Prikolice

Treca godina tehnostroj kod mene sa gibnjevima,jos je nisam izvrnuo.:osmeh:

Onda imas srece kao nitko. Tehnostrojka s povisicama tvornickim, nagne se u jednu stranu kad kombajn kipa jace uz jednu stranicu. ides poljskim putem polako, nema zurbe, prikolica puna, malo se nagnula u jednu stranu, malo nek je jace upala u neku rupu jednim tockom, zrno se malo "premjesti", prebaci tezinu s opterecenijeg gibnja na rastereceniji i samim time ovaj koji naglo dobije tezinu se spljosti a ovaj koji naglo izgubi teret "katapultira" prikolicu na stranu...

Neka je jednoosovinka s gibnjevima, KATASTFORA po brdovitom terenu. Kolega je na svoju ubacivao komade pruznog praga, hrastovina i kad na taj komad drveta sjedne, nema mrdanja i prevrtanja. Jednom je prevrnuo 7t kukuruza takvom jednoosovinkom gibnjasicom a drugi put ista prikolica ali puna KAN-a ;) Sad mu ona stoji i meni ju silom zeli prodati ali se ja nesto gadno premisljam posto znam u cemu je rijec...
 
Kad vucem nesto po njivi i po losem terenu uglavnom poturim nesto pod gibnjeve i dosta je stabilnija,ali zato kad ide prazna putem ne cujes je. :)
 
E, vidis da poturas pod gibnjeve, zato ju i nisi prevrnuo do sad ;). Ovdje to ljudi nisu radili pa su jednoosovinke gibnjasice na jaaaaako losem glasu. Istina da se po asfaltu vuku kud i kamo mirnije nego prikolice s krutom osovinom al opet...
 
Ja imam C gume već 3 godine i nisam imao problema.Sve valjda zavisi na kakve gume naletiš i kakve si sreće.Moje su bile skoro nove.
Kod nas su ih mnogi stavili. Prijatelj ih na prikolici godinama. Vuce drva, psenicu, kukurza tovari punu sa nastavcima (kod mene tovari u zrnu) i nema problema. Malo legnu ali idu. Doduse nisu nam putevi toliko losi.
A to za platna. Stare kamionske gume (kako ih ja zovem slaufare) tipa 9.00, 10.00 11.00 R20 isto imaju 12 platana dok nove tubeles metrickih oznaka R22,5 imaju sad da li 6 ili 8 platana, ali su sva celicna. Duvaju se na isti pritisak a nose vise tereta. Guma 315/80R22,5 nosi 4000kg a 11.00R20 3250kg. Sad u cemu je caka ne znam.
 
Приколица се не преврће сама од себе.Него је људима лакше да пређу преко неке мале међе или шанца па се на крају испостави да и није баш мала а друга ствар је брзина и пут.Не можеш да газиш раковицу (пример) пун гас а пут пун рупа а ти возиш и молиш бога да нека рупа није превише дубока.Да не заборавимо и то да је на приколицу од 3 тоне надограђене странице и на крају "може она да носи и 4250кг без проблем".
 
Kako onda nitko od meni poznatih ljudi od te lude voznje po rupama na putu nije prevrnuo IMT prikolicu npr? Mi smo prevalili nase obadvije majevice. prvu smo prebacili tovarec panjeve u nju bez povisica a bratu se nije dalo cekati da se bagerom poravna teren nego ju punu panjeva (bez povisenih stranica) vozio polako preko tih rupa i prevalio ju. Drugu je otac prevalio do pola punu psenice kad je isao dijagonalno preko bas visoke medje a ja mu fino rekao da ne ide tuda.

Gibnjasice se ne prevrcu na putu nego na nagibima. kad federi krenu prebacivati tezinu s jednog na drugi samo ju prebaci dok kod prikolica s krutom osovinom tog efekta nema. Druga stvar je sto nitko koga poznajem ne podmazuje klizne staze za gibnjeve, pa one pohrdjaju pa gibnjevi ne rade posao koji trebaju pa jedan maje hrdjav propadne dok drugi vise hrdjav stoji na mjestu i to zna praviti samo takve probleme. Netko kaze da se podmazani gibnjevi jos gore ponasaju ali osobnog iskustva s time nemam pa ne znam sta da vam kazem... Znam samo da u ovih 5-6 okolnih sela svi znaju da je jednoosovinka s gibnjevima nestabilna i to su naucili od ovih koji ih imaju.
 
Jel ima neko prikolicu Pobeda da mi izmeri tačno prečnik centralne rupe,i rastojanje dva nesusedna brezona od centra do centra hitno mi je,može i na PP
 
Evo imam ja nesto slika, valjda ce pomoci, rastojanje izmedju 2 susedna brezona je 10cm, a precnik centralne rupe je oko 11cm. Mogu kasnije da izmerim rastojanje izmedju 2 nesusedna brezona ako se nisi snasao. Nemam rezervni tocak da izmerim tacno za glavcinu, ako moze da se odredi sa slika moze, mada tesko posto je malo konusna , ja bi reko da je 11cm,
 
Људи да ли неко може да ми слика како љутомерки стој она мала предња ножица.... :)
 
Pozdrav,imam problem sa zmaj prikolicom , kada povezem crevo od kocenja za traktor i kad stisnem kocnicu nece da koci,a kada otkacim ona se ukoci.O cemu se tu radi? u pitanju je mtz 1221.3 ?
 
Verovatno ti neradi nagazni ventil na traktoru.Otvori prstom spojnicu gde kacis crevo od prikolice na traktoru tu treba da ide vazduh prema prikolici a kad stisnes kocnicu mora da prekine dovod vazduha kad je ispravan da bi prikolica kocila
 
Nazad
Vrh