Prasići,problem

naprskas ih naftom i dobro nalemas batinom :udri: i nema vise problema bar ja takoradim jer stalno spajam legla znam da spojim po tri cetri legla

a sto se tice uglja on se ubacuje preventivno malo radi zabave a najvise da bi preventivno sprecio proliv
 
Gore navedena nafta je i kod mene "lek" našpricaš i staneš kod obora krenuće on ponovo a onda dejtvo leka pojačaš sa lopatom i za jedan dan gotovo.
 
Kanibalizam je jedan relativno cest problem na farmama koje nemaju adekvatne uslove gajenja.Sve ove stvari koje ste naveli su neke mere koje trenutno maskiraju problem ali ga ne resavaju.
Jedan od cestih problema jeste da zivotinje koje se u porcijama hrane(nekoliko puta dnevno) nemaju dovoljno mesta na hranilici pa oni koji su najjaci odguraju slabije a slabili da bi dosli do hrane ujedaju jace za rep koju su zauzeti hranom i to ne primete.Kad rep pocne da krvari tu spasa vise nema.Drugi razlog moze da bude, prenatrpanost u boksu, dalje promaja, visoka koncentracija stetnih gasova u vazduhu, nedostatak materijala za zanimanje, previse sitno mlevena hrana, neke od bolesti mogu povecati nervozu zivotinja i na kraju rasni sastav donekle utice na temperament zivotinja. Kad sve ovo navedeno proverite, normalno trebe se poznavati potrene vednost tih parametara, i te postojece nedostatake odklonite, trebalo di da dodje do sprecavanja daljeg sirenja kanibalizma.Grupe koje vec imaju masivne probleme sa kanibalizmom se ne mogu u potpunosti zaleciti samo donekle ublaziti gubitci. Borba zivotinja posle grupisanja je normalna i nije opasno ako su zivotinje slicne kilaze u jednoj grupi. Problem nastaje kod velike telesne razlike i kad se u jednu postojecu grupu ubaci jedna, dve zivotinja.
Toliko od mene ukratko na ovu temu
Mag. med vet Miljkovic
 
najcesci uzrok grizenje repova je presitno prukljupljena hrana ja sam imao tih problema pa sam to negde procitao pa sam promenio sito,ja otkad hranim silazom nemam tih problema
 
primetio sam da mi jedno prase(ako to moze biti prase oko 35kg) ima proliv i to bas,bas...sta da preduzmem?koji je lek?
 
KishRobert je napisao(la):
primetio sam da mi jedno prase(ako to moze biti prase oko 35kg) ima proliv i to bas,bas...sta da preduzmem?koji je lek?
Nabavi Otoprim,odlična inekcija za jake prolive,može i hloramfenikol.
 
Kada se ovako priča svašta se i čuje. Pa valjda ima veterinara u tom Novom Bečeju. A hloramfenikol :nono:::lose::, pa on se ne daje životinjama čije se meso koristi u ishrani ljudi :zli:.
 
Ne razumem zašto ne davati hloramfenikol,pa valjda svaki lek ima svoju karencu.
 
Zato što ovaj nema karencu. Nije u pitanju karenca 7-30 dana, već taloženje u masnom tkivu i potencijalni problemi kod zdravlja ljudi koji konzumiraju ovakvo meso. Zbog toga se i radi kontrola rezidua (ostataka) u mesu raznih antibiotika, koje govore o karencama i korišćenju zabranjenih supstanci. To se radi u EU ali i našoj zemlji.
 
Hloramfenikol je zabranjen za upotrebu kod životinja koje se koriste za ishranu ljudi.
 
U svakom slučaju se slažem puno puta humani antibiotici i sredstva puno jeftinija od veterinarskih lekova ali treba ih koristiti samo u kranjoj nuždi !!!!!
Probaj da nabaviš Enrocin i Ampicilin injekcije različiti su sastavi injekcija znači na različete grupe bakterija deluju . Najbolje bi bilo da ga izdvojiš jer on nebi sme da konzumira ni previše hrane(moguće da baš zbog toga ima proliv) a njemu da daš zrnastu hranu .
 
što se tiče proliva,koristim TYLOVET (tilozin)odličan je i za goveda i svinje,a što se tiče hloranfenikola kod nas ga veterinari koriste,da je zabranjen verovatno ne bi smeli :sta:
 
Enrocin 5%- 2 ml u vratnu muskulaturu ukoliko je izmet redak bez sluzi,krvi i sl. i zuckasto smedje boje.Proliv ne uzrokuje uvek ista bakterija, a po izgledu izmeta uglavnom moze da se utvrdi koja je "vrsta proliva" u pitanju a samim tim i odgovarajuca terapija.U svakom slucaju preporuka je da pozoves VETERINARA.
 
Nazad
Vrh