Priplodni materijal

A znaci ti se ni ne bavis ovim poslom a nama ovde objasnjavas kako mi to ne znamo da radimo pa zato nemamo racunicu. Ja ne znam tacnu informaciju ali znam da su im redovno te subvencije i znaju kada ce ih dobiti, na neki nacin kakva god bila cena drzava im daje platu za to sto rade,a subvencije kod nas su po sistemu ne lipsi magare do zelene trave.
 
Pogledajte samo cenu soje u zrnu i cenu soj.sacme na berzama u svetu i bice vam jasno kako oni proizvode jeftinije(Cikago-zrno soje 322usd ,s.sacma 44% 270usd)
 
Ljudi nemojmo biti deca 85% krmaca kod nas je visko kvalitetno ne zaostaju puno za zapadom oko 70ih i 80tih god ceo stocni fond u bivsoj sfrj je popravljen iz uvoza tada su uvozene najbolje jedinke za velike farme koje su se mogle naci. Ljudi su do tih krmaca sa farma dolazili na razne nacine i sigurno niko normalan nije gubio takvu genetiku na primer da je ukrsti sa mangulicom ili moravkom i da takvu prasad ostavi za dalji priplod, a te price da imamo losu genetiku padaju u vodu jer i najprostiji i nepismeni seljak je znao koja krmaca je mu se dobro pokazala i koji je vepar dobar i njihove potomke ostavljao sebi za priplod, jer niko nije lud da lose nesto ostavlja sebi za priplod, jer samim tim ide u propast. Pa svuda na svetu se radi tako selekcija isti nacin na koji svaki nas seljak to zna da uradi. Ne kazem da uvek moze bolje i ne kazem da ne treba osvezavati i popravljati genetiku kada god ima prilike za to ali nemojmo pricati da ovo nase nista ne valja. Pa na ovom forumu ima domacina koji u tovu i po kvalitetu mesa ne zaostaju nista za zapadom. Oni su po meni bar koliko sam ja primetio digli samo uslove na mnogo visi nivo i time smaljili malo konverziju. A jos jednu stvar da vam kazem znate li koliko je karneks imao problema kada je zadnji put iz danske uvezao svinje koje su zivele tamo u "apoteci" u nase uslove. Tek je treca generacija tih svinja pocela da daje rezultate kave bi trebala da daje. Znaci dve generacije su morale da se adaptiraju da bi treca pocela da radi posao, i ta tereca generacija ne odskace puno za njihovim svinjama, ovo znam iz prve ruke. Ima kod nas domacina kojima treba skidati kapu kakvu robu imaju. A da Tenisu ce se isplatiti zato sto ce imati zemlju, jeftinu radnu snagu (minimalnu), I fakticki hrana ce ga izlaziti smesno jeftina i uvek ce biti u plusu. Pa da te koncentrat za tovljenike u proseku izlazi 20 din kg kao sto ce njega i moze da se uklopi i u najmanju cenu, tako da nevredi pricati o svemu ovome. Bezveze sam se raspisao ovde ne znam ni zasto ali nema veze, Al znam kad on otvori farme mi cemo verovatno zatvoriti, daj boze da gresim ali tesko. Izvinavam se zbog predugackog posta i gomile gluposti gore izrecenih ali neka ide zivot.
 
[video]  [/video]

- - - - - - - - - -

slike.php
[/URL][/IMG]
slike.php
[/URL][/IMG]
 
Vasilije bdp napisa da imamo i mi dobru genetiku i da ne zaostajemo za Evropom pustom,a onda kolega Nedeljko postavi slike krmaca rase pietrena i duroka, e pa drage koleg zaostajemo dosta mi za farmerima sa zapada,rase pietrena i duroka treba da sluze kao terminalna rasa a ne rasplodna i dugo cemo zaostajati dok ne izbacimi sarene,crvena krmace. Krmace su lepe,krupne,mozda se i prase lepo,dosta gaje ali nije to ni prici ono sto nama treba,landras,yorksir,nemam nista protiv tebe i tvojih krmaca ali nije ovo nesto sa cime mozemo parirati svinji iz Danske,Austrije.... kod mene u selu je dosta ovakvih krmaca kao i svuda po okolini,ja imam krmacu cistog duroka koja nikad nije oprasila vise od 10 a lan/jork mi prase po 20 kom, razlika je. Nista lose nisam mislio nego samo da kazem da zaostajemo dosta za nekima,mada kad pogledam kakva nas bagra vodi i ovo nam je previse... SRECNA NOVA GODINA,puno zdravlja ,ljubavi i srece. . .
 
