Profesionalni oraci i takmicenja.

Sada mogu nastaviti sa izlaganjem i koliko god mogu biti razumljiv u vezi samog takmičenja pa neki i smatrali da se hvalim ali tako je bilo. Kao prvi tekst a važi za sve kategorije i sve nivoe takmičenja su bili isti a sastojali su se u sledećem. Kao prvo dobija se takmičarski broj i broj parcele i pristupa teoriskom ispitu znanja sa koliko se sećem tridesetak pitanja koja su bila vezana za mehanizaciju, ratarstvo,saobraćaj. Sam test je trajao jedan sat vremena i svako pitanje je donosilo određeni broj bodova. Po završetku testa odlazilo se na poligon gde se praktično prikazalo umeće u oranju i treće discipline vožnje prikolice kroz poligon gde su samo žene imale jednoosovinke prikolice a ostali dvoosovinke. samo oranje se izvodilo po sledećem redosledu, sve parcele su bile istih dimenzija označene pritkama, ja sam je trebao razmeriti tako da levu polovinu orem na slog a desnu da nastavim i orem na razor. Prlikom otvaranja parcele prvi prohod se izvodio tako da prvo plužno telo piše po zemlji a drugo da radi na nekih 1/3 dubine koja je zadata a uglavnom se kretala na 25 cm. i to je bilo na oko 8 cm, morao se održati pravac kretanja što je bilo moguće preciznije a brazda je trebala biti čista tj. trebalo se izbegavati vraćanje zemlje u brazdu da bih brazda bila što šira, u drugom prohodu tj. vraćanju natrag moralo se voditi računa da se dubina poveća na nekih 10-11 cm od tražene dubine odnosno drugi prohod je bio dublji za ta 2-3 cm. traktor se treba voziti tako da se zid prve brazde skida skroz i od prve brazde još jedno 3-4 cm. dakle između prvog i drugog prohoda je trebala biti kako smo je zvali jedna stepenica. naravno i ovde je bilo potrebno da brazda bude što pravija i što čistija i široka. Po završetku ova dva prohoda se staje dok komisija ne oceni rad i da napomenem još jednu bitnu stvar a to je da su negde parcele bile obeležene po širini plugom a negde ne i morao si strogo voditi računa da nepređeš ivicu kraja parcele kao i da ne iznosiš zemlju sa parcele van te ivice i još nešto ova operacija otvarana brazde se izvodila prvom sporom brzinom izuzetno drugom što je zavisilo od tipa zemljišta a sve u cilju što manjeg vraćanja zemlje u brazdu natrag. Po oceni otvaranja dolazi zatvaranje brazde i to se radilo tako da treći prohod se radio na otprilike 1/2 dubine nešto brže ali i ne prebrzo onako da se brazde slože a da neidu predaleko desno i povratak je bio važan mnogo više sa njime su se mogle ispraviti neke greške od predhodnog prohoda i tada se morala sastaviti brazda tako da se ne pojavi breg a ni razor između trećeg i četvrtog prohoda. U ova četiri prohoda ima dosta štelovanja pluga kako po uzdužnoj tako i po poprečnoj osi, crtala koje se koliko je to moguće zaokrenutu prema nazad do samih grudi daske i sprečavalo prolazak zemlje u brazdu tj. na levu stranu u odnosu na pravac kretanja. Sledeći prohodi nisu čekali komisiju već su se nastavljali dalje stim da se puna duvina počinje računati tek od šestog prohoda i u naredna četiri si trebao sačekati da ti se izmeri dubina oranja, a po tome završavac parcelu na slog stim da nesmeš preći a ni ostaviti neuzorano do pritki koje su ti bile međe na parceli, i uglavno se između dve parcele ostavljalo oko 2 m. rastojanja baš iz ovog razloga. Sledeće je bilo početi operaciju oranja na razor - desnu stranu parcele stim da se opet prvi prohod tj. odlazak izvodio pliće i da što manje zemlje bude van tvoje parcele dakle sporije i što pravije, i u ovom delu se merila dubina rada a sam završetak - razor je trebao biti do 1/2 dubine koja je zadata što šira nešto sasvim slično otvaranju a dobro je bilo da opet ima stepenik i da se lepo vidi trag pete plaza. Nadam se da sam nešto preciznije uspeo objasniti sam rad a pokušaću i slikovito da vam prikažem pojedine delove rada a nastavak sledi naravno i dalje a i po ptanjima koja budu pristizala.
 
