Priplodni bikovi

Imaju dva razloga za menjanje procenjenih priplodnih vrednosti. Prvi je prosek populacije, koji je parametar za poređenje. Ako se selekcija sprovodi kako treba, a u većini zemalja je tako sem u Srbiji nažalost, prosek populacije se pomera u desno, tj. svake godine ulaze grla koja su superiornija od svojih roditelja i pomeraju prosek ka većoj vrednosti. Druga stvar je tačnost procene priplodne vrednosti. Pošto se priplodna vrednost životinje ne zna već se procenjuje ona nosi određenu grešku, pa zbog toga na početku neka grla mogu biti precenjena ili potcenjena, ali sa povećanjem informacija koje se uključuju u procenu dobija se procena sa većom tačnošću i moguće su promene na više ili naniže, a za povećanje tačnosti ključni momenat je vreme, odnosno nema tačnosti bez dužeg vremenskog perioda. Sad se to pokušava prevazići genomskom selekcijom, za sad su na dobrom putu...

Da da... To je i onaj procenat u zagradi... Setio sam se objasnjavao si mi, ali ja nezainteresovan pa nisam zapamtio. Nikad ja za sesticu necu nauciti. :)
 
Sa godinama neki bik dobija i veci broj cerki koje ulaze u proizvodnju i mere se njihove pr.vrednosti,lakoce telenja itd.Tako da i to utice na vrednosti GZW(MW,FIT,FW,itd).Profa nam je svima objasnjavao neke stvari i trebao bi od drzave da dobije subvencije za unapredjenje genetike u stocarstvu Srbije.:bravo:
 
Veoma je bitan i pravilan rad maticnih sluzbi (sto kod nas i nije cest slucaj) i prave povratne iformacije od vlasnika grla(bez preuvelicavanja).
Po mom misljenju za nasu populaciju krava bikovi sa ocenama od 110 pa navise treba da se koriste, i birati bikove sa sto vecim brojem ispitanih cerki.
Ocene bikova variraju cetvoromesecno ,tri puta godisnje (april ,avgust ,decmbar) se azuriraju podaci.
To menjanje treba dobro pratiti i primenjivati u svom zapatu ,evo konkretno za bika Disco koji je u nasu populaciju usao preko SVC Krnjaca u pocetku je bila preporuka da daje laksa teljenja i da se koristi i na junice.
Medjutim mislim da sam to napisao i ovde pre nekog vremena da treba povesti racuna jer je bilo nekoliko tezih teljenja u komsiluku a jedno i kod mene od tog bika.
Sadasnja ocena za tok teljenja mu je 98 ,znaci ispod proseka rase.
 
Ne bi bili mi to sto jesmo da nismo takvi kakvi smo. Kad kolega Milan spomenu SVC Krnjacu i njihove parametre u pracenju i ocenjivanju priplodnih bikova. Disco je i kod mene,kao i kod mog kolege dao ukupno tri teleta krupnijeg stasa,srecom krave su ih donosile na svet.
Vaser,ako je neko imao prilike da ga ima u osemenjavanju,daje izuzetno krupnu telad.Pocepali smo dve junice pre jedno tri godine,da nisu mogle da se sastave nekoliko dana. A to isto je potvrdio svuda u okolini gde su radili s njim. Ja prijavim maticnoj sluzbi da ima izuzetno teska teljenja i pitam da li je bilo jos takvih prijava,na sta vidim da nikog to ne zabole mnogo.
A te maticne sluzbe treba da budu glavna karika izmedju odgajivaca i centara za VO.
Tako da se taj isti Vaser,ako bacite pogled na zadnji katalog Krnjace,i dalje preporucuje za osemenjavanje junica zbog lakoce teljenja??!! A lokalni veterinari kazu da su poslali povratnu informaciju u Krnjacu u vezi ovog bika i da ga od tada ne uzimaju.
Kako da covek bude siguran onda u bilo koji drugi podatak za bikove iz nase populacije?
Moj iskusni veterinar kaze da uglavnom iz Krnjace uzima domace bikove koji poticu iz KPZ "Pozarevac"' Zabela,jer,kaze,tamo se vodi mnogo bolja evidencija maticnog zapata nego na privatnim gazdinstvima odakle uglavnom sami uzgajivaci salju sve informacije maticnoj sluzbi i CVO.
A koliko smo daleko od ozbiljnog pristupa mlecnom govedarstvu najbolje vidim kada udjem na Hrvatske sajtove ove tematike. Uvek u koraku sa svetskim,to jest evropskim,novinama i trendovima iz oblasti genetike simentalske rase pre svega.
Mi ovde sve to vise svodimo na cistu trgovinu trange-frange,a pravih selekcijskih sluzbi i nemamo,niti nekog u drzavi zanima ova problematika.
 
