Prolećno oranje-Opšta tema

Odg: Prolećno oranje 2010

@Dragan18 kakva vam je to zemlja kad se tako lako ore ne prepoznaju se brazde :) cini mi se mogao bi da ores bez raonika...kod mene da budu idealni uslovi za plugom nikad se nece tako rasipati zemlja :udri:
 
Odg: Prolećno oranje 2010

Ajde Dragane sada slikaj tu zemlju. Grudava, posle ovih vetrovitih dana, sigurno ima koliko oćeš.
 
Odg: Prolećno oranje 2010

Isti dan je taj decko presao sa drljacom tako da se usitnilo solidno , a inace bi bilo grudvi sigurno.
 
jedno pitanje imam njivu od 3 h pored same reke i skoro svake godine je oplavljena ali je vrlo plodno zemljiste kad je najbolje orati
pozzzzzzzzz svima:ppozdrav:
 
Takve parcele se obično oru neposredno pred setvu. Ako se ore u jesen onda se može desiti da matica odnese oranični sloj, ali i ako ne nosi, neorano zemljiste se pre prosuši kad se voda povuče.
 
tako i radim ali kako je najbolje djubriti njih ja bacam npk i ureju u oranje plasim se da se kasno rastopi kad ga zaorem sta vi mislite?
 
NPK zaoran , pomoće u drugom dijelu vegetacije ,ali za Ureu , možda će joj biti preduboko , Azot ipak ide prema dole pogotovo u lakoj zemlji.
Možda NPK zaorati a ureu prije spremanja.
 
Evo i mene nakon dva dana...

Orao sam proljetnog oranja nekih 5.5 kj i ono sto sam poorao dan prije je drugi dan vec bilo bijelo i prosuseno. Danas oranje zavrseno, sutra tanjuranje tog suhog oranja. bacanje 15-15-15 sjetvospremac i sjetva zobi. nemam sto cekati.

Njiva kraj te prosusene, proljetno orane, je 5.5kj orano jesenas. Jos uvjek je vlazno da se ne moze hodati po njoj... I jedna i druga se nisu radile 2 godine i zarasle su bile u korov, pa cemo vidjeti koje ce imati bolje rezultate, proljetno orano ili jesensko...
 
uzeo sam fertilovu 9 15 15 naturu to cu da zaorem 350kg na h i u oranje 150kg ureju posto je parcela uz samo reku pa cemo videti. pozzzz:osmeh:
 
Pre 3 dana sam odlucio da jednu livadu pretvorim u oranicu. Orao sam sa zetorom 5711 i jednobraznim OLT Posavac 1,4
Plug trazi dubinu da bi bolje prevrtao, a bas tu dubinu nisam mogao da mu dam koliko mu je trebalo obzirom da je tvrdo a i klizavo bilo (krenula kisa). Ako na vratilu poguram rucicu ka napred, da bi bolje prevrtao, onda plug hvata vise ledinu, pa hoce malte ne da mi podigne traktor i ugura ga u oranje, a kada povucem rucicu nazad, onda slabije prevrce...
Sve u svemu, bice zeznuto uci tanjiracom. Sutra treba da izorem jos oko 70 ari ovakve livade, pa da malo sacekam da nakisne i da ga sunce opali.


image upload

image hosting 20mb

image upload software

image upload no ads
 
Pa ako uspem sutra da izorem jos 70-75ari, onda prekosutra pada kisa. Tako su javili.
Planiram za ovih skoro 1ha da posejem grahoricu (70kg), stocni grasak (25kg) i ovas (30kg).
To je najbolja kombinacija posle puno godina livade.
Ova kombinacija razradi zemlju, nadjubri azotom, ugusi sav korov i omogucava lakse oranje.
 
Izgleda da je ovde bilo iskrceno neko siprazje? Koliko vidim plug ti je puno pomeren udesno, zato i imas kosu vucu, dotegni ga na lancima, tako da toplink bude na sredini traktora. Zetor sa ovim jednobraznim plugom treba da se igra bez obzira na tvrdocu.
 
To mozda kod Vas u Crepaji.......Probaj ga u zemlji sa gornjih slika???
Bas tako.

meni je jasno kao dan da lanci moraju biti slobodni prilikom oranja, ali verujte mi, kada nam nakacio ovaj plug da bude tako slobodan, orao je tako da je preskakao jedan deo koji je trebao da hvata i nikako nije hteo da ide sam desno. Pa sam bio primoran da ga pomerim na osovini skroz desno, i bilo je bolje, ali je ponovo malo preskakao i vukao traktor u oranje. Kada rucica stoji na sredini, obzirom da mora da bude desno, onda zbog strasno tvrde zemlje plug hvata vise, pa mi skoro podigne traktor i zanosi ga u oranje. Onda sam rucicu povukao skroz nazad, ispravio plug da hvata sto pravije moguce, i bilo je bolje, ali i dalje treba da se malo nategne lancem, ali nisam vise imao tu mogucnost.

Juce sam orao oko 10h. Mojih brdovitih 75 ari, i komsiji razbijao isto ledinu 30ak ari. namucio sam i ruke, i traktor. O okretanju i cimanju uz gubljenje vremena da i ne pricam....


upload

image free hosting

free image uploading

free image hosting
 
Lepše oranje nego na jesen.
2uhr6gz.jpg
 
Nazad
Vrh