@Ganga hvala Vam na iscrpnom odgovoru.
Imam jedno pitanje-podpitanje znam da je zemljiste presudan faktor ali predpostavljam da ste dobijali IMT traktore,koje su gume imali ti oracki uzane ili siroke za samo takmicenje ?
Da li su Vam olaksali pa dali sa uzanima ili je bilo ko sta dobije po sistemu snadji se.
 
Da uglavnom su to na pokrajinskim i saveznim takmičenjima bili IMT traktori i to 539 za najniže kategorije omladinci, škole i žene, sledeće su bili 549 za individualni sektor a naravno društveni je dobijao 577 uglavnom sa širokim gumama a bilo je i sa uskim poneki put mešovito pa šta ubodeš mada se dosta vodilo računa o ovome da nedođe do neispunjavanja istih uslova rada bar što se tiče traktora.
 
Jel moze slika nekog takmicarskog pluga ako neko ima ili ako moze da nadje na netu. ja trazio ali nisam nesto imao puno uspeha.
 
North ARMY je napisao(la):
Bas sam super raspolozen i sazrevam,trudim se da naucim nesto od ljudi koji imaju iskustva kao npr Ganga,Dukej,Bobo a onda dodjete Vi i trazite snimke,oni su oraci a ne snimaci. :cao:

Lepo je @ NA što me smatraš iskusnim oračem, samo, zapravo ja to baš i nisam. Oranje je operacija koju najviše volim u poljoprivredi, i stalno sam kao posmatrač na opštinskim takmičenjima razmišljao da se jednom prijavim, i oprobam sa maherima. Prošle godine sam to učinio i video koliko je spasonosna ona "važno je učestvovati". U takmičenju sam bio loš, ali mi nije žao što sam učestvovao i verovatno ću još koji put to pokušati.

Evo za sada nekoliko slika sa "Srbobranske brazde" 2008. godine a imam još i nekoliko video klipova, samo moram malo poraditi na tome da naučim kako se smanjuju (davno sam još počeo to da učim ali sam sve zaboravio :D). Pokušaću još da nađem i pravilnik za ocenjivanje pa da ga ovde postavim, da se vidi na šta se sve obraća pažnja kod ocenjivanja. Evo za početak:

Takmičari žrebom dobijaju parcele a traktori za sad odmaraju...

img1802z.jpg


img1819w.jpg



Takmičari razmeravaju parcele da bi slog bio tačno na sredini parcele...

img1839yt.jpg



Otvaranje brazde. Posle tog prvog prohoda orač čeka da se oceni pravac i dubina, koja bi trebala da bude 1/3 od radne.

img1850yf.jpg


img1856p.jpg


Posle prvog ocenjivanja orač vraća drugi prohod i radi treći i četvrti na 1/2 radne dubine i tad ponovo čeka ocenjivanje. Tu se ponovo ocenjuje dubina i izgled zatvorenog prvobitno otvorenog razora...

img1869g.jpg



Posle tog ocenjivanja orač nastavlja oranje na punoj dubini. Komisija nekoliko puta dolazi i proverava dubinu, pravac, čepanje linije koja predstavlja leniju odnosno kraj parcele, zaoravanje, izgled oranja i to sve ocenjuje.

img1872mw.jpg


img1876a.jpg



Velika kategorija su 4 i više brazdni plugovi.

img1886s.jpg



Mala kategorija su 1 i 2 brazdni plugovi.

img1903r.jpg



Najbrojnija obično bude srednja kategorija, to su 3 brazdni plugovi.

img1932g.jpg



Oranje se nastavlja dok se ne uzore cela parcela. Ovde se boduje pravac zadnje brazde i toleriše se ako par cm bude unutar ili van vaše parcele, ali jednako po celoj dužini. Po završenom oranju parcele se oru uvratine. Pored pozitivnih bodova 1-10 za svaki element oranja koji se boduje, postoje i negativni bodovi koji se dodeljuju za prekršenje pravila, npr. čepanje lenije, pogrešna dubina, ulazak u komšijsku parcelu kod oranja uvratina, prelazak lenije kod okretanja na kraju parcele i sl. Najčešće su pobednika odlučivali ti negativni poeni. Naravno još se boduju i opšti izgled oranja i zaoravanja...