Srecna nova godina i od mene. Kuka9 dobro ja sam malo sada ovo naduvao da "nam dignem cenu" ali nismo bas toliko losi. Pa svi koji se malo ozbiljnije bave uzgojem svinja kao i ti drze u rasi joksira i landrasa ili f1 krmace, a pjetren ili durok ko ozbiljnije radi kao i na svim farmama drzi se uglavnom zbog proizvodnje priplodnih nerastova. A sada sto ljudi drze po par krmaca za svoje potrebe i nesto viska prodaju to je druga prica. Pa gde sam god bio kod nekog ozbiljnijeg proizvodjaca krmace su uglavom bile u rasi eventualno par krmaca duroka ili pjetrena zbog terminalnih nerastova. Pa ti znas da u danasnje vreme na ovoj ceni da ako nemas 12-13kom zalucenih po krmaci nema te nigde. A ona krmaca koja odgaja 8,9.10 prasadi je samo nula ili minus, e na tih par komada razlike se pravi neka zaradica. A sad ja sam ovo sto sam ja pisao odnosilo se na ozbiljnije odgajivace kao sto si ti a ne na ljude koji se time uglavnom bave za svoje potrebe. A da uvek moze bolje moze. Svako dobro i srecna nova godina
 
Vasilije bdp napisa da imamo i mi dobru genetiku i da ne zaostajemo za Evropom pustom,a onda kolega Nedeljko postavi slike krmaca rase pietrena i duroka, e pa drage koleg zaostajemo dosta mi za farmerima sa zapada,rase pietrena i duroka treba da sluze kao terminalna rasa a ne rasplodna i dugo cemo zaostajati dok ne izbacimi sarene,crvena krmace. Krmace su lepe,krupne,mozda se i prase lepo,dosta gaje ali nije to ni prici ono sto nama treba,landras,yorksir,nemam nista protiv tebe i tvojih krmaca ali nije ovo nesto sa cime mozemo parirati svinji iz Danske,Austrije.... kod mene u selu je dosta ovakvih krmaca kao i svuda po okolini,ja imam krmacu cistog duroka koja nikad nije oprasila vise od 10 a lan/jork mi prase po 20 kom, razlika je. Nista lose nisam mislio nego samo da kazem da zaostajemo dosta za nekima,mada kad pogledam kakva nas bagra vodi i ovo nam je previse... SRECNA NOVA GODINA,puno zdravlja ,ljubavi i srece. . .
U potpunisti se slazem stobom,ali jos veci problem je taj sto je vecina zadovoljna sa prosekom od 10 prasadi po leglu,to je kao ful....Ako slucajno treba da se ulozi u genetiku,to je haos,gde se to isplati,o hranjenju krmaca koncentratom i da nepricam,....Tako je isto i u ratarstvu,bace 3kg uree u prolece i cekaju prinos kukuruza od 10t,ajde da ne idem u off....

MOje misljenje;
1.mora se stalno ulagati u genetiku i teziti za sto vecim brojem prasadi u leglu
2.moraju se obezbediti dobri uslovi za drzanje,sto i nama ssamima smanjuje rad
3.moraju se zivotinje kvalitetno i ispravno hraniti
4.jeste da se nekad pukne,da se minimalno zaradi,ali prava roba i kvalitetna uvek nadje kupca i nije bas sve tako crno kad se uzme neki visegodisnji prosek
5.od sedenja i kukanja nema nista:ppozdrav:

SRECNU NOVU GODINU ZELIM SVIM CLANOVIMA,DA IM JE FAMILIJA ZIVA I ZDRAVA PRE SVEGA,I NARAVNO PUNO USPEHA U DALJEM RADU I STO VECI BROJ PRASADI PO LEGLU:ppozdrav:
 
Ispostavilo se da je srce jer predhodni dan povracao i upredao zadnje noge i lezao ,napojio sam ga vodom iz flase i bio veoma miran i samo je spavao .. temperaturu nije imao .. a sutradan je trebao da primi vitamine ali nije docekao , a ja samo sto se niisam slogirao kad sam ga video da je mrtav , uhh jbt i sad mi je lose dok kucam
 
Nazimice super a ovi nerastovi sacuvaj boze,lepi ko i imena,mada ne treba suditi po izgledu,al onaj dur/pietren ruzan za medalju.
 
To nisu nerastovi za klasičan rasplod već samo za stimulaciju. I oni su zapravo hibridi (višestruki križanci), jer krmače su dvostruki križanci (isto kao i ove nazimice) a nerast tj. sperma je od durok/bijeli pietren samo su prevladali očevi geni za boju.
 
Nazad
Vrh