Priplodni materijal

Pa vidi ja planiram da iz tog turnusa ostavim 2-3 grla. Naravno ne mogu da ostavim ove koje su agresivne sa ovim koje su povredjene jer bi ih tako osudio na smrt. Dakle treba da odlucim kada dodje sutra kupac koje da ostavim u oboru ili agresivne koje lepse izgledaju ili one koje su napadane, ali su mi.. hm..
 
To sto su agresivne prema drugim jedinkama svoje vrste ne znaci da ce biti agresivne prema coveku kao krmace. Mislim da treba zanemariti tu osobinu prilikom odabira jer se lako da resiti. Uhvati ih na sajlu i pokidaj zube kako bocne sto bi rekli ocnjake tako i ona cetiri prednja na donjoj vilici. Ja imam dve takve krmace i nemam problema sa njima. Naravno zbog svoje naravi prilikom spajanja sa drugim krmacama uvek se izbore za alfa i beta zenku ali ne mogu medjusobno da se povrede, a ni ostale. Bude vijanja par dana dok se ne uspostavi hijerarhija, ali bez povreda.
 
Ako te agresivne napadaju samo te povređene onda se tih povređenih rešavaj. Tuku li se agresivne međusobno ili samo terorišu ostale?

Pa i ja sam mislio da se resim ove dve povredjene. Ali tu je jedna dezurna da bude tucena od njih 7 koliko ih je ostalo i jos na jednu sam primetio da je davljena. Interesantno je da su agresivnije one koje vise vuku na pijetrene ., a tlacene su vise na jorksir. Nisam primetio da se agresivne tuku medjusobno.
 
Ja neznam jeli to do hrane,nemislim na zitarice vec na premixe,mnogo ima povadjanja,neke ni netraze od odbijanja 5 dan vec 25-26 dan,a kod jedne takve danas pustili brava da malo oseti racunam trazice brze,kad ona skocila na brava da ga pokida,nije nikad pokazivala agresivnost,cak je bila povucena,jedva spasismo brava.Dali ce takva biti i kad bude trazila videcemo.
 
Meni nedavno oprasila 3 praseta kao u priči. Letos povađanja i čak je i jedna škartirana zbog bolesti. Izgleda da mi ljudi nismo jedini kojima smeta toplota.
 
Ma nekad su bile u mnogo gorim uslovima pa su bile bolje i vise su prasile a sad im ugadjam pa nevalja.Jedna cutala 50-60 dana i onda pocela ponovo da trazi dobice al noz.
 
hvala tile

- - - - - - - - - -

Sto ih vise cuvas i pazis one sve gore i gore,mada ima logike, i djete razmazeno ne valja... Odem skoro do covjeka koji drzi vise krmaca i nazimica za prasenje,cisto da cujem koji savjet od njega. Njemu bukvalno krmace sluze kao masine za pravljenje prasadi,kad sam vidio koliko su mrsave zgrozio sam se,ali i u takvim uslovima nema krmace da oprasi ispod 9 prasadi. Ne znam, ali i po cijenu da sve tako bude ja ih nebi nikad tako izgladnjavao.
 
Meni nedavno oprasila 3 praseta kao u priči. Letos povađanja i čak je i jedna škartirana zbog bolesti. Izgleda da mi ljudi nismo jedini kojima smeta toplota.

Isti slucaj kod mene!.Jedna 3 praseta a nikad nije bila ispod 13, a jedna divna krmaca pre dva dana zaklana jer po onoj vrucini niti je ostala suprasna niti vise trazila sve do termina za prasenje.
 
Čista rasa landras / jorkšir - nemačka genetika sa farme. Farma snabdeva Carnex, Neoplantu, PIK Bečej - evo od skora počeli da rade i sa obični narodom :bravo:
 
dok meni moje krmace prase u proseku po 14 zivih vitalnih prasica ne treba meni neka bolja njihova genetika. A imam par krmaca za koje i ne znam koje su rase i ni jedna mi nikada nije podigla ispod 13 komada prasica, i zasto bi trazio leba preko pogace i placao nesto papreno kad ima i kod nas sasvim lepe robe
 
Naravno da košta, pa i YUGO i BMW su automobili, prevezu oba od tačke A do tačke B, ali cena im je različita. Nema tu puno matematike, sa genetikom i tehnologijom proizvodnje iz 18.veka ima da budemo tu gde jesmo.Nećemo nikada krenuti napred. Kako se Nemački, Hrvatski proizvođač svinja, uklapa u cene tovljenika od 110 din/ kg, dok smo mi bez 150 din/kg u debelom minusu.

Šta mislite, da li će Tenis da koristi genetiku i da li će poslovati pozitivno na ovim cenama, naravno da hoće.

Farme Delta Agrara posluju pozitivno sve do cene od 125 din/kg - razlog vrlo jednostavan - oprema, genetika, uslovi.
 
dok meni moje krmace prase u proseku po 14 zivih vitalnih prasica ne treba meni neka bolja njihova genetika. A imam par krmaca za koje i ne znam koje su rase i ni jedna mi nikada nije podigla ispod 13 komada prasica, i zasto bi trazio leba preko pogace i placao nesto papreno kad ima i kod nas sasvim lepe robe
Imam isti slucaj kod mene. Ostavljene su cetiri krmace od nekih meleza i odlicno su se pokazale kao majke i po broju prasadi ( prosek za ove tri godine 11-12 komada odhranjenih). Prosle godine sam uzeo cisto joksir krmace i pripustao duroka prasad su bukvalno boli glava i krmace su odlicne ( uvek preko deset). E sada situacija je sledeca : za prasad joksirki se uvek vise raspituju i traze i po visim cenama dok ova ostala prasad idu kao i sva druga. Kad tovarimo svinje uvek nesto zameraju na ranjenike od one prve 4 krmace dok ove druge samo hvale i nije problem ni deset dinara veca cena. Ocu reci da ipak treba poraditi na genetici jer se zna sta dobru genetiku prati ( bolja konverzija hrane, mesnatost...) a u danasnje vreme se trazi kvalitet i treba mu se sto vise teziti. Lakse ce se naci kupac. Znam da ce svi sada da kazu da se otkupljuje sve zivo kada je frka ali ipak treba teziti kvalitetu. Rezervisao sam jos 4 krmacice F1 a sve u cilju poboljsanja genofonda ...
 