Evo još nekoliko slika takmičenja u punom jeku.

img1917de.jpg


img1924u.jpg




Dok orači oru, sprema se ručak za sve takmičare i posmatrače koji ide posle objavljivanja rezultata takmičenja. (ova poslednja slika je sa Srbobranske brazde 2007)

p8180749.jpg



Kao što vidite ovo nije neko raskošno organizovano takmičenje, kakva su opisivana u pređašnjim postovima, jer su uvek problematična sredstva kojih nema, pogotovo ih nema mesna zajednica koja je organizator. Ipak, za ovu godinu se najavljuje mnogo bolja Srbobranska brazda jer bi trebala imati i neki "značajniji" status, al' o tom po tom.






Post je spojen: [time]уторак, 08. фебруар 2011. 20:59:13 CST[/time]
_________________________________________________
Pronašao sam sad neke slike iz 2008. gde se vidi otvaranje oranja u 4 prohoda, onako kako je @ GANGA objašnjavao, i kako se traži na takmičenju u oranju u Srbobranu. Da budem iskren, ovo sam ovako radio samo da bih slikao, a inače uglavnom slog radim u dva prohoda, pogotovo ako zaoravam masu. :cao:


Prvi prohod ide na 1/3 radne dubine. Ovde se ocenjuje dubina i pravac.

img5547w.jpg



Drugim prohodom se pravi u stvari razor. Traktor ide tako da plug hvata tačno do zidića brazde iz prethodnog prohoda, i onda ostaje dvostruka širina čiste brazde.

img5546.jpg


img5549a.jpg


img5555tf.jpg


img5557p.jpg


img5563t.jpg


img5574m.jpg



U trećem prohodu se vraćate po prethodno izoranom tragu (drugom prohodu), i tako se zatvara taj otvoreni razor sa jedne strane. Sad se ore na 1/2 radne dubine.

img5579j.jpg


img5585n.jpg


img5591p.jpg



Četvrtim prohodom se potpuno zatvara taj razor i sa druge strane. Traktor sada ide po tragu iz prvog prohoda a dubina je takođe 1/2 radne dubine.

img5604c.jpg


img5606o.jpg


img5609l.jpg


img5612x.jpg


img5603q.jpg



Ovim je otvoreno oranje i svi sledeći prohodi idu na punu radnu dubinu, a ovaj slog bi trebao da bude ravan sa ostalim oranjem.
 
@Dukej mnogo Vam hvala na slikama i detaljnjim objasnjenjima,no idemo dalje sa resetanjem i pitanjima. :D
Jel ima neka formula tj kako se odredjuje odakle poceti prvu brazdu ako je njiva siroka 180m ili bolje da zaokruzimo na 200m jel se krece sa polovine tacno ili polovina + zahvat pluga u jedno stranu kako to ide ?
 
@Dukej
svaka čast na ovakvoj lekciji !!! :bravo: :D ::svaka cast:: ::svaka cast:: ::svaka cast::
Post je spojen: [time]1297247814[/time]
_________________________________________________
Davno je bilo kad sam ja bio srednjoškolac ali još uvek se sećam da sam dobio srebrenjak Titov za osvojeno drugo mesto na pokrainskom takmičenju srednjoškolaca. A dobro dodje jedno ovako podsećanje, svaka čast za brazdu još jednom. ::svaka cast::
 
Hvala svima na lepim rečima! :ppozdrav:


@ Galki

Nemoj misliti ni da sam ja neki veliki stručnjak. Te godine je zemljište bilo veoma uslovno za oranje, rasipalo se i nije bilo tvrdo pa nisam imao kosog sprega. Zato je dobro ispalo! :D
Pošto sam to leto kupio fotoaparat, onda sam slikao sve i svašta pa sam napravio i dosta slika sa oranja te parcele. Sad kad sam pregledao slike, vidim da sam tad imao dubinu od 30+ cm. Ove godine je sve suprotno bilo, oranje katastrofa, santa do sante, dubina u dolovima ni 20cm a na višljim delovima jedva, jedva do 23-25cm. Na tvrđim delovima kosi spreg veoma izražen. Najbolje se videlo kad se sa brega posmatra njiva, u dolovima se toliko povećavao zahvat da kad sam stigao do izvlačenja pravca za razor, u dolu je i po dva reda bilo uže nego na bregovima. Hoću da kažem da se u ovakvim uslovima treba pokazati kao orač, a u uslovima kao na mojim slikama to zaista nije bilo teško...

