poseta u G. Austriji

tine

Član
Učlanjen(a)
14 Avg 2007
Poruka
969
Lokacija
zali log
Bili smo u prošloj sedmici na jednom imanju u Gornjoj Austriji.

Oko 50 krava, prosjek 10.000, kvota 460.000, za sad su kvotu popunili, kupili ju ne bi, jer je skupa.
I tako se planiraju odluka poslije ukidanja kvota (kad i ako do toga dođe).

20558606.jpg

raskoš u grupi posle telenja

20558607.jpg

boks za telenje s opcijom da se pregradi u dva dijela

20558608.jpg


20558632.jpg

jednostavna konstrukcija

20558610.jpg

mesto za suhostaj

20558612.jpg

proizvodna grupa, izmuzišta pozadi iza onih prozora

20558634.jpg

izmuzište su kupili iz druge ruke, gore se vide 'radiatori' za grijanje

- - - - - - - - - -

20558615.jpg


20558617.jpg


20558621.jpg


20558623.jpg


20558624.jpg


20558626.jpg


20558633.jpg
 
U informciju za one, koji bi bili 'gazde'.
Muž radi u školi, a žena vodi imanje.
Uz četvoro dece sama i osemenjava krave.
Stariji sin od 15 g. krmi sa TMR prikolicom.
I nemaš osećaj da baš puno pate.


@talianu

Pa, oni bi kvotu odavnu prebili, al im se ne isplati. Pošto Austrija prebija kvotu kao država, naplati se 'kazna' za količine preko kvote.

Države, koje ne 'iskoriste' kvotu, pojedinim imanjima podele kvotu iz nacionalne rezerve, pa nije niko u 'prekršaju'.
Kod svih naših država, polazeći iz Kumrovačke doktrine, država bi bila ispod kvote, a uz to svakom masno naplatila ako bi prebio kvotu :( .

Dok recimo u Italiji imaš uz zvanično tržište sa kvotama i 'divlje' na kom rade oni, koji ne dobivaju subvencija, ne prijavljuju proizvodnju u kvote itd.

@RatkoPa
kupili su jednu mašinu za razbacanje slame, polovna je koštala oko 4000 €. Mislim da nije niko slikao od nas. Mislim, da je Kuhn Altor, ili nešto slično.
 
@RatkoPa
kupili su jednu mašinu za razbacanje slame, polovna je koštala oko 4000 €. Mislim da nije niko slikao od nas. Mislim, da je Kuhn Altor, ili nešto slično.

Mislo sam na balu koja se vidi na prvoj slici i stoji na platformi sa koje rucno moze da se razbaca slama.......Platforma je mala da bi se nesto skladistilo na njoj pa pretpostavljam da je za razbacivanje slame koristila pre dolaska masine
 
To je i skladište za bale slame, koja se baca dole, dok ih ima.
Kad to 'prođe', donose ih iz druge šupe...
 
Još i obrok, koji oni krme kravama u muži: obično se za sastav obroka koriste samo delovi u obroku po procentima. Ne uzima se za osnovu individualna proizvodnja, iako bi se moglo iz obroka napravit kalkulaciju za koliko litara je taj obrok. Sve proizvodne krave dobiju isti obrok, bez obzira na proizvedenu količinu. Cilj je da se postigne kontinuirana proizvodnja, u kojoj laktacija završi s dnevnom proizvodnjom oko 25 litara kod zasušivanja.

Sastav po komponentama ide:
kukuruzna silaža 65,68%
senaža, mešano 5. i 6. otkos, pola-pola 20,49%
HP soja 5,21%
sačma uljane repice 2,93%
KKK13 (ne znam što je to, verovatno neka komercialna oznaka, ne nađem na internetu) 2,13%
melasa 1,76%
slama 0,73%
urea 0,24%
soda bikarbona 0,22%
kreč 0,22%
Schauman Rindavit aktiv 0,18%
so 0,12%
magnezium sulfat MgSO4 0,09%

U obroku je urea, koja je jak otrov!


Nemoj, da bi neko to samo tako ubacio u mikser i koristio.
Kod korištenja uree obrok mora da je pažljivo izbalansiran, što je teško bez tačnih analiza hrane.
 
Poslednja izmena:
poseta (na jednom drugom) u G. Austriji

Zima je bila duga i išlo se na više posjeta u Austriju pogledat raznu tehniku i građevinska rješenja.
Ovo je imanje blizu D granice, kojih 10 km od Passaua. Vrlo zanimljiv kraj.
U svakom selu je bar jedna od poznatih firmi s proizvodnjom poljoprivredne, šumarske ili ogrevne opreme. I to sve izašlo iz zanatskih radnji.
U jednom selu je Poetinger, pa u drugom Schauer, dalje Voran, Froling, Guatamatic, Eschlboeck...

Na imanju je sad nekih 100 krava plus 'omladina'.
Svu mušku telad tove, a na drugom mestu, imaju za to u najam jednu štalu u selu.

Nova štala je napravljena za 200 krava.
Svi papiri, građevinsko, projekti, krediti, subvencije itd. bili su sređeni u tri tjedna.

20717209.jpg


20717202.jpg

'Objekat' se sastoji od tri samostalna krova, krajni pokrivaju bokseve, a središnji krmni hodnik. Plus objekt za izmuzište.

20717205.jpg

Izvana je sve nisko i ne izgleda da je to toliki objekt.

20717052.jpg

Pošto je zasad pola još prazno, mi smo mogli na praznom delu šetat, merit, slikat...
Prvo što se primjeti je veliko mjesta, sve je vrlo široko.
Visoko proizvodna krava treba veliko prostora, da se ne gužva i izbjegava stres.

