Proizvodnja paradajza u plastenicima

Jasno, znaci mora da se oplodjava.... Hvala Vam na odgovorima.
 
Koristi neki stimulator oplodnje pisano je par stranica unazad....inace biljkama fali azota i magnezijuma...imas napada altenarije vidi se po listovima a cvet moze da napadne i bortritis ako je vreme vlazno....Napisi sa cime si tretirao paradajiz.....
 
Od kako je poceo da cveta, nekoliko kola u pocetku sa nekom tabletom koja se rastvara u vodi pa se prska ili kvasi cvet i to mi je drugar dao gotov rastvor kojim i on oprasuje svoj. A do tada je bilo od kako je posadjen u plastenik 2 puta i prihrana preko lista Fitofertom 12:4:6 (http://www.lidermg.rs/images/fitofert.jpg) i nicim vise.
 
Ja za oplodnju koristim mutilicu na NES kafu, kinesku, na dve AA baterije... Samo odseci onu žicu napred što muti kafu, da ostane samo "štapić"... E sa njim, samo ispod svakog cveta malo da ga protreseš, videćeš čak i polen kako ispada :ppozdrav: Time oplođavaš i njega a i prenosiš taj polen dalje...
 
Sutra idem do ovog drugara da uzmem tu djavolju tabletu pa cu da oplodim ono sto ima cvetova, a za mutilici i protresanje moram probati....:osmeh:
 
BobanRus, ako koristite one zelene mreže za senčenje, kažu da pri ekstremnim temperaturama slaba vajda od njih. Zato treba bacati blato po plastenicima a neki kažu i da ih okrečite. Istina ja nisam probao imam samo te mreže, ali ako bude opet pretoplo probaću sa blatom.
Prehranite paradajz Magnezijumom, vidi se nedostatak po donjim listovima.
 
moze li smanjenje broaj cvetova u 5, 6. spratu da bude posledica krupnih plodova u prvih 4 reda ? Od mreze ima vajde , bar u mom plasteniku koji nije veliki a provetravanje je takvo da ni po najvecoj vrucini moze da se stoji u plasteniku i da nije pretoplo .Mozda je i do velicine samog plastenika koj ima povrsinu od 55 m2 .Inace mi je ta mreza zastitila najlon na trojice , izbusio ga je grad ali su to veoma male rupe a grad je bio kao orah i veci i siljat i okrugao, mreza na pojedinim mestima ima rupe do 3-4 cm u precniku ali najlon nema takvih rupa. Blato asm video kod komsije koji ima ogromne plastenike samo sto on razmuti ukofu i baca pa nije cela povrsina pokrivena blatom nego ovde onde bas dobro a ostalo samo malo i nije stavio mrezu.

Ne pravim se pametan nego samo prenosim svoje iskustvo i ono sto sam saznao urazgovru s njim i iz licnog iskustva. Mozda nekome bude od koristi.
 
E vala ovo za led mi mnogo znači. Nisam znao da li mreža pomaže, barem kada je u pitanju manji led.
I moji su plastenici kraći, od 13,5 metara dužine, i stalno otvoreni, i noću. Uvek su mi govorili da je visoka vlaga u plastenicima opasna(zbog patogena), a provetravanje bitno. Moj drugar ima još bolju zaštitu od sunca, ako se ne varam energetske zavese ili zasena , e to mi se svidelo.
A tako su Šumadinac i mene učili, da razmutim u kantu i polijem, a kako padne kiša, i nastupi malo hladnije vreme, ona-kiša- spere blato.
Iskustvo je presudno, knjige pišu opšta mesta.
I mene interesuje da li biljka odbacuje cvet na višim granama zbog krupnih plodova, međutim svakog dana prehranjujem pa ne znam da li i tada biljci nedostaje hranljivih elemenata.
Kažu da biljka hoće da preskoči 4 ili 5 sprat pa je treba prehraniti gvožđem.

- - - - - - - - - -

Danas sam primetio par stenica Nezera. Pronašao sam da su Mospilan, Actelic i Talstar dali zadovoljavajuće rezultate u suzbijanju ove napasti. Da li neko ima bolje rešenje, osim ručnog uklanjanja ovih smrdljivih napasti.

- - - - - - - - - -

Evo pozitivnog iskustva. Naime juče sam i u paprici primetio Nezeru i oprskao je Mospilanom, a jutros pronašao mrtvu Nezeru.
 
Poslednja izmena:
kako izgleda ta stenica Nezera..........