@ NA

Ako misliš na takmičenje, onda prosto nađeš sredinu parcele i traktor postaviš tako da poslednji plaz stoji na toj središnjoj liniji za prvi prohod. Neki takmičari ne postavljaju orijentire tačno na sredini parcele, već na prvoj leniji kočić postavljaju malo levo od same sredine parcele, a na drugoj leniji malo desno od same sredine parcele. Tako se ne dobija strogo simetrala parcele već linija koja je tek malo iskošena sa leve na desnu stranu. Naravno radi se o malom odstupanju koje je golim okom neprimetno a sudije boduju samo pravac, (koliko cm je odstupanje svako odredi prema svom plugu). Evo i zašto to rade: prilikom oranja na slog ide se desni krug i kod svakog ulaska u brazdu, odnosno kretanja na početku brazde, plug ne zauzima odmah pun zahvat i na pojedinačnim brazdama se to i ne primeti. Međutim kad se dođe do kraja parcele desi se da na početku poslednje brazde, sa svake strane parcele, ostane više neuzoranog do ivice parcele nego na krajevima tih brazda. E, to kompenzuju tim početnim malim odstupanjem od same simetrale parcele. Ne znam da li je to pravilima dozvoljeno, ali video sam da neki, koji se više godina takmiče, to rade. Možda su to neke male tajne majstora takmičenja... :D Ja za to nisam ni znao, pa sam radio kao što sam rekao na početku.

(Spomenuo sam orijentir, to obično bude ašov ili neka lepo priređena štica koja se postavlja na drugu stranu parcele i koja služi kao orijentir prilikom izvlačenja pravca prve brazde. Orijentir i pribor za merenje (metar ili hvat) se takođe boduju kao obavezna oprema pluga. :D )

Ukoliko misliš na obične njive, onda je neracionalno da na tolikoj širini (200m) imaš samo jedan slog ili razor na sredini njive jer se onda mnogo ide u prazno i troši nafta. Takvu parcelu treba podeliti na manje delove a evo šta knjige kažu kako to treba uraditi:




Ja nemam velike parcele da bih ovako izračunavao, a na par parcela koje mi imaju stotinak redova počinjem sa slogom na 1/4 njive. Kad uradim do komšijske parcele sa te strane, bude uzorano 1/2 njive pa onda drugu polovinu njive orem na razor koji onda bude na 3/4 njive, odnosno na 1/4 ali sa druge strane. Iduće godine isto tako radim ali slog pravim onoj strani gde je prethodne godine bio razor.
 
dukej je napisao(la):
Hvala svima na lepim rečima! :ppozdrav:

@ NA

Ako misliš na takmičenje, onda prosto nađeš sredinu parcele i traktor postaviš tako da poslednji plaz stoji na toj središnjoj liniji za prvi prohod.
Ukoliko misliš na obične njive, onda je neracionalno da na tolikoj širini (200m) imaš samo jedan slog ili razor na sredini njive jer se onda mnogo ide u prazno i troši nafta. Takvu parcelu treba podeliti na manje delove a evo šta knjige kažu kako to treba uraditi:




Ja nemam velike parcele da bih ovako izračunavao, a na par parcela koje mi imaju stotinak redova počinjem sa slogom na 1/4 njive. Kad uradim do komšijske parcele sa te strane, bude uzorano 1/2 njive pa onda drugu polovinu njive orem na razor koji onda bude na 3/4 njive, odnosno na 1/4 ali sa druge strane. Iduće godine isto tako radim ali slog pravim onoj strani gde je prethodne godine bio razor.
@Dukaj hvala Vam na odgovorima. :ppozdrav:
Ovo sa podelom je i caletova taktika da se ne voza puno u krug,a isto sam orao i sa ujakom neke godine na njivi koja je oko 5kj a vise sira nego duza pa smo je podelili na 3 dela ako se ne varam.
 
mladen87 je napisao(la):
jedan snimak takmicenja!
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=XImTOJSXkGo&feature=related[/youtube]
ako smem da pitam zasto ovaj non stop izlazi iz traktora i u ovakvim uslovima ja kad oroem ne ostaju humke vec bude kao da je pripremljeno
Post je spojen: [time]1297325144[/time]
_________________________________________________
dukej znaci kod nas na takmicenjima se radi ovako kao sto si pokazao sa imt-om e sad imam jos jedno p[itanje dali se na takmicenje ide sa svojim traktorom i plugom
 
