Prašenje krmača

2b1da59306d564daf443bcbd8a7da16f.jpg


Oprasila se večeras, 11 komada, puna kapa za nazimicu.
 
Presnoc mi se oprasila krmaca...koji dan ranije pa nismo bas bili spremni......dvoje odmah otislo a jedno nesto slabo na zadnju nogu.....7 komada dobrih.Tu vece izmjereno preko 20 u minusu....sad ih grijem sa velikom grijalicom i sijalicom crvenom.....
 
Dva dana pred docek sam prespavao u svinjcu,prasila se krmaca,za 16. i 17. imam dve bice izgleda opet spavanje,ali sta da se radi,uslovi losi,u svinjcu hladno,a svako prase je dragoceno...brisem,susim i guram u kucicu pod kvocku:svinja:
 
Oprasenih trenutno 12 krmaca, a nekidan mi se oprasila cistokrvna danska landraska 14 komada svi zivi i zdravi, evo 10 dan prelijepi, a inace u prasilistu ko u sred ljeta 21 stepen, radi centralno, plus grejane ploce, ljepota ih gledati dok spavaju, a u odgajalictu plus 26, a vanjske tep oko-20 su bile, spavaju ko bebe i napreduju samo tako. Uzdravlje i sretan nam Sveti januar :ppozdrav::ppozdrav::ppozdrav:
 
Dragane koliko je isplatuivo grejanje u u prasilistu i odgajalistu,pitam iz razloga sto planiram da odradim i kod sebe,pa ne znam ispod koliko krmaca mi se ne isplati ulagati u tako nesto?
 
U globalu bez grijanja nema ni prasadi, ja sam ga radio kad sam imao preko 60krmaca, tj prije nekih 6 godina. A uvijek se isplati, ako je manje krmaca manje je i ulaganje, kod mene su povezana 2 obijekta i dvije kuce na jednu pec od 80kw. Jedan obijekat je 28 x 6m i 15 x 6m. Sve dok nije uradjeno podno grijanje u prasilistu i kompletno centralno grijanje u prasilistu i odgajalistu, plus demit sa stiroporom od 10cm i pvc stolarija, nije ni bilo prasadi za bozic i kada su najtrazenija od januara do aprila, tj nije bilo kvalitetnih prasadi koje mozes ponuditi za svaku namjenu, dali za tov ili za klanje. Sada imam uslove kada mi je mnogo lakse odhraniti prsice u zimskom periodu nego u ljetnjem sa skoro bez ikakvih problema. Posto u zimskom periodu je skoz manje izvora infekcija negoli u proljece ili ljeto. POzzzz
 
Čitam gore kako se ljudi muče kad je hladno. I ja sam do pre neku godinu, ali sam stiso petlju uzeo kredit i sve preuredio na rešetke sa podnim grejanjem. Kod mene je 22,5 u prasilištu i na 22 sam danas skinuo u odgajivalištu. Odgajivalište mi je izolovano plafon i jedan spoljni zid, i rade samo četiri grejne ploče, a ventilator povremeno preko dana uključi. Noću nisam siguran. Dosta energije imaju prasići inače sad su oko 20 - 30 kg. Malo je čipavo kada treba da izađu u tovilište, jer tamo je bez grejanja.

Nadogodine kad odplatim ovaj kredit možda i izgradim modernije tovilište na rešetkama. Zezaju samo građevinske dozvole...

Inače moj kolega je juče u prasilištu merio NULU. Prasad mu je u prerađenom zamrzivaču, ali ja mislim da je bubnjara i štediša zakon da se nešto tako zagreje i stiropor na sve prozore, vrata da se ušuška. Jedan sloj najlona čudo pravi bude odmah par stepeni toplije.
Evo ja sad kod mene merim -18 u 21:20 do ujutru ko zna.
 
JA tek ove godine planiram prasiliste,odgajaliste i cekaliste i odradicu svuda podno,nego pitam koliko je isplativo odraditi sve to...
 
Ako bude dobro dimenzionisano i izgrađeno garantujem za dve godine sa punin kapacitetom, vraćaš uloženo.
 
Ja jednu staru prodao jer je bila već teška samoj sebi a ne još sa prasićima... I sad mi se druga 3x vraca pod brava... Ostado krmača bez...
 
Nazad
Vrh