Prihrana kroz sistem za navodnjavanje- venturi

Kako se na ovaj sistem prikazan na slici puni cisterna od 1000 litara za prihranu a da sve bude povezano. Ova slika prikazuje izvlačenje prihrane i rad sistema. ali na ovom vodu koji mi je 5/4 bih trebao ubaciti i vodu 1000 litara za prihranu. Ceo sistem u crevima mi staje oko 260 litara vode kad je u radu.

Pitam zato što bih hteo da sve bude povezano u jednoj glavnoj cevi,punjene običnom vodom cisterne a nakon toga i puštanje sistema venturi.
Malo mi nelogično da na ovu cev koja izvlači prihranu tu i punim ako bi iza nje ubacio ventil onda bih zaustavio protok vode u sistem a kroz venturi punio to bi trajalo dugo. Jedino rešenje vidim u postavljanju t račve i slavine sa drutgim crevom radi punjenja cisterne pre venturija.
 
Količina đubriva ne zavisi nikako od venturijeve cevi.Potrebno je da znaš koliko đubriva je potrebno za broj malina koje imaš ili za površinu koja je pod malinama a zatim tu količinu prihrane rastvoriš u kanti što većoj to bolje(recimo 20-50 litara).
Zatim pustiš čistu vodu desetak minuta zatim prihranu (na slavini regulišeš protok-što sporiji protok bolje se raspoređuje po biljki) dok se ne potroši i na kraju čista voda opet desetak minuta.
Za malinu ne znam ali za krastavac i paradajz treba 1gr. po biljki na 7 do 10 dana(može i ređe zavisi od kvaliteta zemljišta i odnosa između uloženog novca i zarade).Možda to može da bude neki orijentir.

Хомеррума, видим да познајете врло добро ове вентури цеви па Вас молим за мали савет: имам главно црево од 5/4'' и јасно ми је како да поставим вентури цев али ми није јасно за то црево од 5/4'' који вентури је потребан да би функционисало како треба (1/2'', 3/4'', 1''....). Пумпа даје проток око 75 л/ минут или 4500 л/х на месту где бих поставио вентури (доста прецизно измерено).

И још једно питање: од вентури цеви има неких још 100 метара да вода са прихраном иде до система који је у купинама па да ли на овај начин постављен систем утиче на рад пумпе или не. Унапред хвала.
 
@kupina ovo ono Potrebno je znati i koliki je pritisak u sistemu za navodnjavanje a zatim iz tabele iščitati protok vode kroz venturijevu cev i količinu prihrane ili zaštite koju će venturijeva cev ubaciti u sistem za navodnjavanje.
nyipop.jpg

Primer za Vaš sistem venturijeva cev 1" pritisak 2At protok kroz cev je 3043 l/h a ubaciće prihrane ili zaštite 357 l/h.
Iz ovoga se vidi da pod pritiskom 2At protok je smanjen tj. nije više 4500l već 3043 l.Kod venturijeve 3/4" i 1/2" smanjenje protoka je još drastičnije.Zbog toga se pravi bajpas da bi venturijeva bila u fukciji samo dok se ne potroši prihrana a zatim se vraćamo na normalan protok vode.To je ujedno odgovor na drugo pitanje tj. kako venturijeva utiče na sistem za navodnjavanje.Moja preporuka za Vaš sistem je 1".
Iako se je atmosfera približno jednaka baru evo i linka za konverziju https://www.krstarica.com/lat/konverzija/index.php?tip=24 a klikom na moj potpis možete videti cene za venturi cev.
 
