Prihrana i đubrenje voćaka

Radite li kakvu folijarnu prehranu sada posle zametanja ploda?
Od drugara koji radi u ozbiljnom vocnjaku kaze da oni brdo toga rade folijarno.
Unapred hvala iskusnim članovima na odgovorima.
Yaru bacas u februaru da bi i azot iz kompleksa imao ucinak, ova nasa djubriva pogotovo sad posto su poskupela mnogo vise nego ta yara zaobidji
Nisu ni vredela nista ni pre poskupljenja a sada ne vrede ni qrcu - vrednosti koje su napisali verovatno se odnose na intezivne zasade, probaj sa manje pa gledaj ucinak - da yara se brzo topi i po tome je poznata.
Bitna stavka kod ovog djubriva su i ti mikroelementi koji su jako bitni kod cvetnja da su dostupni, jer ako ti necega fali u cvetanju i zametanju rod moze dosta da se umanji.
Zato je dobro te mikroelemente da i pored dodavanja u djubrivu odraditi i folijarno u fazi cvetanja i jos jednom posle cvetanja jer neki mikroelementi zbog temperature zemlje nisu biljci usvojivi preko korena
 
Ja u svako prskanje ubacujem i prihranu,a ove godine planiram da ubacim jos 2 prskanja samo prihranom.
Sta dodajete?
Meni je naveo da npr map 0,4% dodavaju kod svakog prskanja pogotovo kod ovih ranih faza kad fosfor nije usvojiv zbog temp, dok i leti ga koriste jer kazu da resava bolje usvajanje zbog tvrde vode - znaci bukvalno kod svakog tretiranja ide MAP
 
Ja sam uzeo isto fitofertov ali ovaj malo su jace koncentracije mikroelemenata

MAP 0,4% + UREA 0,5% (kaze da moze do 1% ali se bojim te koncentracije) i aminokiseline
A kalijum dodajem kasnije u obliku kalijumsulfata, i tada cu ici u kombinaciji sa map-om.
Ovo gore msm da ispadne skuplja varijanta kad sracunas na kraju
I trebao bi mozda pojacat koncentraciju bora - jer kazu da je on bitan kod zametanja, pogotovo kod tresnje i visnje
 
Citao sam i post jednog ozbilnog vocara on kaze da dodaje bor i na kraju vegetacije zajedno sa vecom koncentracijom urea
Kaze da pored efekta opalog lista zbog urea-e, biljka uvuce dobru dozu bora i ode u mirovanje
Ja dodajem bor i cink zajedno sa rastopljenom ureom na kraju vegetacije za kajsije. Koliki je efekat neznam ali zadovoljan sam cvetanjem i zametanjem plodova.
 
Zadnji voz za azotnu prehranu preko korena - do kraja ovog meseca.
Zalivao sam mladje sadnice 1% urea + 0,5% map
 
Evo da i ja prenesem sta su mi rekli strucnjaci.
Za jabuku je vazan Ca za kavlitet ploda i ljuska da budu kavlitetni i zategnuti.
Moze se vise puta prskati kada je plod velicine oraha pa nadalje do branja.
Kazu da jonatan onda i kada stoji nece da se smezura.
Obicno doza jaracalcit , jara tropikate ide 20 gr na litar
 
Dobro pitanje..Iz prethodnih diskusija ispada da ako planirate Yara Complex..onda u jesen i ne treba NPK 8:12:24
Može li neko stručan da ukratko ponovi :
-jesen NPK 8:12:24 koliko po trešnji šesta godina ili po površini po hektaru ?
-proleće koliko Urea iz tri puta po površini ?
ili sve ovo zamenjujemo sa Yara Complex- u februaru i koliko po hektaru ?
Ja sam amater koji se šest godina uči na trešnjama..imam dobrih rezultata,ali čini mi se da sam preterivao sa količinama đubriva,a pošto je sada skupo voleo bih neki praktični savet koliko prolazi a da ne šteti baš..
Unapred zahvalan
 
Dobro pitanje..Iz prethodnih diskusija ispada da ako planirate Yara Complex..onda u jesen i ne treba NPK 8:12:24
Može li neko stručan da ukratko ponovi :
-jesen NPK 8:12:24 koliko po trešnji šesta godina ili po površini po hektaru ?
-proleće koliko Urea iz tri puta po površini ?
ili sve ovo zamenjujemo sa Yara Complex- u februaru i koliko po hektaru ?
Ja sam amater koji se šest godina uči na trešnjama..imam dobrih rezultata,ali čini mi se da sam preterivao sa količinama đubriva,a pošto je sada skupo voleo bih neki praktični savet koliko prolazi a da ne šteti baš..
Unapred zahvalan
Ja planiram najverovatnije 6:12:24 Elixir Zorka,nekako mi se najbolje pokazao godinama unazad.Sa Ciklonom sam bacao 600kg na 1 hektar ,ali ove godine zbog skupocenosti djubriva bacacu rucno,gde se ustedi bar upola.
 
Sad sam pogledao malo cene aktuelne..možda ima i neke razlike,ali :
Zorka elixir 6:12:24 je džak od 25 kg 3.100 din ( 124 din x25)
Urea naproleće isto tu negde oko 140 din za kg
A Yara Complex džak je 3.675. ims i za 4.000 i za 4.470
Pa bolje jednom Yaru baciti u februaru nego i u jesen i u proleće,em je skoro dva puta skuplje .Ili grešim ?
 
Sad sam pogledao malo cene aktuelne..možda ima i neke razlike,ali :
Zorka elixir 6:12:24 je džak od 25 kg 3.100 din ( 124 din x25)
Urea naproleće isto tu negde oko 140 din za kg
A Yara Complex džak je 3.675. ims i za 4.000 i za 4.470
Pa bolje jednom Yaru baciti u februaru nego i u jesen i u proleće,em je skoro dva puta skuplje .Ili grešim ?
Ja Elixir bacim samo u jesen,a uprolec ne bacam nista,samo prihrana preko lista svako prskanje.
 
Kolege vocari,kakva su vasa iskustva do sada ,kada je najbolje baciti vestaka Elixir Zorka NPK( 6:12:24) ? U kom mesecu vi bacate i kada se najbolje pokazalo.
 
Nazad
Vrh