Da, sa svojim traktorom i plugom. Danas je nerealno očekivati da ti neko obezbedi nov traktor i plug za takmičenje. A evo u kakvom je društvu bio moj IMT prošle godine na takmičenju: :D

dsc01164fd.jpg
 
zoran kjlajicevo je napisao(la):
mladen87 je napisao(la):
jedan snimak takmicenja!
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=XImTOJSXkGo&feature=related[/youtube]
ako smem da pitam zasto ovaj non stop izlazi iz traktora i u ovakvim uslovima ja kad oroem ne ostaju humke vec bude kao da je pripremljeno
Post je spojen: [time]1297299944[/time]
_________________________________________________
dukej znaci kod nas na takmicenjima se radi ovako kao sto si pokazao sa imt-om e sad imam jos jedno p[itanje dali se na takmicenje ide sa svojim traktorom i plugom
Kao prvo na svetskim a i stranim državnim takmičenjima traži se ovakvo oranje tj. da se svaka brada zasebno poznaje a da je što sitnije oranje neznam zašto ali je tako. Izlazak iz traktora je prvenstveno provera rad pluga dali je oranje jednako, štelovanje da nekažem i u milimertre precizno i samo se tako može doći do rezultata koji ti obezbeđuje vrh, a što se tiče traktora čini mi se da je i preko pravilo da se ide sa svojim traktorom i plugom i to kakvim ali verovatno ima ograničenja u veličini traktora tj koliko znam da i preko ima kategorija najbolje je malo na youtube pregledati snimke pa će vam biti jasnije neke stvari. Kod nas sada se ide sa svojim traktorom i plugom ali pogledajte dali je to neka realnost IMT 560 i FENDT u istom rangu toga preko sigurno nema i ja sam sa profesorom Berenjijem razgovarao o ovom problemu trebali smo se sastati da se uradi jedan pravilnik mnogo boji od ovoga ali još do sastanka nije došlo nadam se da će se i ove nepravilnosti izbeći i uraditi bar koliko toliko realnosti bliže, mada i ovako nema pravila da gore pomenuti FENDT će pobediti jer i ja kada sam bio pored mene je orao Džondir 2,5 puta jači a na kraju oranje jako loše po njega pa zaključite sami ko je glavni faktor. Hvala puno Dukeju na slikama ja ih nemam toliko a i takmičio sam se pa nisam mogao i da slikam a onaj što je slikao prebacio aparat u neki mod gde su slike skoro sve bele.
 
@ GANGA

Nisu bili u istoj kategoriji moj IMT i taj Fendt. Tu sliku sam bio stavio samo kao ilustraciju da svako na takmičenju učestvuje sa svojim traktorom i plugom.
Ja sam bio u maloj kategoriji jer sam imao dvobrazdni plug a Fendt u velikoj kategoriji jer je imao petobrazdni plug. Kategoriju kod nas određuje plug a ne traktor, i da je taj Fendt došao sa malim plugom ne bi bilo protiv pravila da se takmiči u maloj kategoriji. Ako nekog zanima kakav je plug imao Fendt, evo sličice:

 
Nebi se ja puno zalijo da takvo jedno takmicenje naprave na mojim parcelama,cak bi i gorivo sipo,Sama pomisao na oranje me vec uzdrma,Lepo mi radi traktor i lepo i orem(mada nikad ovako neuradim pocetak uvek planina ili kanal trece nema!!!)Samo sto je dosadno,prosle godine orao sa dva traktora pa je bilo i interesantno ;)
 
OBAVEŠTENJE ZA SVE KOLEGE FORUMAŠE I ORAČE ! ! !

Ovogodišnja Srbobranska Brazda će se održati 06.08.2011. godine u Srbobranu. Svi ste pozvani da prisustvujete ovom takmičenju u oranju, bilo kao takmičari ili kao gosti.

Takmičenje će se održati u tri kategorije:

I - jednobrazdni i dvobrazdni plugovi
II - trobrazdni plugovi
III - četvoro i višebrazdni plugovi

Najbolji u svakoj kategoriji će dobiti prigodne nagrade:

1. mesto 20.000 din. i 10 dana letovanja za dve osobe na moru, u srbobranskom odmaralištu u Sutomoru u Crnoj Gori
2. mesto 15.000 din.
3. mesto 10.000 din.

