Ponovo o GMO

Nisu ameri debeli zbog GMO nego zbog nezasicenosti, halapljivosti i nekretanja! Auto-posao-auto-kuca, a u auto krofne, Mc Donalds drive trough, kafa i voziii.... + popiju po dve litre kole i raznorazne cokoladice. Znam jer sam ziveo neko vreme tamo. Vece zlo su hormoni koji se daju stoci da bi brze rasla!!!
 
Dobra je recenica ja bi sejao GM ali pod kontrolom :haha:
GM treba totalno zabraniti kao sto to vec cini vecina drzava ovog sveta ( normalnih ) , GM se ne moze kontrolisati , kako spreciti pcele i ostale insekte ili ptice da ne idu na GM polje pa onda na neko drugo polje ?

Argentici su godinama radili GM i dosli su kao drzava do stecaja , niko nije hteo vise da kupi njihove proizvode. Danas Argentina ponovo izlazi u vrh sveta sa proizvodnjom mesa UVEDENA JE ZABRANA GM svih vrsta . Argentinci sa sobom vuku Paragvaj , Urugvaj i Brazil i tamo s sve manje seje GM i polako pokusavaju da sprece GM ( sto je vrlo tesko , jer su njihove vlasti kao i nase " postene " )

Na komentare tipa : to je nasa realnost i ne mozemo da sprecimo , samo mogu da se smejem .

Ako mi necemo da sadimo GM nemoze nas niko naterati .

Uzmimo za primer Austriju i poredjenje konvencionalne psenice i organske .

Za konvencionalnu dobijaju oko 0,10€ za organsku oko 0,30€
Kolika je razlika u prinosu i radu ?
 
Odg: Dekalb hibridi kukuruza (monsanto)

To sam mislio Francuz :D

Možda će i biti budućnost ali sada svakako nije jer je totalni rulet sa zdravljem i ekologijom.
Hoću da kažem da je skoro sve što je dosada napravljeno GMO dokazano štetno ili još uvek nikakva ljudska testiranje nisu obavljena. Da ne pričam o strašnim posledicama baš po farmere koje je ostavio takav način beskrupuloznog nastupa bez ikakvih provera ili čak sa utvrdjeno štetnim posledicama koje se u takvim kompanijama kriju po svaku cenu.
 
Na komentare tipa : to je nasa realnost i ne mozemo da sprecimo , samo mogu da se smejem .

Ako mi necemo da sadimo GM nemoze nas niko naterati .


a jel ti misliš da oni moraju da ti kažu ej ovo seme je GMO a ovo nije i veruješ li ti da kada kupiš neku sortu kukuruza primera radi 684 veruješ li da je u vreću samo 684 ili ima tu i 677 ili ko zna koje piše li na svakom zrnu koja je sorta nemoj biti smešan mogu staviti pola pola tako da ja nemogu zabraniti GMO i dok postoi izbor neču ga sejati a isto tako ima onih koima je prihod važniji od svega drugog
 
Odg: Dekalb hibridi kukuruza (monsanto)

imamo temu GMO pa bih tamo mogli da se preselimo da nepišemo isto na dva mesta :cao:
 
Odg: Dekalb hibridi kukuruza (monsanto)

Ruski naucnici su istrazivali i dokazali da je GM hrana stetna za sisare .
Istrazivaci su utvrdili da zivotinje hranjene genetski modifikovanom hranom gube svoju plodnost.
O eksperimentu je govorio ruski naucnik Aleksej Surov sa instituta poljoprivrede i ekologije.
„ Izabrali smo razlicite grupe Hrcaka i odvojili ih po dva u kaveze I davali im normal hranu.Kod jedne grupe nismo nista menjali, drugoj grupi smo davali soju bez GM , treca grupa je dobila mali udeo GM U hrani a cetvrtoj grupi smo dodavali veliki prozenat GM hrane.Pratili smo ponasnje , razvoj , tezinu i duzinu trudnoce.Na pocetku je sve bilo normalno, ali smo mogli da ustanovimo veliku razliku kod mladuncadi hrcaka Rast je bio manji I postal su tek kasnije spremni za razmnozavanje , kod trece generacije smo ustanovili da nema vise rasploda I nismo dobili novu mladuncad hracaka . “