Ova stenica može imati i 4 generacije godišnje. Ženka polaže od 30-130 jaja u grupi. Larve prolaze kroz pet uzrasnih stadijuma. Životni stadijum traje od 60-70 dana. Rasprostranjena je u tropskom i subtropskom pojasu. Kod nas napada veliki broj biljnih vrsta a najčešće paradajz, papriku, voćne zasade, mahunarke i dr. Globalno zagrevanje utiče na njeno intenzivnije širenje.

Suzbijanje ove štetočine je veoma teško. Kod nas su registrovani preparati iz nekoliko hemijskih grupa: piretroidi, organofosfati i neonikotinoidi. Većina preparata u preporučenim dozama nemaju efikasnost na ovu stenicu. Obzirom da ova štetočina napada plodove pred berbu vrlo je teško uskladiti primenu insekticida sa berbom, tj. Ispoštovati karencu preparata.

U drugim zemljama u kojima se javlja uglavnom se primenjuje biološka kontrola dok primena insekticida ne daje zadovoljavajuće rezultate. Postoje nekoliko parazita od kojih su najpoznatiji Trichopoda pennipes koja parazitira larve i odrasle jedinke , i Trissolcus basalis koja parazitira jaja.
Kod nas za primenu u paradajzu ( a koji su ispoljili zadovoljavajuću efikasnost u sprovedenim ogledima) registrovani su Actelic karenca 7 dana, Talstar karenca 7 dana, Mospilan karenca 14 dana.



 
Šta sa ovom granom

Izlistao sam sve o paradajzu na forumu ali nigde nisam video ovo, pa ni na slikama, ako sam prevideo neka admin obriše pa me uputite na tu temu.
Ova grana krene iz grane na kojoj je plod i raste neverovatno brzo, ima cvetove ali ne znam da li se kida ili šta se sa njom radi, vidi se na slici,
zelenom bojom je plodonosna a crvonom je ta grana- nije zaperak.Prvi put radim, amaterski, malo za kuću da se pojede, ne zamerite ali još ne poznajem sve te izraze oko paradajza.
lfj8.jpg
 
Imam jedno pitanje za sve povrtare, narocito one iskusne. Problem je kod mene sto u plasteniku ima plamenjace i pepelnice. Prosle godine sam krenuo i malte ne unisten mi je rasad od oko 500 struka.nesto sam sapsio i imao malo za sebe. E sada je cudna stvar, resio sam da postavim duplu foliju jos jednu unutrasnju i da grejem ceo plastenik da imam paradajs i zimus. Ali rasad sam posadio u klasmansupstratu i sve obavio kako treba sa prskanjem od sadnje pa na dalje i taj rasada je napala i pepelnica i plamenjaca i od njega nema nista . Nije bitno bilo je samo 30 radi probe. Najvece cudo je sto mi je opadao paradjs i istruleo na zemlji i sada je poraso oko 10-15 cm kao sadnica, njega ne napada bolest i lep je . Ostavio sam ga i cekam da vidim sta ce biti ali za sda gura opako. Ko moze da mi objasni da li je seme zarazeno ili ovaj ima imunitet i sta ce od svega ispasti . Problem sto sam imao i ceri i gruzanski pa neznam koji je jekoji ali kada poraste po listu cu videti.Ako neko zna neka me uputi sta da radim dalje. Ja sam ostavio i samo cu da mu poboljsam uslove da vidim da li ce biti bolji od semena mada je od semena propao.
Hvala svima na odgovoru.
Pozdrav Sveta
 
Kolege povrtari nova sezona je pred nama.Sta se radi pripremate li se za start?Meni treba sutra ev.u ponedeljak da stigne seme,a bogami je ostalo malo vremena o setve.
 
Pozdrav druze, za koji Paradajz si se odlucio?Ja uobicajeno Gardel,Misel i Mondijal sa tim hibridima sam prezadovoljan prvenstveno zbog veoma dobrog ukusa.Ja sejem posle Svetog Jovana tako svake godine,Krastavac ( Ekron ) sejem pocetkom Februara direktno u case.
 
Ovo je moja priprema za sezonu:

Paradajz:
RUGANTINO F1 RZ ( naručeno ali je upitno dali ću ga raditi danas su mi javili da je sitnije gramaže od 160 do 180 grama maksimalno možda samo za probu) tip Volovsko srce.
LOGISTICA F1 RZ
JASMINIA F1 RZ

Paprika:
MENTA F1 RZ
CORINNA F1 RZ
RUSH F1 RZ

Krastavac:
ADRIAN F1 RZ
CAMAN F1 RZ

Patlidžan:
SHARAPOVA F1 RZ

Peršin:
FELICIA RZ

Poriluk:
GOLIATH RZ

Špinat:
DOLPHIN F1 RZ
 
Nazad
Vrh