Potrosnja IMT traktora

Radni dijagram motora M33T i DM 33T Fabrički podaci

http://postimg.org/image/mx8aff4wh/

ge specifična potrošnja goriva = zelena kriva linija
Pe kriva snage = Crvena linija
M kriva momenta = Plava linija

Dakle Obratiti paznju na to kako zelena linija opada sa porastom broja obrtaja motora do oko 2000 ob, gde i potrošnja iznosi tih nekih 245 g

Uporedne karaktaristike motora

http://postimg.org/image/wdorwe3i3/

Pritisak ubrizgavanja isto varira od 118 do 200 bar za ova dva motora, kod ostalih je naravno drugačije.

A podaci su u prethodnom postu dati samo okvirno nisam se usredio na konkretan model i motor, jer ima dosta varijacija i otstupanja. Vec sam vrednosti izneo od do.

Uopšte nisu tačni podaci.U katalogu piše da je minimalna potrošnja goriva za m33 255g/kwh a za m34 247g/kwh,ali ne piše da je to potrošnja pri 2300 obrtaja radilice.Čak piše da bi maksimalni broj obrtaja tih motora trebao da bude za traktore 2250 i to za imt 542 a za 539 još manji.Uopšte ne piše da je PVP (boš pumpa)podešena da daje 200 bari prirežimu od oko 2000 obrtaja.Ako si mislio na pritisak štelovanja brizgaljki(dizni)on zavisi od toga dali je na traktoru linijska ili rotaciona pumpa i on za te motore iznosi za rotacione pumpe 125 a za linijske 165 bar.Znači ni govora nema da je 200 bar i da je veći sa porastom broja obrtaja.
 
Poslednja izmena:
jel mozes pojasnit ovaj dio gdje pises da pritisak ubrizgavanja varira od 118 do 200 bar?
koliko ja vidim za m33/t je 118bar a za dm33/t 200 bar. kako on varira od do izmedju 2 razlicita motora??
 
Radni dijagram motora M33T i DM 33T Fabrički podaci

http://postimg.org/image/mx8aff4wh/

ge specifična potrošnja goriva = zelena kriva linija
Pe kriva snage = Crvena linija
M kriva momenta = Plava linija

Dakle Obratiti paznju na to kako zelena linija opada sa porastom broja obrtaja motora do oko 2000 ob, gde i potrošnja iznosi tih nekih 245 g

Uporedne karaktaristike motora

http://postimg.org/image/wdorwe3i3/

Pritisak ubrizgavanja isto varira od 118 do 200 bar za ova dva motora, kod ostalih je naravno drugačije.

A podaci su u prethodnom postu dati samo okvirno nisam se usredio na konkretan model i motor, jer ima dosta varijacija i otstupanja. Vec sam vrednosti izneo od do.

Vidiš valjda da su ovim dijagramom vršeni eksperimenti na ta dva RAZLIČITA motora.Niti je pritisak ubrizgavanja kod m33 motora 118 bar,niti je kod dm33 200 bar,već sasvim nešto drugo.Pogledaj radionički priručnik 542-549 i sve će ti biti jasno.
 
Na malim obrtajima piša dizna, jel?

Nisam bošista, ali video sam da postoji probna pumpa ili kako se zove tačno , ne znam. Majstor u to uvrne diznu, nadruka pritisak i na pomeranje poluge pumpe na milimetre ono mora da baca maglu u onaj stakleni cilindar. Značl broj obrtaja je 0 a ispravna dizna rasprskiva maglu. Pritisak treba samo ,ne obrtaj.
 
Jeste vršeno je poređenje i to su uporedne karakteristike, ta dva motora i da namerno sam to stavio, ali mašiš suštinu A to je da se potrošnja smanjuje od 1700 do 2000 Obr. Šta si se uvatio za te pritiske, njih sam okvirno rekao jer nisam znao napamet koliki su, nisu ni važni, oni se ionako menjaju u zavisnosti od režima rada motora (Br obrtaja kojim se vrti vratilo na pvp pa otud i pritisci koji proizilaze dalje) i to je podatak koji se ne drži u glavi već se pogleda.

