Pomozimo seljaku i naučniku

Verovatno mislis na korenje Ns hibrida.
 
Nema potrebe za sarkazmom. Uvek sam cenio rad instituta dok nije poceo polako da gubi trku. Mogu reci da sam bio jako dobar za Djordjem Jockovicem bivsim upravnikom na institutu za kukuruz. Profesor Dencic mi je bio na gazdinstvu, tako da tu staru gardu stvarno postujem. Krivo mi je ako se jedan po jedan institut bude gasio zbog nekih politickih razmirica.
 
Znam da je poruka bila neprikladna. Izvinjavam se.
Materijal koji sam uspeo da održim nema nikakve veze sa hibridima. Materijal je daleko od vrhunskog, ali kakav god da je, to je jedini koji mi imamo.
Najverovatnije ne mogu da vam dočaram šta je to što mi tamo imamo. Nisam uspeo ni mom rukovodstvu, tako da teško da mogu i ljudima koji nisu iz te struke.
 
Ovo i mene interesuje.Šta bi time dobili ? Ne mislim u finansijskom smislu nego koji bi to resurs sačuvali , koliki značaj ima?
 
Imamo otprilike dve nedelje da se organizujemo. Dovoljno je doći do instituta u vremenu koje odredimo. Svako ponese jedan džak, trebalo bi poneti i ašove. REpa se iskopa, iseku listovi, i prenese u baštu gde imate mesta. Ne treba ništa da se radi više sa njom. Samo da se okopava i doneće seme sledeće godine u julu mesecu. Pustiću popodne par slika, kakve sve repe imamo u kolekciji. Ta raznovrsnost posle može da se koristi u oplemenjivanju. Toliko za sada. Šaljem posle slike, imam još nekog posla danas da obavim, pa neću biti pri kompjuteru.
 
Prvo pitanje: da li postoji mogućnost da budemo uhapšeni ili imamo neke druge neprijatnosti zbog navodne krađe ? Ako ima, kako to izbeći ?

Pitanje drugo: za koliko ljudi maximalno bi se mogli obezbediti uzorci ?

Pitam iz razloga što bih ja probao da organizujem i neke omladince iz mog sela, ozbiljni poljoprivrednici, zagazili u kredite i slično, ali razumni momci. Već poseduju kulturu očuvanja starih dobara. Gaje retka stabla starih voćki, seju neki crven, ljubičast, kukuruz, drže po par divokoza koje je pripitomio pećinski čovek, jedan sanja da se kako dokopa podolskog govečeta da mu po salašu šeta, drugi je od Vršca dobavljao zaostale primerke hereforda i gaji ih u ozbiljnom broju, drže neke šarene svinje što im od dede, a njemu od njegovog dede, krmača ostala, neke od njihovih majki i žena gaje ružu za slatko, restauriraju seljačka kola i kojekakve handžare iz turskog vremena...
Ima i jedan pčelar koji pletare drži, on je pa tek priča za sebe. Sad je ovuda pomodno pčelarenje i on prodaje matice i rojeve divljih pčela za kakvu oćeš košnicu, razvali pletaru, pčele navata u DB ili LR košnice i prodaje, a za med iz pletara traži po 30 evra za kilo.

A verujem i da bi u slučaju da je sasvim normalno i da ima koliko se može poneti i drugi ljudi odavde animirali komšije i prijatelje.

Cela priča je epski mit. To bez daljnjeg. Zamisli da to zaživi i da ti sa tvojim kolegama iz ljubavi prema nauci nastaviš da se baviš ukrštanjem, oplemenjivanjem, uz našu pomoć i saradnju, te da na u nekom trenutku stvoriš koku koja daje zlatna jaja. Ili da se nađemo s ruke kad država zapadne u muku, a zapašće trika nema da neće.

A i ako ima organsko vino, što ne bi bilo i organskog šećera, a njega ne dobi sa modernim hibridima. U današnje vreme mini linija za preradu i proizvodnju šećera je pičkin dim.

A seme je seme. Bez semena ništa ne biva.
 
Naravno da ne bi banuli i krenuli da vadimo korenove šećerne repe. Želeo bih ovo da organizujem sa lokalnom bankom semena, koja je osnovana pri organizaciji Ekološki pokret okvir života. Oni su mi već ponudili pomoć, ali sam rekao da ću videti na koji način bi to mogli.
Prvo bi oni pripremili neophodnu papirologiju, ali mi je bitno da vidim da li ima zainteresovanih ljudi. Trebalo bi da bude bar 200 ljudi zainteresovanih da zasade korenove u svojim baštama.
 
Par slika vezano za kolekciju u Institutu.
jyJQlhF.jpg

hg5vHKG.jpg

Xd1jakB.jpg

40fmyZm.jpg

y6ncwiJ.jpg
 
Hajde onda da pravimo priču... Kad dobiješ zeleno svetlo što se tiče papira i dozvola lako će se naći dovoljan broj slobodnih bašti...
 
Ja isto kao i kolega talianu
Nisam u mogucnosti da odem u dogovoreno vreme do rimskih sanceva, zbog spleta raznoraznih okolnosti i manjka vremena, ali ako moze da se posalje brzom postom (normalno uz moju postarinu), rad sam da posejem u basti 10-20 repe i odrzavam dok se ne osemeni
 
Nazad
Vrh