Prihrana i đubrenje voćaka

ubovicratko

Član
Učlanjen(a)
8 Okt 2011
Poruka
2.150
Radite li kakvu folijarnu prehranu sada posle zametanja ploda?
Od drugara koji radi u ozbiljnom vocnjaku kaze da oni brdo toga rade folijarno.
Unapred hvala iskusnim članovima na odgovorima.
Yaru bacas u februaru da bi i azot iz kompleksa imao ucinak, ova nasa djubriva pogotovo sad posto su poskupela mnogo vise nego ta yara zaobidji
Nisu ni vredela nista ni pre poskupljenja a sada ne vrede ni qrcu - vrednosti koje su napisali verovatno se odnose na intezivne zasade, probaj sa manje pa gledaj ucinak - da yara se brzo topi i po tome je poznata.
Bitna stavka kod ovog djubriva su i ti mikroelementi koji su jako bitni kod cvetnja da su dostupni, jer ako ti necega fali u cvetanju i zametanju rod moze dosta da se umanji.
Zato je dobro te mikroelemente da i pored dodavanja u djubrivu odraditi i folijarno u fazi cvetanja i jos jednom posle cvetanja jer neki mikroelementi zbog temperature zemlje nisu biljci usvojivi preko korena

ubovicratko

Član
Učlanjen(a)
8 Okt 2011
Poruka
2.150
Ja u svako prskanje ubacujem i prihranu,a ove godine planiram da ubacim jos 2 prskanja samo prihranom.
Sta dodajete?
Meni je naveo da npr map 0,4% dodavaju kod svakog prskanja pogotovo kod ovih ranih faza kad fosfor nije usvojiv zbog temp, dok i leti ga koriste jer kazu da resava bolje usvajanje zbog tvrde vode - znaci bukvalno kod svakog tretiranja ide MAP

ubovicratko

Član
Učlanjen(a)
8 Okt 2011
Poruka
2.150
Ja sam uzeo isto fitofertov ali ovaj malo su jace koncentracije mikroelemenata

MAP 0,4% + UREA 0,5% (kaze da moze do 1% ali se bojim te koncentracije) i aminokiseline
A kalijum dodajem kasnije u obliku kalijumsulfata, i tada cu ici u kombinaciji sa map-om.
Ovo gore msm da ispadne skuplja varijanta kad sracunas na kraju
I trebao bi mozda pojacat koncentraciju bora - jer kazu da je on bitan kod zametanja, pogotovo kod tresnje i visnje

Sloba31

Član
Učlanjen(a)
25 Nov 2011
Poruka
1.228
Citao sam i post jednog ozbilnog vocara on kaze da dodaje bor i na kraju vegetacije zajedno sa vecom koncentracijom urea
Kaze da pored efekta opalog lista zbog urea-e, biljka uvuce dobru dozu bora i ode u mirovanje
Ja dodajem bor i cink zajedno sa rastopljenom ureom na kraju vegetacije za kajsije. Koliki je efekat neznam ali zadovoljan sam cvetanjem i zametanjem plodova.

ubovicratko

Član
Učlanjen(a)
8 Okt 2011
Poruka
2.150
Zadnji voz za azotnu prehranu preko korena - do kraja ovog meseca.
Zalivao sam mladje sadnice 1% urea + 0,5% map

ben roj

Član
Učlanjen(a)
30 Mar 2013
Poruka
1.329
Evo da i ja prenesem sta su mi rekli strucnjaci.
Za jabuku je vazan Ca za kavlitet ploda i ljuska da budu kavlitetni i zategnuti.
Moze se vise puta prskati kada je plod velicine oraha pa nadalje do branja.
Kazu da jonatan onda i kada stoji nece da se smezura.
Obicno doza jaracalcit , jara tropikate ide 20 gr na litar

Vrh