Prihranjivanje pšenice

Montoya radim ja ovu zemlju duzi niz godina. Samo sto je nekad to bilo samo fizicki deo a otac odlucivao sta i kako da se nesto uradi. Zadnjih 4-5 god radim onako kako ja msl da treba uz razgovore sa raznim ljudima koji duze rade od mene i sa ljudima koji su od struke. I pokusavam na sve nacine da se informisem da bi sve to doveo na neki dobar prinos. Mali je ovo broj god da bi se zemlja upoznala i napravila kako mnogi ovde kazu da je ona u kondiciji. A prvo sto sam uradio je jedna analiza da vidim u kakvom je ona stanju. Posto stajnjak ja licno nemam i mema ga u mojoj okolini da se kupi, krenuo sam u zaoravanje zetvenih ostataka a ne paljenje. Pokusavam da koristim dobru i kvalitetnu hemiju za prskanje. Da obradim i uradim zemlju na vreme i da skoro lici kao na slikama koje vi ovde postavljate. Seme psenice uvek i svake god kupujem. Sa domacih NS semena sam presao na strane. Uspeo sam da sa 4-5 t/ha koje je imao moj otac dodjem do 7-7,5t. Za kukuruz sam sa fao 600 presao na fao 400. On je imao od 2 t u susi do 7 t u kisnoj god a ja sam dosao da prosle god imam 4 t a kad je kisna bude i 10 t. Otprilike znam da mojoj zemlji treba dosta djubriva ali koliko je bas to moram da radim ovu analizu. Msl da je to dobro i ja cu ovo da ispostujem. Kako god ovde neko imao misljenje u vezi analiza. Kao i sto ovde mnogi kazu svake god idemo u prvi razred. Jer ovo je fabrika pod otvorenim nebom. Izvinjavam se sto sam malo presirok.
 
Imam jedan problem moram da presejem pola jutra malo jače da li mogu sa jesenjim semenom pošto ne mogu da nabavim prolećno seme?
 
Dare tako je kako je. A sto se tice te parcele za kukuruz sam dao ukupno 300 kg/ha uree i bez mesanog. I to sam sve razbacao pred setvu. Mozda je i doslo do spiranja N. U svakom slucaju cu ove godine uraditi kompletnu analizu ali ce to biti na nacin da ja ne uzimam uzorke vec ce to uraditi ljudi koji imaju i sprave i znanje kako se to radi. Pa cu onda videti kakvo je stanje. Mozda i odradim isto za ove dve dubine. Pa onda da vidim s kojim i u kojoj kolicini treba da djubrim dalje. Mada pre svega toga uradio podrivanje parcela, ali slaba vajda od toga kad u mojoj okolini nema nikog sa tako dobrom opremom. Sad kad sam uzimao uzorak shvatio sam da do 30 cm i ide sonda lagano, a posle do 50 cm jakooo tesko i onda odjednom lagano. I po zemlji u tom krajnjem delu bas se zuti zemlja kao ilovaca. Dakle ako budem nasao nekoga da mi uradi podrivanje bice dobro jer se sigurno napravio pluzni djon i ta ilovaca pravi problem da prinosi budu dobri.
 
Каква су искуства прихране уреом жита ако има Росе имам неку услугу а нисам никад радио у тим условима увек по Снегу или мразу...
 
Samo da se ne uglibis sve ostalo manje vise je ok.

Послато са SM-N970F помоћу Тапатока
 
A tebi je da ne izgori psenica ?,ja reko mozda zbog gubitka azota,ali posto on navalio ,nije tvoje,sta te briga.Sto se tice ozegotina,ja sam zadnju parcelu prihranjivao po kisi,jedva je izaslo svo djubrivo iz rasipaca ,2 dana kasnije sam obiso njivu,nije bilo nikakvog ostecenja.Brisaci radili ,sve mokro,pocelo se malo lepiti na tockove,to je moje iskustvo bilo,urea je koriscenja naravno.
 
Mislim da oni uzimaju podatke od jednog globalnog modela a drugi je takoreći suv ,za moj kraj.
Kada gledam prognozu ,koristim meteogram prognostičkih modela.
Izvinjavam se ako izrazi nisu tačno interpretirani.

Koristim i ovaj sajt ,samo za padavine.

 
Nazad
Vrh