BITNO JE TO DA ĆE POTROŠNJA GORIVA OPASTI SA PORASTOM BROJA OBRTATAJA to je suština dijagrama

Dijagram je inače iz Elaborata o ispitivanju IMR motora koja su rađena u samoj fabrici i verodostojni su, ne pričam nešto bezveze jer sam inženjer tih stvari. A imam samo dobru nameru da pomognem našim korisnicima jer znam da ove podatke retko ko zna.

Vidiš valjda da su ovim dijagramom vršeni eksperimenti na ta dva RAZLIČITA motora.Niti je pritisak ubrizgavanja kod m33 motora 118 bar,niti je kod dm33 200 bar,već sasvim nešto drugo.Pogledaj radionički priručnik 542-549 i sve će ti biti jasno.
 
Bila je davnih dana na internetu za pronaci publikacija u kojoj su mjerili stvarnu snagu i potrosnju na 3 ili 4 IMT traktora. Naj veci je bio 5140 s auspuhom na kabini, ne znam koji su ostali bili. Sad ju ni za lijek ne mogu pronaci mozda ju imam na starom kompjuteru skinutu, ne znam.

U glavnom potrosnja pod opterecenjem potrosnja u radu, svasto nesto, crno-bijele slike, dijagrami sve je bilo...

Ako ikad iskopam, valjda cu se sjetiti okaciti ovdje...
 
Naravno ovaj dijagram se odnosi na fabrička ispitiivanja. Poljska ispitivanja su nešto drugo, jer tu ima još faktora koji utiču na potrošnju kao što je proklizavanje recimo, pa istoršenost sklopova u motoru, loš pneumatik .... Sve to utiče na to da će potrošnja rasti. Naravno u većoj ili manjoj meri, ali da ne bude zabune, nemože biti rapidno manja od onog sto je fabrika deklarisala ;)
 
Ima ali je suština ista kod svih motora familije M jer su na isti fazon svi, znači što vazi za M33 vazi i za M34. Naravno potrosnja je veća i negde je oko 247g
Jer prosto ima jedan cilindar više
 
Jeste vršeno je poređenje i to su uporedne karakteristike, ta dva motora i da namerno sam to stavio, ali mašiš suštinu A to je da se potrošnja smanjuje od 1700 do 2000 Obr. Šta si se uvatio za te pritiske, njih sam okvirno rekao jer nisam znao napamet koliki su, nisu ni važni, oni se ionako menjaju u zavisnosti od režima rada motora (Br obrtaja kojim se vrti vratilo na pvp pa otud i pritisci koji proizilaze dalje) i to je podatak koji se ne drži u glavi već se pogleda.

BITNO JE TO DA ĆE POTROŠNJA GORIVA OPASTI SA PORASTOM BROJA OBRTATAJA to je suština dijagrama

Dijagram je inače iz Elaborata o ispitivanju IMR motora koja su rađena u samoj fabrici i verodostojni su, ne pričam nešto bezveze jer sam inženjer tih stvari. A imam samo dobru nameru da pomognem našim korisnicima jer znam da ove podatke retko ko zna.

Pročitao sam već davno elaborat inženjera R.Gligorijevića,,Poboljšanje energetske efikasnosti domaćih traktorskih dizel motora"iz kog si ti skinuo dijagram potrošnje.Trebao si da postaviš drugu sliku u kojoj se jasno vidi da POTROŠNJA GORIVA PORASTOM BROJA OBRTAJA VIŠIM OD 1700-1800 SAMO RASTE.Pa neka si ti inžinjer 5 puta neznaš suštinu i nemaš iskustva u radu sa tim traktorima.
 
To je Naučni rad od grupe autora Gligorić, Jeftić, Borak i petrović o kome pričas, i nije elaborat. Elaborat IMR ispitivanja su oni koristili u tom radu. da jeste slika tog dijagrama tu ali ne zaboravi odakle je tu dospela upravo iz IMR ispitivanja. A taj rad je samo jedan pregledni rad i ništa više I rad je u naučnim krugovima inače ništa specialno.