@kupina ovo ono Potrebno je znati i koliki je pritisak u sistemu za navodnjavanje a zatim iz tabele iščitati protok vode kroz venturijevu cev i količinu prihrane ili zaštite koju će venturijeva cev ubaciti u sistem za navodnjavanje.
nyipop.jpg

Primer za Vaš sistem venturijeva cev 1" pritisak 2At protok kroz cev je 3043 l/h a ubaciće prihrane ili zaštite 357 l/h.
Iz ovoga se vidi da pod pritiskom 2At protok je smanjen tj. nije više 4500l već 3043 l.Kod venturijeve 3/4" i 1/2" smanjenje protoka je još drastičnije.Zbog toga se pravi bajpas da bi venturijeva bila u fukciji samo dok se ne potroši prihrana a zatim se vraćamo na normalan protok vode.To je ujedno odgovor na drugo pitanje tj. kako venturijeva utiče na sistem za navodnjavanje.Moja preporuka za Vaš sistem je 1".
Iako se je atmosfera približno jednaka baru evo i linka za konverziju https://www.krstarica.com/lat/konverzija/index.php?tip=24 a klikom na moj potpis možete videti cene za venturi cev.

Поприлично сам разумео ово што сте написали и то врло исцрпно. Хвала. Молио бих још сао за јеедно објашњење. Ако би за главни вод који поседујем (5/4'' главно црево) на исто преко бајпаса поставио вентури цев да ли би онда могло да функционише са мањом вентури од 1'' или то ниеј ваша препорука. Ако сам успео лепо да ообјасним, ја бих преко вентила смањивао проток воде кроз главни вод и преусмеравао кроз вентури прек отог тзв. бајпаса па ме занима тада да ли би могла и мања вентруи цев или не. Разлиак у цени је доста велика нпр 1'' и 1/2 '' али опет то се једном купује. Унапред хвала на одгвоору.
 
Da li je neko upoznat da li bi venturijeva cev vukla vazduh i ubacivala ga(mešala sa vodom) u vodu?
 
Naravno da povlači vazduh. Kad radim u polju i čujem kako šišti vazduh kroz kapaljke, to je signal da je izvučena prihrana :-D

Послато са 5045D уз помоћ Тапатока
 
Dobro je znati!
Kada se dopunjuje voda u ribnjak,veštačko jezerce to treba raditi preko venturijeve cevi da bi se voda obogatila sa kiseonikom.
 
vent1_1_zps1c58932a.jpg


Posto nisam zadovoljan sa svojim `venturi` uredjajem ,razmisljao sam da ove godine postavim ovako nesto , tj. da na usisu stavim jedan T komad sa slavinom i da pumpa ujedno vuce vodu iz bunara i prihranu iz bureta.
Moje pitanje je da li ovakav sistem moze da funkcionise i da li moze da ima nekih posledica po pumpu zato sto ujedno vuce i prihranu kroz nju ?
Slavinom bih dozirao prihranu kao i na venturiju

Je l' ovako prihranjujes, kako se pokazalo i gde tacno stavljas slavinu? Hvala.
 
Da ,tako radim prihranu , za sad sve ok , jedina mana sistema je sto moras da budes tu kad prihrana zavrsava , da ne vuce vazduh pumpa, dok sa venturijem to nije problem.

Slavinu gde hoces od pumpe do bureta , gledaj da bude sto blize pumpi ako moze, ima slika mog sistema negde u temi pa potrazi ,ako nema ,poslacu ti ovih dana.
 
Znaci ne ide slavina izmedju bureta i ovog T profila?

- - - - - - - - - -

Da ,tako radim prihranu , za sad sve ok , jedina mana sistema je sto moras da budes tu kad prihrana zavrsava , da ne vuce vazduh pumpa, dok sa venturijem to nije problem.

Slavinu gde hoces od pumpe do bureta , gledaj da bude sto blize pumpi ako moze, ima slika mog sistema negde u temi pa potrazi ,ako nema ,poslacu ti ovih dana.





Da li bi to trebalo ovako da izgleda?
 
Na usis pumpe T komad, na T komad slavina ka buretu, znaci slavina izmedju T i bureta sa prihranom.
Mozes mi i poslati mail, pa kad budem u mogucnosti pogledacu to sto si zamislio, ali uopste nije komplikovano, pogledaj slike po temi.
 
Nazad
Vrh