Prepoznavanje bolesti i zastita od istih kod jagoda

Ne znam ni ja , ja to imam na par listova u par grmova , dali je kod tebe list na sredini smezuran oko ove centralne srzi , ako jeste , mislim da se radi o biljnim usima , ali nisam siguran , ja sam takodjer dva puta spricao protiv grinje , sto znaci da naj vjerovatnije nije grinja , vjerovatno neke usi.
 
nesto slicno se desava i meni, imam listova koji su smezurani, uvrcu se, i zadebljani su, iznutra tamno zelene boje, a ivice se suse. Na pojedinim sam nasao unutra i kao belu paucinu,a na jednoj u toj paucini i neku larvu/gusenicu, sta li vec.
evo par slika, na zalost, slikano je telefonom, pa se ne vidi jasno, posebno poslednja slika gde je i ta bela paucinia a u njoj larva/gusenica
357kmft.jpg

24x016o.jpg

5ltmvl.jpg

15nueqc.jpg
 
@torrente
vidi kod zastitara nekog, otkini list sa larvom i odnesi pa ce da te uputi, mozda je i grinja paucinar.
 
Imali itko iskustva sa mrazom u jagodama , evo kod mene 2 dana za redom mraz i to junacki , bilo oko -2 stepena , cvjetovi koji su okrenuti prema gore i vire iznad lista su umjesto zute boje sada blago smedjkaste boje , dali ima ista od njih
 
Ja nisam imao iskustva, ali mislim da tu gde je udario mraz da nema pomoci
 
Poslednja izmena od urednika:
Hvala , e bemti srecu , cvjeta ko u bajci , ne vidi se list od cvjeta koda su tresnje procvale a ne jagode i eto dva mraza za redom , a jesam baksuzan
 
Reklamiraju neki bio friz, na sajtu ATP beograd, procitaj malo mozda je reklama a mozda i moze da pomogne
 
Dali je ovo trulez korena na jagodi ili nesto drugo, molijo bi za savet, pronasao sam par sadnica a dobile su ridomil na pocetku kroz kap po kap. I dali bi trebao zaliti mesto odakle sam sadnicu iscupao sa nekim preparatom zbog zaraze da se nesiri.
v6t2k4.jpg
9s9s7d.jpg
f3x2e0.jpg
 
Ne lici mi na trulez korena, jer koliko vidiv kako bi rekao krvni sudovi su ti zdravi a kod truleza korena obicno su braon ili crni mada se slika i ne vidi dobro od blica,
 
sunce im poljubim sta je ovo...

90t2cy.jpg


vy6zjo.jpg


ima takvih listova na jedno 30 kom od 8000 komada... i to uglavnom na malim jagodamo i to prvi listovi koji tek krecu...
od prskanja prskao prvo ridomilom i bakrom.. pa juce perfektion i topas..
 
Po meni nema potrebe da čupaš celu biljku jer mislim da ovo nema veze sa korenom. Ne znam šta da ti kažem za ovo. Mislim da nije ni do kalcijuma ni do bora. Po meni je najverovatnije neki virus. Ali ako je na tako malom broju biljaka, zažmuri na jedno oko i piči dalje. Ni svi mi nismo isti a ne biljke. I ne može se prskati kad god se na nekoj biljci primeti neka promena. Posmatraj pa vidi kakvi će biti novi listovi.
 
Pozdrav jagodari!
Jedno pitanje, sa kojim preparatom tretirate jagodu od grinje kada je jagoda u cvetu?
Dali koristite folijarno bor kada jagoda cveta, ili samo pre cvetanja?
 
Pazljivo iscupaj ceo korenov sistem i pregledaj ga mozda nesto i uocis......?

Po meni nema potrebe da čupaš celu biljku jer mislim da ovo nema veze sa korenom. Ne znam šta da ti kažem za ovo. Mislim da nije ni do kalcijuma ni do bora. Po meni je najverovatnije neki virus. Ali ako je na tako malom broju biljaka, zažmuri na jedno oko i piči dalje. Ni svi mi nismo isti a ne biljke. I ne može se prskati kad god se na nekoj biljci primeti neka promena. Posmatraj pa vidi kakvi će biti novi listovi.

hvala drustvo.. ::namigivanje:: :cao:
 
@ Janosh

Mislim da je kad procveta već kasno za bor da bi dobio neki efekat. Ja bor koristim pre cvetanja a ne znam sme li se koristiti u cvetanju.
A što se grinje tiče... meni se prošle godine pojavila na Arosi kad je već počela da zri. Nema preparata sa tako kratkom karencom tako da sam je tako i ostavio i ta jagoda mi i nije išla u prodaju jer nije ni na šta ličila. Ima nekoliko preparata ali treba voditi računa o karenci. Imaš min. ulje, vertimek, omite, envidor...potraži malo na netu ima toga dosta.
 
^ je l mislis na moje fotke ili.. nema nicega vidljivog golim okom a i te listove sam poskidao..
 
Nazad
Vrh