E pravi post je napisan.Esad kako budu radili tj sejali tako ce i znjeti.Ja licno mislim da maticne sluzbe postoje da bi uzele lovu povratna informacija je nesto sto pisu "ofrlje" zabole ih uvo za mlecnost u laktaciji,tezinu teljenja,dugovecnost itd.Hrvatima svaka cast mi kaskamo za njima .Ali kako nasi SVC rade sa svojim bikovima tako ce prolaziti i nas seljak.Ja licno uzimam seme iz uvoza Bayer genetik Eurogenetik bas iz razloga sto neverujem u tacnost podataka o domacim bikovima i bikovima koji su uvezeni.Koristim bikove koji su medju prvih 70 na evropskoj rang listi i nema promasaja.
 
juce se bratu otelila krava,dve male kravice,krava je dobra mlekulja,osemenjena bikom Refren iz Temerina,da li neko ima informaciju o tom biku?
 
Pozdrav sa kojim semenom od bika bi ste mi preporucili da osemenim junicu simentalske rase. Radi mlecnosti.bnjenog teleta. Ako bude zensko.
 
Gledaj tabele koje sam ja postavio na prethodnim stranama i biraj tebi dostupne bikove sa sto vecim MW indeksom preko 110.
 
E pravi post je napisan.Esad kako budu radili tj sejali tako ce i znjeti.Ja licno mislim da maticne sluzbe postoje da bi uzele lovu povratna informacija je nesto sto pisu "ofrlje" zabole ih uvo za mlecnost u laktaciji,tezinu teljenja,dugovecnost itd.Hrvatima svaka cast mi kaskamo za njima .Ali kako nasi SVC rade sa svojim bikovima tako ce prolaziti i nas seljak.Ja licno uzimam seme iz uvoza Bayer genetik Eurogenetik bas iz razloga sto neverujem u tacnost podataka o domacim bikovima i bikovima koji su uvezeni.Koristim bikove koji su medju prvih 70 na evropskoj rang listi i nema promasaja.

Koje bikove koristiš od eurogenetiksa ?
 
Pozdrav sa kojim semenom od bika bi ste mi preporucili da osemenim junicu simentalske rase. Radi mlecnosti.bnjenog teleta. Ako bude zensko.
Malo je nezahvalno dati preporuku za osemenjavanje junice a ne znati o njoj nista.
Nisi dao nikakve podatke od kojeg je ona bika (da se ne semeni u srodstvu), kakve je konstitucije,kakva joj je mlecnost majke itd....
 
Koje bikove koristiš od eurogenetiksa ?
Ranije Humperta a sada jednom Maniga.

- - - - - - - - - -

Malo je nezahvalno dati preporuku za osemenjavanje junice a ne znati o njoj nista.
Nisi dao nikakve podatke od kojeg je ona bika (da se ne semeni u srodstvu), kakve je konstitucije,kakva joj je mlecnost majke itd....
To je sve istina a posebno obrati paznju na tezinu teljenja jer je u pitanju junica.Ako su progeno testirani bikovi nemozes omasiti ni sa jednim preporucenim za junice.
 
Za sada nemam sta da prigovorim Bayergenetik bikovima vecinom pravi simentalci manje mesani sa RH od ostalih semenskih kuca.Ovo je meni vise hobi ja nemam veliku farmu vec 5-6 krava.Volim genetiku kao nauku i u biljnoj i zivotinjskoj proizvodnji.Mada on ima 13%RH(crvenog holstajna)
 
Nazad
Vrh