Potrosnja IMT traktora

Celave gume,los vozac,los izbor brzine,losa noga na gasu,prevelik ili premali prikljucak,brdo ili ravnica,losa kompresija,nivo alkohola u krvi,blizina kafane i tako redom,sta sve utice....
 
Pa sta ako pricamo o potrosnji polovnih traktora, motora sa prevazidjenom tehnologijom!?
Vecina vozi polovne automobile uvezene sa zapada, sa cirka 250-300000 na satu, i svi trce da kazu kako ,,Moj 1.9 TDI trosi 5 litara zimi, kad su mrazevi, znas, pustim ga da se zagreje pre nego sto krenem, treba auto cuvati, kako ga cuvas tako te sluzi. A leti 4 i po ne prelazi. Nemac je to.'' Kad kupi covek Fendta iz '87 sa 18000 RS i menja mu ulja i filtere u sekund ,,'oce on lju'cki podmazivanje, mora to da se gleda, da se odrzava, nisu to ove nase krntije. 'nas sta je, 18 litara po hektaru na 30 santima!''

A kad neko o IMT traktorima pomene dalje od srafljenja, bude odmah omalovazavan. IMT je djubre, to su sve stare izrabljene ragetine.
 
Pa sta ako pricamo o potrosnji polovnih traktora, motora sa prevazidjenom tehnologijom!?
Vecina vozi polovne automobile uvezene sa zapada, sa cirka 250-300000 na satu, i svi trce da kazu kako ,,Moj 1.9 TDI trosi 5 litara zimi, kad su mrazevi, znas, pustim ga da se zagreje pre nego sto krenem, treba auto cuvati, kako ga cuvas tako te sluzi. A leti 4 i po ne prelazi. Nemac je to.'' Kad kupi covek Fendta iz '87 sa 18000 RS i menja mu ulja i filtere u sekund ,,'oce on lju'cki podmazivanje, mora to da se gleda, da se odrzava, nisu to ove nase krntije. 'nas sta je, 18 litara po hektaru na 30 santima!''

A kad neko o IMT traktorima pomene dalje od srafljenja, bude odmah omalovazavan. IMT je djubre, to su sve stare izrabljene ragetine.
Zivota ti koji to 1,9TDI trosi 4 ili 5l, imam takav 10god i trosi 6 do 7l.
 
O, Bože. Jesi li čuo za sarkazam? Realno, potrošnja zavisi od dosta stvari, npr od toga da ne zvrji u prazno odnosno ako nije adekvatno opterećen imace veću potrošnju nego da jeste. Takodje i uslovi rada itd. Malo mi je nerealno da se povecavanjem obrtaja dobija na manjoj potrošnji.
Petre, nisam na tebe mislio kad sam pomenuo sarkazam.
 
Poslednja izmena:
O, Bože. Jesi li čuo za sarkazam? Realno, potrošnja zavisi od dosta stvari, npr od toga da ne zvrji u prazno odnosno ako nije adekvatno opterećen imace veću potrošnju nego da jeste. Takodje i uslovi rada itd. Malo mi je nerealno da se povecavanjem obrtaja dobija na manjoj potrošnji.
Da, cuo sam za sarkazam, malo sam slikovit, ne ljutite se odma'. :ppozdrav:

Covek je okacio te dijagrame, i evo sta ja mislim. Da potrosnja pada sa rastom broja obrtaja u odredjenim uslovima, meni zvuci realno.Traktor je radna masina cija je osnovna namena da vuce zakaceno orudje, i da savladava otpor koji ono pruza. Ukoliko obrtni moment nije dovoljno veliki da traktor pristojno savlada taj otpor, ne znaci da ce se motor uvek ugasiti. Gusice se, i gutace gorivo(negde sam cuo da je ovo posebno karakteristicno za linijske pumpe) a ucinak ce biti slab. Osim toga, jos jedna stvar moze u nekoj meri uticati, u korist manje potrosnje na vecim obrtajima: Brzina kojom se agregat krece ce se u malo povecati, te ce rad biti brze ostvaren(npr. pre ce stici s jednog kraja brazde na drugi ako je jaci gas). Samim tim, kada se mala usteda umnozi (1000 brazda) dolazi, opet, do ustede. Naravno, ne govorim o silovnju masine, nego upravo o okvirima obrtaja koji su na dijagramima pokazani kao optimalni.
Kad sam vec pomenuo zapadne polovnjake, evo jedne stvari, u kojoj se moze naci neka paralela sa ovom pricom. Na jednoj uzbrdici na putu Kragujevac-Kraljevo, cuo je neko za Vuckovicu sigurno, ubacim auto(dizelas) u 4. i podesim tempomat na 70km/h. Auto ide uzbrdo i drzi obrtaje na 1750, na ivici je da zabruji, a bord prikazuje potrosnje od 10 do 12 litara. Sledeci put, takodje u 4. brzini, podesim tempomat na 80km/h. Obrtaji su preko 2000 a bord prikazuje potrosnju od 8-9 litara.

U tome vidim logiku. Moje laicko misljenje, i rado cu ga promeniti ako saznam argumentovane razloge.:ppozdrav:
 
@ petarkrsmanovic, u celoj ovoj prici o potrosnji i tim dijagramima ima nekih nedorecenosti i dosta nelogicnosti. Ja inace pratim, ali ajd necu da se mesam. Da me ne shvatis pogresno, ne mislim konkretno na tvoj post nego uopsteno. Vidim iz pisanja da dosta ljudi ne kapira ono o cemu pise, ali na kraju nije ni bitno. Svako zna koliko mu traktor trosi i to je to.
 
@Aca OPEL Zato sa u prethodnom postu i boldirao ,,u odredjenim uslovima''. Zato sto mislim da se na dijagramima radi o potrosnji MOTORA u izolovanim, identicnim uslovima.
Za nedorecenost se slazem. Spoljna temperatura vazduha, temperatura motora, stanje motora, opterecenje, odabir stepena prenosa, stanje guma, podloga, kvalitet goriva, stanje filtera vazduha, podesenost i stanje pumpe i dizni, izduvni sistem, pa cak vetar i nadmoska visina imaju uticaj na potrosnju.

P.S. I ako je rezervoar busan, ili neko crevo curka, trosice vise. :)
 
U onim dijagramima je prikazana potrošnja u g/kw/h,što je uredu.Znači traktor troši toliko grama dizela,isporučuje toliko snage u kw,za određeno vreme u satima h,pri određenom broju obrtaja.Ako mi naprimer oremo plugom za čiju vuču je potrebno naprimer 25 kw snage i to postignemo na primer na 1600 obrtaja motora,sve preko 1600 obrtaja mi trošimo više goriva nego što je potrebno.Da vozimo pri 2000 obrtaja nikako nemožemo potrošiti manje.Ti eksperimenti su rađeni na probnom stolu sa veštačkim opterećenjem i verovatno su tačni.Nelogično je što su stvarno korišteni pritisci ubrizgavanja za m33 od 118bar a za dm33 200 bar,kad svi znamo da ti motori ne rade sa tim pritiscima ubrizgavanja,što mnogo znači za potrošnju goriva pa i za snagu.
 
Neznam kako je kod vas ali kod mene traktori sve potrose sto naspem u rezervoar,a jednom je i to malo pa potrosi i iz kartera:osmeh:
 
To o čemu ste rekli je Elestičnost motora, tj njegova sposobnost da savlada novonastalo opterećenje bez dodavanja gasa ili menjanja brznina. Ova karakteristika je izuzetna kod motora novijih generacija. Msm kad kažemo motor mislimo i na Traktor Auto Kamion sve je to u suštini isto, princip rada je isti.

Ovo jedan test koji svaki vozač može da odradi.
Za sve vozače automobila automobila na Dizel.U najvišem stepenu prenosa 5 ili 6 sa nekih optimalnim brojem obrtaja motora od recimo 2000, ( Ili manjem uglavnom onaj koji je optimalan za taj auto, recimo za Clio 1.5Dci je to 2000 obrtaja i 100 km) i nekom konstatnom brzinom od 100 do 120kmh uz Bubanj potok strana ka Beogradu jer je strmije ili Rudnik recimo na ibarskoj magistrali (ALI bez dodavanja gasa znači ). Ako uspe da izvuče bez da motor krene da se guši, znači da motor ima jako dobru ovu karakteristiku. Stariji dizelasi nemogu nikako ovo, slaba je elastičnost starijih dizel motora, dok kod novijih to zavisi. Tako je i kod traktorskih motora.

Zašto sam ovo rekao. Pa isto vazi i za Traktor u oranju, nemaju dzabe ovi novi traktori power bost ili neku drugu rezervu snage od nekih 10 do 30% za slučaj nekog novonastalog opterećenja. Za IMT ne važi baš, doduše motor može da savlada neko novonastalo opterećenje ne svako al dovljno je recimo da u oranju kad naiđe na tvrđe da nema problem. što se može čuti i po zvuku kad počne ono Trrrrtttttt pa il će se ugasiti ili ćemo mi reagovati nekako. Naravno ako je opterećenje toliko veliko da premašuje snagu i moment koji traktor ima, doćiče do gašenja ili nekog loma ili kvara.

Potrošnja goriva se može smanjiti upravo poštovanjem nekih pravila koja smo pomenuli i pravilnim izborom brzine na menjaču, i brzine kretanja ali ne da se jurca po njivi ili da se kilavi znači nekih od 6 do 8 pa i 9 km/h za IMT i neki optimalan rad motora od oko 1700,1800 Ob/min. Zašto taj baš pa upravo zato jer je prenosni odnos tako napravljen da uljna i PVP tad daje najbolje pritiske i protoke. Bolje podmazivanje i bolji rad dizni. A i u tom rezimu motor ima najveći obrtni moment i snagu . Moment 150 Nm za M33 i 165 Nm za DM33.

Ali ni ona ne može se smanjiti bog zna koliko tj ne može ići ispod fabričkih podataka. Pogotovo Za IMR motore jer je tad testiranje rađeno i sa drugim gorivima D2 koga više nema, a eurodizel nije gorivo za Starije motore ili Gasno ulje. Može se srediti nekim aditivima za gorivo, i pre svega redovnim održavanjem i servisiranjem motora.

IMT ima tu manu jer ima loš menjač (3+1x2 i 5+1X2 ), fali tačno još koja brzina ili rang da bi se oranje recimo moglo raditi lakše. Da nije samo 1 brza ili 3 spora. A nisu uvek uslovi za to. (Doduše to je tehnologija iz 60 tih godina tako da to nesmemo zaboraviti)
Školski primer idalnog mehaničkog (Ne računaju se ovi savremeni Shift menjači) menjača je kod Ruskih traktora gde uvek imate bar dve brzine ako ne i više u kojima se može raditi. Al menjač je tema za sebe
 
Poslednja izmena:
Ukratko zanimao sam se ovom temom pre nekih 10 godina. Tacno je vecina napisanog. Sustina je minimalan gas potreban da traktor savlada neki otpor. Kako oranje, setvospremac dosta zavisi od brzine rada da bude dobro uradjeno, ne obazirem se da li potrosi 1l vise manje. A 539 sa kojim najvise radim i smatram da mogu da izvucem neki zakljucak, najmanje trosi na 1600-1800 nije bitno da li u prevozu ili radu u njivi. U tom rezimu ima dovoljno snage, brzine i nema veliku potrosnju. 2000+ obrtaja potrosnja se znacajno povecava, a snaga ne bas. To radim samo u transportu kada zurim sa prikolicama da ne ceka kombajn. Ispod 1200 obrtaja isto trosi prilicno, a pritom je i spor.

Neko je komentarisao sa auto i potrosnju u odredjenim stepenima prenosa. Meni Astra najmanje trosi na 1700-2000 obrtaja motora. Pri savladavanju uspona ovi obrtaji su niski, treba mu vise obrtaja i samim tim manje ce potrositi u manjoj brzini a vecim obrtajima, nego da se pati na malim obrtajima i velikoj brzini prenosa.
 
svaki motor najmanje trosi kad je u max obrtnom momentu i tad na tim obrtajima treba da radi, nije ti dzabe kardan na 540 obrtaja i na traktoru tad 1500 , jer mu je na 1500 max obrtni

ja na primer sa 558 kad orem ako teram do 1600 obrtaja potrosnja mi je oko 10-11L po jutru , probao sam i pun gas potrosnja se penje na 16-17 po jutru
 
Nije kod svakog IMT 540 kardana na 1500. Na 560 je na 1800-1900 obrtaja. Na bas bas punom gasu nas primerak 558 ide 2400obrtaja motora i zvizdi kao raketa da ide, potrosnja naravno da ludacka. Na 1500 ili 1800 nije neka razlika a na 1800 20% vise uradim za isto vreme.
 
Ne znam tacno, znam samo da je sa sejalicom morao da radi na 1700 da ne padne seme, sada je stavljen brzi kardan pa i na 1100 radi ok.
 
Nazad
Vrh