Ja ne znam da li ti dobro ne vidis ili ne znas da čitaš dijagram (A to je pre ) ali linija opada do 2000 obrtaja posle raste i ne vidim u čemu je problem pogledaj sliku malo bolje POGOTOVO OVAJ CRVENI KVADRAD UOKVOREN JE DEO GDE POTROŠNJA OPADA.

svako normalan će videti na ovj slici i na prethodnoj isto da Zelena linija opada. Toliko

http://postimg.org/image/y5sri4qil/
 
Poslednja izmena:
Znaci, prema dijagramima, kod M33 potrosnja je optimalna izmedju 1500 i 1800 obrtaja, dok je izmedju 1300 i 1400 nesto veca. Ispod 1300 i preko 1800 potrosnja znatno raste.
Kod DM33 je potrosnja najniza izmedju 1600 i 2000, znaci na vecoj turazi nego kod pretkomorasa, i blago raste do maksimalnih obrtaja, dok je na nizim obrtajima veca.

Ova prica o naucnom radu, o tim uporednim testovima sto kaze Bobo, i onaj clanak o izvozu IMTa u Australiju. Sve to tera coveka da mu bude zao sto smo nekada imali nesto veliko i ozbiljno, a to je sada propalo. Steta sto IMR motori nisu usavrsavani... Mozda bismo danas imali 539 CommonRail.
 
O cemu vi piseti da mi je znati,potrosnja goriva polovnog traktora:haha::haha:
Kod traktora 2 milona faktora uticu na potrosnju.

A ubrzanje od 0 do 100,pa nije to auto pa da se moze meriti potrosnja.Koliko naspes sve ode i jos fali a ono skupo.
 
Upravo tako. A razlika u potrošnji pri različitim režimima je samo ta sto motori konstruktivno drugačiji M33 imaju vihornu predkomoru i to su motori starije generacije (Usavršen IM 033 motor ), dok DM direktno ubrizgavanja, jer prosto DM motori su novije generacije.

Razvila je Rakovica i familiju T motora sa turbo punjenjem sredinom osamdesetih, ali se stalo sa tim početkom devedesetih na zalost. I to je bilo u planu da se postojeći motori druge generacije DM zamene tim treće usavršene generacije, čime bi se dobile Euro norme. Jer suština euro normi je upravo ta da imamo što manje produkta sagorevanja i štetnih čestica Sumprnih jedinjajenja i Azotnih oksida, a to se postiže samo boljim sagorevanjem (i kvalitetnim gorivom ) a to se opet postiže motorima sa većim stepenom punjenja i većim pritiscima kao što daje recimo Common Rail ili slični sistemi ubrizgavanja. Naravno razvoj motora je trebao da prati i razvoj menjača otud i saradnja sa ZTF, da nebi bilo problema kao što je bilo sa IMT serijom traktora 5000, kidanje menjača pucanje traktora na pola i svašta što je pratilo to.

A na potrošnju da naravno da utiče dosta stvari pored ovog prethodno navedenog. Utiče i podešenost pluga (uzimam kao primer jer se u oranju najviše goriva troši) al to je tema za sebe, onda pravilan izbor pluga, korišćenje predplužnjaka. Nema preterano velike razlike kod potrošnje nov IMT IMR traktor i polovan, otud i one specialne pod mere takozvane Speciale
 
Poslednja izmena:
Nema preterano velike razlike kod potrošnje nov IMT IMR traktor i polovan, otud i one specialne pod mere takozvane Speciale[/QUOTE]

IMR motori nemaju specijalne mere takozvane specijale,osim za ležajeve radilice.Klipovi su uvek standard.
 
Milsio sam nov motor ili generalno repariran (on je polovan nije nov ). Potrošnja je slična i nema razlike.

A skroz polovan motor koji ima iza sebe par hiljada Radnih Časova, E to sam bog zna i traktorista koliko troši.
 
''ne pričam nešto bezveze jer sam inženjer tih stvari.
A imam samo dobru nameru da pomognem našim korisnicima jer znam da ove podatke retko ko zna.''

Nisam se odavno lepse zabavljao kao citajuci ovo stivo...
 
Nazad
Vrh