Naravno da košta, pa i YUGO i BMW su automobili, prevezu oba od tačke A do tačke B, ali cena im je različita. Nema tu puno matematike, sa genetikom i tehnologijom proizvodnje iz 18.veka ima da budemo tu gde jesmo.Nećemo nikada krenuti napred. Kako se Nemački, Hrvatski proizvođač svinja, uklapa u cene tovljenika od 110 din/ kg, dok smo mi bez 150 din/kg u debelom minusu.

Šta mislite, da li će Tenis da koristi genetiku i da li će poslovati pozitivno na ovim cenama, naravno da hoće.

Farme Delta Agrara posluju pozitivno sve do cene od 125 din/kg - razlog vrlo jednostavan - oprema, genetika, uslovi.
Ko kaze da nemamo genetiku i ko tebi brani da kupis nazimice od po 400-500evra kao sto sam ja kupio dok sam imao para neznam ni sam a SAD samo sto ne placem,uklapamo si i mi ali treba i od necega ziveti placati racune , kredite , meni servis malte ne i ne radi, e sad kako je cena prasadi pala, i kad sam trpeo cenu i placao sve racune ,ja sam u debelom minusu .. i nemoj da me vuces za jezik .. nemas razloga kupi radi i javi se ... OK
 
Naravno da košta, pa i YUGO i BMW su automobili, prevezu oba od tačke A do tačke B, ali cena im je različita. Nema tu puno matematike, sa genetikom i tehnologijom proizvodnje iz 18.veka ima da budemo tu gde jesmo.Nećemo nikada krenuti napred. Kako se Nemački, Hrvatski proizvođač svinja, uklapa u cene tovljenika od 110 din/ kg, dok smo mi bez 150 din/kg u debelom minusu.

Šta mislite, da li će Tenis da koristi genetiku i da li će poslovati pozitivno na ovim cenama, naravno da hoće.


Farme Delta Agrara posluju pozitivno sve do cene od 125 din/kg - razlog vrlo jednostavan - oprema, genetika, uslovi.

Ти ти се погубио тотално,јел ти имаш представу које су субвенције на западу а које овде ?и да они имају рачун на 120 д кад имају субвенцију која им покрива производњу...А обиђи мало Србију и фарме па ћеш да видиш да ли смо у 18 веку или нам је власт само у том веку...
 
Pa dosta je samo da se pogleda tema o objektima za svinje i sve se lepo vidi.
Dok je bila iole cena solidna onda se raspitivalo i o grejnim pločama i o uklještenjima i o izolaciji... pojilicama... hranilicama... Sad tajac! Ljudi ni ne razmišljaju više o unapređivanju jer je došlo vreme kada ni sama proizvodnja ne može sebe da isplati. Čak su i teme o ishrani svinja se zagasile. Nema ništa novo. Nikog novog da proba nešto.
Kojekakvi prodavci magle bi ta uglave neke krmačentine koje iz inostranstva kao da smo svi sisali vesla i ne znamo šta je dobro.
Mogu samo napisati da SVAKA ČAST ljudima koji su dosledni i savremeni pa čak i u ovih par godina ulažu ogroman novac i ogroman trud kako bi svoju proizvodnju doveli na moderan nivo pored ovakve cene svinje. Odakle tim ljudima pare, stvarno se zapitam. Siguran sam da nije od zarade od svinja. Moderni objekti. Neki manje, neki više ali u odnosu na pre 10tak godina, to je sušta suprotnost. 90% proizvođača zna unazad tri generacije genetsko poreklo svojih krmača. Higijena je verujem kod 90% proizvođača jedna od najbitnijih stavki. Šta dalje da kažemo loše o našem stočarstvu.
I onda kad čujem u medijima kako je naše stočarstvo u nekom tamo starom veku zbog neadekvatnih uslova i loše genetike onda stvarno treba nekog našamarati i to dobro našamarati zbog takvih kleveta i gluposti!
Da imamo bar 40% podsticaja kao naše kolege u EU. Prevazišli bismo ih odavno i u proizvodnji i u kvalitetu a o genetici da ne pričamo.
Kakve bre gluposti sa nekim tamo marsovskim genetikama. Po ovim cenama je kvalitet svinja čista premija.
Ako već ima budala koje će nasesti na te priče o tibetanskim landrasima i somalijskim jorkširima koji prase zlatnu prasad onda i treba da nasednu. Zato budale i služe.
 
Zna li neko pravu informaciju kolike su te subvencije na zapadu ? Svi govore o nekim ogromnim subvencijama, ali niko da iznese konkretan podatak. U Srbiji za umaticeno grlo 7000 dinara, za isporucenog tovljenika 1000 dinara. Posebno me zanimaju subvencije u Čileu, koji je zauzeo mesto srpskih stočara u izvozu svinja za Rusko tržište. ( cena je ispod 1e/kg već godinu dana, u Rusiju ne sme nista da uđe sto je hranjeno sa GMO ). Ništa loše nisam, mislio jedino pokušavam da nađem logiku i način razmišljanja našeg običnog seljaka.
 
Nazad
Vrh