Prepoznavanje bolesti i zastita od istih kod jagoda

Moze li neko da napise koja je karenca Armade (zastita od grinje) u zasadima jagode?
 
Колика је каренца за Вуксал Феро? Сад су плодови увелико нарасли па не знам смем ли да третирам?. Ја бих ишао селективно, јер нису све јагоде лист жуте. Ко производи Вуксал Феро?
 
Aj mi reci molim te jer ovo parcela sa nagibo(deluje mi da jeste)a ako jeste koliko mi se čini u donjem delu su jagode su ok odnosno nisu sa poyutelim listovima

Jeste sa nagibom parcela. Međutim, stavljene su propusne slavine i dobijaju one istu (sada čak i veću) količinu vode i prihrane, jer ja to određujem na slavinama. Tu parcelu sam zakupio i gazda mi sada kaže da na tom delu ranije čak ni vinograd nije hteo da se lepo razvija.
 
Poslednja izmena:
Stvarno neynam sta bi moglo biti ali probaj malo raymisli (posto vidim da otprilike svi bankovi zute otprilike do istog mesta(jesu li ti tu te slavine za stelovanje ili zemlja da li je drugačija u drugom delu )...
 
Radashine, jesi li ti prskao totalom izmedju:sta:. Meni ova slika deluje da jesi i ovo zutilo lista veoma lako moze da bude i od totala
 
haha, na ovoj slici se stvarno vidi da je donji deo zelen, nije zut kao gornji, a izmedju njega ima i trava. Tako da je moguce da je od totala.
Radashine, da nisi mozda iz aviona pustao total pa ti ovako zahvatilo :osmeh:

Ja sam na prskalici stavljao isecen balon od 5l, tako da je islo direktno dole, a nista sa strane. Koristio sam Glifomark.
 
Radashine, jesi li ti prskao totalom izmedju:sta:. Meni ova slika deluje da jesi i ovo zutilo lista veoma lako moze da bude i od totala

haha, na ovoj slici se stvarno vidi da je donji deo zelen, nije zut kao gornji, a izmedju njega ima i trava. Tako da je moguce da je od totala.
Radashine, da nisi mozda iz aviona pustao total pa ti ovako zahvatilo :osmeh:

Ja sam na prskalici stavljao isecen balon od 5l, tako da je islo direktno dole, a nista sa strane. Koristio sam Glifomark.

Haha! A ja stavljao isečen balon od 6 (šest) litara :p
Sada malo ozbiljno... Pažljivo sam prskao totalom (jeste po neki živić stradao jer je puštena prevelika trava - zbog kišnog perioda, ali to je na celom polju sporadično), a ovaj deo je bio žućkast i pre totala (čak je tu i trave bilo vrlo malo). Zbog toga ja mislim da je 90% nedostatak gvožđa. Dao sam mu folijarno gvožđe, za neki dan ću ponoviti, pa - videćemo. Javljam i pokazujem slikama ako bude rezultata.
 
Gvozdje je veoma bitno za vrsenje fotosinteze, tako da je (ako iskljucimo total :osmeh:) verovatno ono u pitanju.
Ako si radio analizu zemljista i ako ti je alkalno zemljiste (visok Ph) povecava se mogucnost da je nedostatak gvozdja.
 
imam problem sa jogodama nesto se desava a jasam pocetnik pa neznam stajoj je poceo je list da oboleva dobija neke pege i poneko je neki davo pregrizo na drsci sta moze biti daje bobio ove fleke,s cim smem prskati jagoda je pocela da formira plodove, nisam pono aparat na njivu pasam sliko samo list kuci....
 
Meni ovi vrhovi mao deluju na palez, e sad ovo dole ne mogu lepo da vidim, moguce da je malo i od jakog vetra i ovih ludih temperatura:sta:
 
Поздрав свима!


Имам велики проблем са јагодама. Имам старе јагоде које ево већ зру и све је ок али код нових јагода ми се јавила квргавост плодова или како се то већ назива.Плодови су деформисани и гроздасти. Иначе редови су један до другог и третирани потпуно једнако. Саднице сам ожилио од овог старог реда а сорта је Алба. Прихрањивао са 3х20 и Исабионом преко листа и оно раније заштитио Свичом. Прекривао сам све јагоде пар недеља оним белим целофаном и током дана су углавном биле откривене.Иначе јагоде су на фолији.