Naucnici su otkrili dalja iznenadjenja kod trece generacije . U njuskama su pocele da rastu dlake . Naucnici nisu to mogli da objasne ni da razumeju zasto je se to dogodilo. Kad su rezulati eksperimenta objavljeni zahtevali su od Vlasti da se pozove na svetsku zabranu GM hrane dok se ne ispitaju sve cinjenice vezane za eksperimente. Nisu samo ruski naucnici dosli do tako porazavajucih istrazivanja . Francuski i Austrjiski naucnici su imali slicne rezultate. Francuski naucnici kada su objavili te rezulatate doslo je do momentalne zabrane u Francuskoj za proizvodnju i prodaju GM hrane. Rezultati se sirom sveta sabiraju i jos uvek je rano reci koje su posledice GM hrane.
Ruska vlada je napravila projekat „Safety Gene Technology“ u blizini Moskve u Sokolovo gde se istrazuje bezbednost hrane .
Nisu samo Ruski naucnici upozoravali o stetnosti GM hrane na zdravlje ljudi i zivotinja. Ignacio Chapela sa univerziteta Berkeley i Arapad Pusztai, strucnjak za genetske modifikacije na biljkama iz Skotskog Rowett Research Institute, su dobili naloge da istrazuju i da naprave nezavisne eksperimente na zivotinjama sa genetski manipulisanim biljkama. Njihove studije su pokazale abnormalnost oslabljenja imunog sistema, krvarenja u trbusnjoj duplji,obnormalan rast celija u crevima , sto moze biti preteca raka , smanjenje formiranja krvi, nakazna celijska struktura u jetri , pankreasu i testisima, menjanje ekspresija gena i promene u celijskom metabolizmu jetre, infekcije bubrega , nerazvijanje organa, manje enzima za varenje, povisen nivo secera u krvi, upale pluca, veca smrtnost kod odraslih i mladih zivotinja. Reakcija instituta je bila sledeca . Puszta je suspendovan nakon 30 godina istrazivackog rada , njemu i njegovim kolegama je bilo zabranjeno da govore o rezultatima njihovog istrazivanja.

I pored svih porazavujucih rezultata neke „ humanitarne organizacije „ svetskog glasa se zalazu sa GM sadnju u Africi da bi se radilo na sprecavanju gladi stanovnistva !
Najvecu financijsku podrsku tim organizacijama daju firme Monsanto, DuPont i Pioneer.

Narode ovo je samo deo jednog teksta koji sam preveo i nemam vise vremena za sada .
Moj komentar svemu ovome je sledeci : Boze spasi onoga kome Amerikanci humanitarno pomazu.

Izvinjavam se unapred ako sam mnogo greski napravio u pravopisu , bilo je na brzinu :)
 
markodanube je napisao(la):
Dobra je recenica ja bi sejao GM ali pod kontrolom :haha:
GM treba totalno zabraniti kao sto to vec cini vecina drzava ovog sveta ( normalnih ) , GM se ne moze kontrolisati , kako spreciti pcele i ostale insekte ili ptice da ne idu na GM polje pa onda na neko drugo polje ?

Argentici su godinama radili GM i dosli su kao drzava do stecaja , niko nije hteo vise da kupi njihove proizvode. Danas Argentina ponovo izlazi u vrh sveta sa proizvodnjom mesa UVEDENA JE ZABRANA GM svih vrsta . Argentinci sa sobom vuku Paragvaj , Urugvaj i Brazil i tamo s sve manje seje GM i polako pokusavaju da sprece GM ( sto je vrlo tesko , jer su njihove vlasti kao i nase " postene " )

Na komentare tipa : to je nasa realnost i ne mozemo da sprecimo , samo mogu da se smejem .

Ako mi necemo da sadimo GM nemoze nas niko naterati .

Uzmimo za primer Austriju i poredjenje konvencionalne psenice i organske .

Za konvencionalnu dobijaju oko 0,10€ za organsku oko 0,30€
Kolika je razlika u prinosu i radu ?

Prijatelju, nemoj mesati konvencionalnu proizvodnju ( to svi radimo) I organsku! :nono: :nono: :nono:
Ili mislis da je konvencionalna GMO??
Organska proizvodnja zahteva sertifikat od pripreme zemljista i semena do vrsidbe. To ide u specialne prodavnice gde se papreno i prodaje! A GMO se prska totalnim herbicidom i prezivi k'o da si vodom prskao!
 
ok nisam trebao ubacivati poredjenje konvencionalno sa organskim , moja greska ali sve ono iznad je ispravno :ppozdrav:

Pitanje je dali svi radite konvencionalno kada neznate sta vam prodaje Monsanto ili Pioneer .

Takodje je pitanje ako komsija ima GM soju ili kukuruz koliko ce se to preneti na tvoju njivu ( vetrom, insektima , zivotinjama itd. )
 
Meni sam u glavi JA . Sejem svoje seme od vecine zitarica i da me neko vuce po sudu zbog autorskih prava kada i ja pokupim GMO , mogu im reci da idu u p... materinu a oni ce menida nakarikaju kaznu koju naravno niko ne moze da plati -> kamata na kamatu EPILOG niko nema nista . Cenim da kazem, kada kazu otvoreno kazu da su za GMO a jezim ( da ne psujem ) od onog " ja tu ne mogu nista", i to je nasa buducnost . To je nasa propast .
 