Naravno tu su još i diplome i još po nešto, a organizatori spremaju i neke vredne nagrade iznenađenja za pobednike.

Opširnije o svemu, prijavljivanju, lokaciji, propozicijama, nagrdama i svemu ostalom ću napisati u narednih nekoliko dana.
 
Razgovarao sam danas sa organizatorima XII Srbobranske Brazde pa da malo dopunim prethodni post sa još nekim informacijama.

Što se tiče kategorija plugova u takmičenju, sve ostaje kako sam već napisao ali je novost da neće biti posebne kategorije za plugove obrtače u smislu da oru kao obrtači, ali nema nikakve prepreke da se obrtači takmiče u radu kao ravnjaci.

Novčane nagrade su kako sam već pisao, ali je promena da prvoplasirani u svakoj kategoriji dobijaju 10 dana letovanja na moru u Sutomoru u Crnoj Gori, ali ne za dve već za jednu osobu.
Organizator obećava, (ali i drži još u tajnosti), još zaista vrednih i opipljivih nagrada za najbolje.

Takmičenje u oranju se održava na njivama OZZ Srbobran, s desne strane puta Srbobran - Feketić, na 4km od Srbobrana. U nekom od narednih postova ću postaviti i mape da se tačno i lako vidi lokacija, kao i put do nje.

Prijavljivanje i sve druge potrebne informacije se mogu dobiti u Mesnoj zajednici Srbobran u ul. Doža Đerđa br.2 u Srbobranu, ili na telefon 021/730-133.
Kotizacija za takmičare je 1000 din, a takmičari sa strane mogu tu kotizaciju uplatiti i na samom takmičenju ali bi trebalo ipak da se blagovremeno prijave organizatoru, kako bi organizatori imali bar približan uvid u broj takmičara u pojedinim kategorijama zbog parcelisanja parcela za oranje jer su one različite veličine za različite kategorije. Prethodnih godina se za tu kotizaciju dobijala prigodna majica sa simbolima Srbobranske Brazde, kačket, i neke prigodne sitnice tipa, notesa, olovaka, upaljača i sl. Verovatno će tako biti i ove godine.

Pored takmičenja u oranju, održaće se i malo takmičenje u spretnosti upravljanja traktorom. Za to takmičenje je organizator obezbedio traktor i prikolicu, tako da svi takmičari budu ravnopravni i imaju identične uslove takmičenja. Kakvo će konkretno takmičenje biti, biće prezentovano na sam dan takmičenja. (Moguće varijante su vožnja pikolice u nazad kroz čunjeve, guranje prikolice na "nos" i sl. stvari koje se praktikuju u takvim prilikama.)
Prijavljivanje za ovo takmičenje će se održati na samoj Srbobranskoj Brazdi, a da li će biti bez kotizacije ili će to biti neka simbolična sumica zavisiće od broja zainteresovanih i odluke organizatora.

Organizatori žele da daju akcenat na masovnost takmičenja jer žele da popularišu ovu važnu agrotehničku meru - oranje, pogotovo što takvih tamičenja ima veoma malo ili ih uopšte nema u našoj okolini. Stoga oni pozivaju sve zainteresovane da se prijave i oprobaju u takmičenju, da pokažu svoje znanje i umeće, da mlađi nešto nauče od starijih i iskusnijih, i naravno da se malo družimo...
Poziv naravno važi i za sve druge posetioce koji će biti dragi gosti Srbobranske Brazde. Forumaši pogotovo!
Organizator je pripremio za sve posetioce i takmičare besplatan doručak i ručak. Biće naravno i muzike i pića, al' to svako plaća za sebe...

Koliko je sad poznato, na Brazdi će biti prisutne mnoge značajne semenarske kuće koje će prezentovati svoj sortiment, a verovatno i neki proizvođači mehanizacije koji bi trebalo da svoje proizvode (plugove) prezentiraju u praktičnom radu...

Trebalo bi da bude i demonstracija oranja sa konjima, ali o tom po tom...

Organizatori su mi obećali da će mi svaku novost ili promenu javiti kako bih blagovremeno obavestio forumaše, što ću ja sa zadovoljstvom učiniti.
 
Nazad
Vrh