Priplodni bikovi

Ovo osemenjavanje mi je ispalo slucajno moj veterinar nije imao nista od HF trenutno pa uzeo od kolege koji radi na jednoj farmi krava i kaze mi da je dobar i da ga oni trenutno koriste, pa ja nesto gledao i ne mogu ga naci nigde.
 
Da li imaju vasi veterinari podatke o tom biku ili katalog? Na osnovo i zbog cega on narucio bas tog bika?
Ja sam zvao semensku kucu i lepo naglasio hocu Seme bika Paxton, znaci naglasio, ali dzabe kada idiot iz instituta poslao bika PKB korporacije Gusar. Bik rodjen 2014 godine! Veterinar mi rece da je on njemu dao ta semena, nijedna druga.... I Ja cu sacekati malo da se lepo sve zaboravi, pa da okrenem institut i pitam ''genijalca'' Kako se pokazao bik Pkb korporacije Gusar, pa ako pocne da palamudi da je to mlad bik, da se nista nezna, pitacu ga sta je za *rao i za*ebao pa sam ja dobio ovo seme bika gde mogu samo da sedim i placem pored krave jer nemam blage veze jel daje laka ili teska telenja... ! Ali polako, posle nove godine cucemo se telefonom pa cemo videti kakvo krucijalno objasnjenje ima!!
 
Imam katalog Greenlab instituta, Medju 11 grla koliko ih ima sada imam jednu simentalku koju osemenjavam sa semenom Wodurch- laka telenja, a za tov telad odlicna... A stos e holstajn semena tice, imam Goldenrod Junicu pa cemo videti sta ce biti... Semena bikova ovog instituta
http://www.greenlab-serbia.com/downloads/GREENLAB CENOVNIK ARTIKALA 2015-2016.pdf

Vidis ja hteo Paxtona,a oni mi poslali Gusara .... Tov bikova je zlatan posao kakve za*ebancije imam sa semenima...
 
Ma seme je 320 dinara... A preko veterinara, ovaj mi dobar tu ga zovem tu dodje, ali institut poceo da vrda... videcemo sta je u pitanju... Nisu pare u pitanju, ali ako se dogovorimo da mazemo majonez na leba mazemo ga, a ne stavljamo senf da se metaforicno izrazim... Ako sam rekao Paxton onda Paxton, ne treba mrsomuditi... A posle traze udruzivanje i zale se sto smo mali, pa kako da porastem kad me *ebe u glavu u startu!!
 
Sada nadjoh na netu da neki elita bikovi nose genske defekte nekih bolesti kao sto su paukove noge ,patuljasta telad,usporen rast,slabo zgrusavanje krvi itd.Procenat pojave defekta je mali ali ne i nemoguc.Bikovi Wille,Waldbrand,Winnor,Vanmaile itd nose pojedine genske defekte.Vise ih ne preporucuju za v.o. Sada se samo potenciraju bikovi cisti od genskih defekata.
 
Nisam semenio licno ali neki drugari jesu,GZV-131,MW-124,FW-96,FIT-119, crvenog holstajna u sebi 11%,tovnost mu je najslabija karika kao i sirina krsta i polozaj zadnjih sisa na vimenu dosta ka vani.Moze i za junice.
 
Kod mene imam jedno taze žensko tele od Mertina, sama se krava otelila, malo sitnije tele, fine građe, videćemo u kakvu će kravu izrasti. Inače bik je vrlo dobar, čak šta više odličan za te novce. Ima dve jako bitne karakteristike za vezani sistem a to su laka teljenja i odličnu priplodnu vrednost za osobine dugovečnosti.
 
Tek su krave osemenjene pre mesecak dana.Nisam nasao da li je slobodan od genskih def.Inace sad ima jedan bik Martin isto dobar u Hr. ga imaju.

Послато са GT-S7562 уз помоћ Тапатока
 
Profo sada kazu da npr kada boze zdravlja to zensko tele poraste u junicu nju treba semeniti bikom bez genskih defekata i sve je ok.Da li sam u pravu ili i tada postoji mogucnost pojave istih jer sam i ja koristio waldbranda i winnora u stadu koji takodje imaju gen.def.
 
Tako je, svi ovi genetski defekti se ispoljavaju u tzv homozigotnom recesivnom stanju. Te junice imaju šanse 50% da budu nosioci, ne mora da znači da su nosioci. Ako bi se ispostavilo da su junice nosioci i osemeniš ih sa bikom koji nosilac istog defekta verovatnoća da se ispolji taj defekt kod njihovog potomstva je 25%.
 
U svakom slucaju treba povesti racuna , ali da te bikove treba izbegavati daleko od toga.
I kolega wulf@ samo zarad tacnosti inf. bik Vanmeile nije nosilac ni jednog gen. defekta ,vec nj. otac Vanstein.
 
Tako je Milane moja greska.Mogli bi u ovoj temi neki od vas koji vec dugo semene krave da pisu o tome od kojih bikova su im najmlecnije krave,koje se najlakse tele itd.Pomogli bi drugima u izboru mada vise tih bikova vise nema ali ima potomaka.
 
Posto sam iz sela Pruzatovca kod Mladenovca, selo se nalazi pre Velike Ivance i morao si proci kroz njega do Velike Ivance. E ovako veterinar koji je krivac za monbilijara na nasim terenima i dalje radi u mojoj stali, mada zadnjih godina smo koristili pretezno austiske bikove i nisu losi, ali verujte mi da su domaci bolji bikovi i dacu primer. Od iste majke imam od Humida i Starta cerku. Humidova mi kao prvotelka startovala sa 31 i zavrsila sa 18 i bio sam odusevljen njom i krava jeste super, ali dolaskom druge cerke ova mi je ostala pomalo u senci. Startova cerka mi je strovala sa 35 i sada je osemenjena sa cistim mobilijarom i na 6.5 meseci steonosti 25 litara. Od te krave imam i od Magela cerku koja je isto izvrsna, ali jos se nije otelila pa cekam, a osemenjena mi je sa Wille-a. Nadam se petom zenskom od Willea. Inace Hum, Vejn, Start, Magelan su izvrsni bikovi. Za Magelana, ali vlasnik tog bika zivi 500 metra od mene i kaze da mu majka imala 42 litra. A od starta imam jos jednu od druge krave kao drugotelka 38 litra, a vimena nijedan bik bolja nema. I Hum je izrazito dobar, a od Vejna drugotelka 48 litara rekorderka. Imao sam i od Herna 37,5 monb. krvi, ali mi polomila nogu a dosla do 44 litra. A vezano za 1995 godinu, moj otac je na tom sajmu uzeo nagradu za najbolju kravu i najbolju junicu. A otisao je sa dve krave. Em smo sa Kosova, a tad ga bas zamrzili, ali krave su fenomenalne bile. I sta jos osvajao je cale jos, ali posle su nekima davali samo da se pojave na sajam. A evo 5 godina nema sajma, nazalost. I monb. su bolje od austrijanki. Mada najbolja krava je do 35 litara i ni kap vise, jer je otp[ornija na bolesti od krava sa 40 i vise.
 
Nazad
Vrh