pidikanac je napisao(la):
mi se bunimo zbog semena GMO a šta sve pojedemo što je isto toliko štetno ako ne i više kečapi,majonezi,viršle,salame i parizeri,instant supe pa tu su i razne kreme,pomade,šamponi pažljivo pročitajte sastojke u navedenim proizvodima pa če te videti čega sve tu nema i to se godinama konzumira e sad nam smeta GMO seme a pojeli smo takvog semena kroz gotove proizvode da toga nismo ni svesni i mi možemo da se bunimo ali i dalje če mo jesti slovenački parizer koi sadrži GMO sastojke primera radi tako da mi to nemožemo izbeći.
E dobro si im rekao :bravo: :bravo: :bravo:
a kad pogledas koliko dnevno unosimo koje kakvih aditiva,hemije kroz preradjevine..............
Treba biti obazriv i dobro proceniti i oceniti sta je dobro jer mi smo kao narod poznate inatdzije pa makar bilo i na nasu stetu jer kad nesto utuvimo sebi u glavu mi cemo tako pa makar i glavom kroz zid
 
sejali ne sejali GMO soju,naša stoka jede GMO sačmu

Upravo tako zašto je odjednom soja neizostavni element u prehrani, neznam kako je do sada jadna stoka živela a nije ni znala da soja postoji. ::lose:

Meni sam u glavi JA . Sejem svoje seme od vecine zitarica i da me neko vuce po sudu zbog autorskih prava kada i ja pokupim GMO , mogu im reci da idu u p... materinu a oni ce menida nakarikaju kaznu koju naravno niko ne moze da plati -> kamata na kamatu EPILOG niko nema nista . Cenim da kazem, kada kazu otvoreno kazu da su za GMO a jezim ( da ne psujem ) od onog " ja tu ne mogu nista", i to je nasa buducnost . To je nasa propast .

Bravo Telnett, to je jedan od osnovih razloga, paor mora da bude nezavistan i da ima slobodu izbora šta i kako će sejati.
 
Pojedinac ili mali proizvodjac ce birati i uvek izabrati ono pravo, ali veliki proizvodjaci ce birati sta im donosi ::novac:: Ja sam na jednoj farmi pilica video burad od 200l puna svinjske masti!!! Odkad su pilici mesozderi :sta: :sta: nismo mi u Srbiji imuni na miris ::novac:: :nono:
Ja sam licno protiv GMO u prehrambene svrhe, ali niko u ovoj zemlji nebi mogao da garantuje ako sejes za industriju ili bio dizel da ce za to i da ide :nono:
 
Kako da ja objasnim napaćenom seljaku da je bolje da seje balkan nego gmo kad ga tuče po džepu hemija a on to ne voli.
I ja sam protiv toga ali na televiziji kojoj seljak najviše veruje nema baš propagande protiv gmo.Kad bi u scenario serije selo gori baba se češlja ubacili epizodu kako to nevalja i šta može da bude od nje onda možda i nekom svest proradi.
Kod nas u selu rade kosačice po privatnim parcelama ali ipak je država pokazala da nije zainteresovana da STROGO zabrani setvu i uzgajanje gmo.
Samo su se dobro izreklamirali na tv i u novinama kako se zalažu protiv gmo a ustvari ujeo vuk magare..
A tu državu predstavlja soja protein( čiji je i bio nalog da se pregledaju i unište pojedine parcele pod gmo) koja sigurno dobro unovčava sačmu od non gmo soje pa zašto je onda i ne plati seljaku koliko ona stvarno košta?

Ja sam protivnik gmo-a zato što razumem bitne stvari kod genetike naročito u biljnom svetu ali kako to običnim ljudima objasniti na čistim i vidljivim primerima kad njega interesuju samo ::novac:: ::novac:: ::novac::
 
Pa pare i jesu u pitanju:

U zadnjih deset godina se cena GM semena je otišla 300%, potrošnja glifosfata se povećala trostruko na jedinici površine.

Prinosi su u proseku jednaki ili niži u odnosu na klasične hibride. Prinosi se iz godine u godinu blago smanjuju a ne povećavaju.

Kad naprave monopol ko ih može sprečiti da diktiraju cene kako hoće. Seljak tu svakako neće biti u dobitku.
 
Na ovoj temi su izneti zaista kvalitetni postovi i stavovi, cenim i nemam šta da dodam! ::svaka cast::

Lično sam izuzetno protivan GM-u ali radi pravde i istine treba reći da se ne vode svi, koji rade genetske modifikacije, podlim pobudama. Ima i onih malih naučno-istraživačkih ustanova koji genetsko "obogaćivanje" useva i biljaka uopšte posmatraju kao vid borbe za pomoć čovečanstvu a i sami priznaju da je neophdan dug proces testiranja pre bilo kakve mas produkcije.

Ipak, čvrsto ostajem na stanovištu da su GM, u rukama zlikovaca poput monsanta veliko zlo koja nam svima može doći glave ako ne budemo obazrivi (mi iz grada već nemamo pojma šta jedemo). Pogledajte na yt kako izgledaju hormonski napucani bikovi i lososi pa ko misli da treba da jede takav filet ili šniclu, samo napred ali na sopstvenu odgovornost. :nono:

Okrenimo se organskoj proizvodnji i učinimo sami sebi uslugu.
 
Nazad
Vrh