poseta u G. Austriji

malo mi je cudno da im je to osnovno zanimanje a dizu kredit od 700.000e
to je sa kamatama laganih 1.000.000e i da vracaju banci cak i njihova deca
tamo stvarno teku med i mleko
pa uzmi najnizu cenu od 0,10ec pa izracunaj i samo ce ti se kaze plus sto imaju i svoj tov

- - - - - - - - - -

preduhitrio me VUK:ppozdrav:
Mislim da ti veličina laktofriza sve govori tj. 12.000l ako dođu do samo 8.000l imaće dnevno od mleka oko 3.000 eura nek im čisto ostane samo 500 to znači sa bikovima da bi kredit mogli da isplate za nekih pet godina, tako da nisam siguran da će njihova deca vraćati te ali neke druge kredte hoće sigurno!
 
@tine
Kljucna recenica i veciti kamen spoticanja kod nas je-
Drzava je samo omogucila uslove za to.
 
@goran IHC,
700.000 je ukupna vrednost kompletnog novog objekta.
Nešto su imali i sami para, u taj trošak je uključeno i izmuzište, koje su kupili pre 5-6 godina i verovatno je već otplaćeno.
Računa se i njihoj uložak u radu, koliko ga bilo...
Dobili su za to i subvencije. Razlikuje se od jedne savezne dežele do druge.
Priznaju ti neki trošak, na to dobiješ određeni procenat subvencije, a sve što košta preko je tvoj trošak u celini. A ako treba, daju ti kredit i za taj 'višak' po povoljnim uslovima.

A i kamata je tamo jednoznamenkasti broj sa dve decimalke. Za takve namene je prvi broj obično IBOR plus ispod 1%. Ni da su uzeli svih 700.000 ne nakupi se s kamatom milijon pod tim uslovima.

200 krava s oko 30 litara na dan napuni takav laktofriz za dva dana. Nisu sve zemlje toliko bogate, da šalju kamione na teren svaki dan.


@RatkoPa, mislim da je u tom momentu neki prosek oko 30 litara na muzni dan.
Za cenu ne znam, nisam pitao.
Bili su s nama neki kolege, koji predaju mleko u istu mlekaru u Austriji, ko ti gazde,pa se nije ni puno pitalo, pošto znaju cene i uslove.
 
Poslednja izmena:
Napravljeno je sve da se napuni taj lakofriz. Trebaju samo da im par generacija junica poraste do telenja. Verovatno u prvom periodu će prosek pasti, jer bude dosta prvotelkinja.
 
Nazad
Vrh