20717050.jpg

Pored toga, da su između tri samostalna krova međusobna rastojanja gdje se ventilira, i na slemenu krajnih krovišta je otvor za ventilaciju.

20717054.jpg
Širok krmeni hodnik je potreban i stoga, da se lakše ulazi mikserom, jer nije prohodan i ulazi se u rikverc

20717061.jpg


20717059.jpg

Oprema izmuzišta je stara 5-6 godina, jer su imali u planu širenje već kad su ju nabavljali.
Premestili su komplet iz starog objekta u novi između dve muže...
Nešto ispod 100 krava žena sama muze 35 minuta i posle još 10 minuta pere.
Muž kod stoke samo hrani mikserom i to sve po 'komandi' supruge, jer je ona šef kod krava.
Njegov dio je ratarstvo.

20717211.jpg
20717208.jpg

20717206.jpg

Par slika krava

20717207.jpg

Stara štala za krave, u plavom delu iza stubova je bilo izmuzište.
Sad su isplanirali, stavili slamu i to je sad za krave u suhostaju.

20717210.jpg


20717213.jpg


20717203.jpg

Štala za junice izvana i iznutra.
 
Poslednja izmena:
Sta reci,slike govore vise od hiljadu reci.Obratite paznju na deo gde Tine kaze da su svi papiri,dozvole,subvencije...zavrseni za samo 3,i slovima TRI dana.Sta mislite,koliko bi nama trebalo vremena da pripremimo potrebnu papirologiju za ovakve objekte ovde kod nas,a sve pod uslovom da ne "podmazujes" ili ne daj boze obolis nervno usput?
 
Nisi dobro razumeo , napisao je za tri nedelje sto je opet za nase uslove nezamislivo kratko vreme.
Meni se jos vise dopao nacin na koji cuvaju selo od odumiranja otvaranjem proizvodnih pogona u selima ,a ne koncentracijom istih samo u velike gradove kako se to kod nas radi.
Inace prelepe slike i hvala autoru na postavljanju.
 
@IVAN ILIĆ Da te popravim, radili su ih tri sedmice, ne tri dana. Znači, celih sedam puta duže... (vidim, da te Milan popravio )

@Milan971: U tom gledanju je i problem Srbije. Nije te pogone otvarala tamo neka država, nego konkretni ljudi s imenom i prezimenom, koji su počeli s nekim zanatom. I svojim parama na svoj rizik. Prirodom stvari, neki dio njih je prerastao lokalni okvir.
Država je samo omogućila uslove za to.
Svako drugaćije rešavanje takve problematike je prelivanje para 'svojima', koji proizvode studije i elaborate, a od toga niko ništa nema.
Malo je off topic, a ja mislim kako bi Srbija puno više napravila za sačuvanje svog sela tim da svake godina u xy sela dovede tri faznu struju i bar zaustavi propadanje drumske mreže.

Još o parama. Sve skupa je koštalo bez PDV oko 700.000 €, tim da su u tu investiciju računali i trošak izmuzišta (iako je bilo nabavljeno par godina prije, a ipak za tu nameru) i novog 12.000 litarskog laktofriza, to dvoje samo je bilo nekih 150.000.
Taj iznos ukljućuje građevinski dio i opremu.

20717063.jpg

Laktofriz mi nije nikako dobro stao u sliku.
 
Poslednja izmena:
Tri nedelje, a ne tri dana, ali nema veze kod nas bi to verovatno bilo tri godine, mene mnogo više oduševljava taj koncept gde je štala u stvari samo nastrešnica za liga boksove i hranidbeni hodnik dok ovamo mogu na otvorenom da šetaju, dok je samo vetrobrana to što ih štiti od vetra i to u Austriji gde temperature lagano prelaze -20 :bravo:hvala Tine na ovome!
 
Pa to je dobro rešenje.

Takvu konstrukciju može od drva napravit svaki lokalni tesar, jer nema velikih raspona.
 
Brzinski sam citao i lose shvatio,tri nedelje,ok tri nedelje...Samo i taj period je za nas naucna fantastika.I evo nam primera da gde je jako selo tu je i jaka drzava.Ovoliko firmi,a verovatno dobrih brendova koji su meni licno nepoznati,a sve to negde na selu govori o tome da je drzavi stalo da seljak ostane na ognjistu.Pa bavio se poljoprivredom ili industrijskom proizvodnjom,on ce morati da uposli svoje komsije da bi poslovao i tako se razvija najpre selo pa opstina,region...Situacija u Austriji je neuporediva sa nasom,ali oni stvaraju plodno tle za te ljude koji hoce nesto da pokrenu i uposle sebe i one oko sebe.A sto rece Tine kod nas je za pojedina imanja jos i struja i to ne samo trofazna,vec i monofazna misaona imenica.O ostalim delovima infrastrukture nema svrhe ni pomisljati.
 
malo mi je cudno da im je to osnovno zanimanje a dizu kredit od 700.000e
to je sa kamatama laganih 1.000.000e i da vracaju banci cak i njihova deca
tamo stvarno teku med i mleko
 
Mislim da ti veličina laktofriza sve govori tj. 12.000l ako dođu do samo 8.000l imaće dnevno od mleka oko 3.000 eura nek im čisto ostane samo 500 to znači sa bikovima da bi kredit mogli da isplate za nekih pet godina, tako da nisam siguran da će njihova deca vraćati te ali neke druge kredte hoće sigurno!
 
Nazad
Vrh