Тај нови ред са којим имам проблема касније почиње да зри од овог старoг и понегде има црвених и готово 70% су деформисане док су ове мале још увек правилне. Има и доста цвета.


Може ли неко да претпостави шта би био узрок оваквом стању и да ли нешто може да се уради тим поводом?

6pU1FL.jpg



Хвала унапред!
 
@rade m
Mislim da ti je nedostatak bora u zemlji,trazi neki preparat sa borom i poprskaj ili pusti kroz sistem kpk.
 
Поздрав свима!

Имам велики проблем са јагодама. Имам старе јагоде које ево већ зру и све је ок али код нових јагода ми се јавила квргавост плодова или како се то већ назива.Плодови су деформисани и гроздасти. Иначе редови су један до другог и третирани потпуно једнако. Саднице сам ожилио од овог старог реда а сорта је Алба. Прихрањивао са 3х20 и Исабионом преко листа и оно раније заштитио Свичом. Прекривао сам све јагоде пар недеља оним белим целофаном и током дана су углавном биле откривене.Иначе јагоде су на фолији.

Тај нови ред са којим имам проблема касније почиње да зри од овог старoг и понегде има црвених и готово 70% су деформисане док су ове мале још увек правилне. Има и доста цвета.

Може ли неко да претпостави шта би био узрок оваквом стању и да ли нешто може да се уради тим поводом?

Хвала унапред!

@rade m
Mislim da ti je nedostatak bora u zemlji,trazi neki preparat sa borom i poprskaj ili pusti kroz sistem kpk.

Имам исти проблем у пластенику. Мислим да је мени рано цветала и ухватило је оно лоше, хладно и кишно време, те да је јако лоше опрашена. Вероватно има нешто и у причи о бору... Углавном, на других 40 ари на отвореном, уопште немам тај проблем. Иста сорта, исти третман, ове напољу су касније цветале, у одлично време (сунчано, помало ветра) и имају правилне плодове и ДУПЛО више комада плода.
 
RadeM,

ako ti je jagoda već u zrenju (a sigurno jeste) kasno ti je za bor nemoj da bacaš pare zadzabe, jer se borom radi pred cvetanje
 
radeM
i kod mene ima takvih plodova i nisam znao sta je uzrok,pitao sam jednog druga apsolventa agronoma on kaze da plod dobije takav oblik kada pcela ne oprasi dobro cvet ako si prskao nekim preparatom koji smeta pcelama u toku cvatnje one ostave cvet takoreci neoprasen dovoljno a samim tim i plod postaje deformisan.Mada kod mene ima takvih plodova i u delovima gde sam prskao pre cvetanja,ali to je zanemarljiva kolicina bar kod mene.
 
radem,

ako ti je jagoda već u zrenju (a sigurno jeste) kasno ti je za bor nemoj da bacaš pare zadzabe, jer se borom radi pred cvetanje

a за мало данас да купим да додам:) хвала!

- - - - - - - - - -

radeM
i kod mene ima takvih plodova i nisam znao sta je uzrok,pitao sam jednog druga apsolventa agronoma on kaze da plod dobije takav oblik kada pcela ne oprasi dobro cvet ako si prskao nekim preparatom koji smeta pcelama u toku cvatnje one ostave cvet takoreci neoprasen dovoljno a samim tim i plod postaje deformisan.Mada kod mene ima takvih plodova i u delovima gde sam prskao pre cvetanja,ali to je zanemarljiva kolicina bar kod mene.

Вероватно је то, јер су ми близу тог реда неке шљиве па их је можда мало докачило када сам и прскао. Надам се да ове касније неће све бити такве.
Хвала!

- - - - - - - - - -

@rade m
Mislim da ti je nedostatak bora u zemlji,trazi neki preparat sa borom i poprskaj ili pusti kroz sistem kpk.

Могуће да буде то али ипак редови су један до другог, иста земља, исто ђубриво, све исто. Сумњам на ово што је Тодорика рекао, да нисам нанео препарат док сам шљиве прскао. Непажња, а имао сам агрил да заштитим, али нисам мислио да ће закачити много јер сам ручном пумпом прскао и баш заобилазио ту страну. Хвала на одговору!
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh