Potrosnja IMT traktora

Imam ja sad ubacen motor od 560 na 542 i rezultat je ekstra,dosta mala potrosnja,dosta manja nego klasican motor,a mislio sam da ce trositi vise,snage i viska ako je transport u pitanju,za kosenje sa rotacionom 4 diska taman kako treba,mada bi mogla lagano sa 5 da ide u paru s njim. Nema da se gusi.da se greje kao sto je to bio slucaj sa originalnim motorom i dok je bio sveze uradjen. Nikad vise manji motor ili traktor od 60 konja za ove povrsinske radove.
 
imt 577 u baliranju s visokotlačnom prešom pocucla od 15-20l na 800-900 bala,ovisi o daljini i veličini njiva
 
balirka i nije baš mala,Rakovicu 65 je maltene gasila,a i ima dosta vozanja..
 
Testiran 560,juce orano okruglo 1,5 hektar na 30cm,potrosio 30 litara (mesavina zejitin-loz ulje).
 
Potrošnja goriva za IMR motore je recimo za M33 255g po KWh, za M34 247g po KWh. To je fabrički deklarisana potrošnja pri 2300 Obrtaja radilice, ovo je bitan podatak za dalju priču.

Gde naši ljudi greše kod težih radova recimo kod oranja. Oni štede pod znacima navoda svoj traktor time sto oru ispod 1500 obr, što je greška a zašto zato što svi Rakovicini motori su tako napravljeni da daju najbolje karakteristike preko 1700 pa i oko 2000 obrtaja. Jer je pumpa ulja podešena da najbolji protok daje na 2000 obrtaja radilice. PVP pumpa je takođe tako podešena, da najveće pritiske oko 200 bari upravo daje pri režimu od oko 2000, a to direktno ima za posledicu to da dizne rade normalno i raspršuju gorivo u vidu malgle lakše je sagorevanje i bolje i manja je potrošnja.

Kad se radi pri manjim obrtajima motora dizne uopste se ne otvaraju kako treba što ima za posledicu da bukvalno pišaju gorivo u cilindar u formi velikih kapi čime motor ne sagoreva idelanu količinu što direktno ima za posledicu povećanu potrošnju.
 
Potrošnja goriva za IMR motore je recimo za M33 255g po KWh, za M34 247g po KWh. To je fabrički deklarisana potrošnja pri 2300 Obrtaja radilice, ovo je bitan podatak za dalju priču.

Gde naši ljudi greše kod težih radova recimo kod oranja. Oni štede pod znacima navoda svoj traktor time sto oru ispod 1500 obr, što je greška a zašto zato što svi Rakovicini motori su tako napravljeni da daju najbolje karakteristike preko 1700 pa i oko 2000 obrtaja. Jer je pumpa ulja podešena da najbolji protok daje na 2000 obrtaja radilice. PVP pumpa je takođe tako podešena, da najveće pritiske oko 200 bari upravo daje pri režimu od oko 2000, a to direktno ima za posledicu to da dizne rade normalno i raspršuju gorivo u vidu malgle lakše je sagorevanje i bolje i manja je potrošnja.

Kad se radi pri manjim obrtajima motora dizne uopste se ne otvaraju kako treba što ima za posledicu da bukvalno pišaju gorivo u cilindar u formi velikih kapi čime motor ne sagoreva idelanu količinu što direktno ima za posledicu povećanu potrošnju.

Dobro došao na forum,ali od ovog ti ništa nije tačno.
 
Meni Deutz ima najmanju potrosnju od 1500-1800 obrtaja. Kada ga teram tako i naprimer na 2000-2100 obrtaja. Potrosnja goriva je drasticno veca na vecim obrtajima.
I obicno sve radim na 1600-1700 obrtaja, jedino ako tanjiram kada je vrucina, onda ga malo gazim, da ne bi dizao tepmeraturu preko 90 stepeni... Mada je njemu radna 127, ali necu da ga forsiram bsz potrebe.
 
Ako imate nedoumice onda izvadite crevo iz rezvoara i izbacite ga u flasu ili neki balon spolja napunite i testirajte.meni licno najvise odgovara u oranju negde oko 1500-1700 o/m, nikada u zivotu nisam radio bilo sta sa 2200o/m. mogu da pisu sta hoce jedno je praksa drugo teorija,nezelim da mi traktor urla na 2000 obrtaja u brazdi jer to jednostavno nije zdravo, dizne se otvaraju isto i na 100obrtaja i na 2500. samo je razlika u brzini. da se nebavim tim poslom verovao bih u to. kada orem broj obrtaja negledam vec slusam motor,vozim ga tako da ide lagano da se ne muci motor i naravno bez prevelikog gasa.ko neveruje neka stavi crevo u flasu i gas do kraja pa onda istu razdaljinu sa gasom do pola i eto odgovora.
 
Dobro došao na forum,ali od ovog ti ništa nije tačno.

Hvala ;)

Bogami jeste druže dokazano je i na Mašinskom fakultetu i u IMT-u i na oglednim poljima 80tih godina

Ne znam za vas ali ja sam radio tamo sa ljudima koji su se time bavili, da ne kažem i sa onima koji su te iste motore konstruisali, ja pričam sa inženjerske strane, a to šta ko radi u praksi me ne zanima.

Ovu su sve verodostojni podaci, a ko ne veruje nek ide pa nek proverava ;) Ne želim ulaziti dalje u raspravu :off_topic:
 
Poslednja izmena:
Potrošnja goriva za IMR motore je recimo za M33 255g po KWh, za M34 247g po KWh. To je fabrički deklarisana potrošnja pri 2300 Obrtaja radilice, ovo je bitan podatak za dalju priču.

Gde naši ljudi greše kod težih radova recimo kod oranja. Oni štede pod znacima navoda svoj traktor time sto oru ispod 1500 obr, što je greška a zašto zato što svi Rakovicini motori su tako napravljeni da daju najbolje karakteristike preko 1700 pa i oko 2000 obrtaja. Jer je pumpa ulja podešena da najbolji protok daje na 2000 obrtaja radilice. PVP pumpa je takođe tako podešena, da najveće pritiske oko 200 bari upravo daje pri režimu od oko 2000, a to direktno ima za posledicu to da dizne rade normalno i raspršuju gorivo u vidu malgle lakše je sagorevanje i bolje i manja je potrošnja.

Kad se radi pri manjim obrtajima motora dizne uopste se ne otvaraju kako treba što ima za posledicu da bukvalno pišaju gorivo u cilindar u formi velikih kapi čime motor ne sagoreva idelanu količinu što direktno ima za posledicu povećanu potrošnju.

Uopšte nisu tačni podaci.U katalogu piše da je minimalna potrošnja goriva za m33 255g/kwh a za m34 247g/kwh,ali ne piše da je to potrošnja pri 2300 obrtaja radilice.Čak piše da bi maksimalni broj obrtaja tih motora trebao da bude za traktore 2250 i to za imt 542 a za 539 još manji.Uopšte ne piše da je PVP (boš pumpa)podešena da daje 200 bari prirežimu od oko 2000 obrtaja.Ako si mislio na pritisak štelovanja brizgaljki(dizni)on zavisi od toga dali je na traktoru linijska ili rotaciona pumpa i on za te motore iznosi za rotacione pumpe 125 a za linijske 165 bar.Znači ni govora nema da je 200 bar i da je veći sa porastom broja obrtaja.
 
Kad bi tako dizne pišale na malom broju obrtaja onda bi većina motora zaribala po tvojoj teoriji . Motor ako i jedna dizna piša ima nepravilan rad. Opšte poznata stvar je da dizel motori ne vole velik broj obrtaja a tad je i habanje motora najveće.
 
skoro sam radio dizne na 560. na 125 bari baca maglu kako je i zamisljeno. i ona uvijek otvara na 125 bari. kakvih 200 bari. dizel motor ne voli obrtaje. kamion ako gasas preko 1500 obrtaja je sve neiskoriscenost. najjaci je od 1000 do 1500.
 
Nazad
Vrh