Polka

Blizu malina nema okopavanja, ima ih pod zemljom koje jos nisu izbile, plevite sto vise, narocito Polku, koja inace u prvoj god. daje manje izdanaka nego Polana..
 
SRB1N
sta si radio sa vrhom kad si njega sekao i jesi li uopšte sekao
Vrhove nisam skracivao,imao sam raznih "saveta" prve godine gde su mi pricali cak da trebam da je pokosim oko 10-15.maja da mi ne bi otisla mnogo u visinu.Naravno da to nisam poslusao nego sam ostavio da raste.Kad zavrsi sa rodom i pocne da zuti list tada sam ih sekao i izbacivao iz malinjaka(vidjao sam i da im poneko samo prelomi vrh i ostavi) da ne smetaju za druge koje stizu da radjaju.
 
@Proximus
Ma opusteno tu smo da se nasalimo i da pomazemo jedan drugom.

@Djadjo74
A sistem stavljam tamo posle Djurdjevdana dok proslavim taman ce joj tada otprilike i zatrebati pa cu onda da krenem preko sistema prihranu :D

Sto se tice okopavanja slazem se sa kolegama iako sam pocetnik, ja sam veoma rano okopavao cim je bio spao sneg i posle jos jednom, i od tada mi vise ne udara trava ima poneka travka a to cu pleviti dok udari jos neka.

Postavio sam ovo pitanje i u temi o navodnjavanju ali je bilo malo odgovora, pa nadam se da ce oovde biti vise.
Za navodnjavanje cu koristi kacu od 1000L digao sam je otprilike na 1,20m, e sada redovi su dugacki 70 m, do pola njiiva je skoro ravna, a od pola ima bas dobar pad ne razumem se bas ali sigurno oko 6% kada ides uzbrdo nije bas lako, ne znam kako da objasnim koliki je pad.
Uzeo sam one obicne trake za navodnjavanje one tanke sa razmakom od rupica na 30cm, pa sam se pitao sta mislite dali ce to moci da funkcionise da radi kako treba?
 
Ko dvorodih sorti u periodu vegetacije ima dve mere koje se rade...prvo jeste pinciranje ili zakidanje vrhova PREBUJNIH izdanaka i uklanjanje delova koji su doneli rod.Ova druga je neizostavna i dosta utice na prinos,kvalitet berbe i plodova ,osuncanost,provetrenost,manje bolesti bla bla bla....Zakidanjem prebujnih odlaze se berba kod njih za neki dan sto nama nije u interesu onda se smanjuje azot i super ispadnu sve negde na 1,6 do 1,8....
 
Polkic, mislim da si trebao sa manje razmaknutim kapljačima... Ja ću uzeti sa 10cm razmaka zbog bolje pokrivenosti vodom i prihranom.
 
@Djadjo74
Sta mislis hoce m li moci normalno da funkcionise?

@Proximus
A za ovu godinu je tako ali za sledecu godinu planiram da idem dve trake u red na razmaku oko 50 cm tako da cu dogodine uzeti tu sa cescim rupicama a ova ce ostati ovakva, nego i za tebe vazi pitanje kao za djadja74?
 
Paaa... Mislim da bi trebalo... Pogotovo što imaš dalje tamo pad. Kod mene je sve ravno, a redovi nešto preko 100m. Tako da se ja nadam da će meni terati sa nešto preko 2m visine koliko ja planiram da budu postolja za moje cisterne.

E sad, imaj u vidu još jednu stvar. Ako imaš konstantno dopunjavanje vodom imaćeš i konstantan i pritisak od početka do kraja... A ovako kad pustiš da sama ističe onda se sa opadanjem nivoa vode u cisterni opadati i pritisak. Jedina povoljna situacija ti je taj pad placa tako da mislim da ce ti lepo ići voda do kraja sistema ;)
 
@Polkic ako ti je veliki pad onda razmisli da uzmes creva sa samokompenzujucim kapljacima inace neces imati ravnomerno zalivanje.Jedna traka u redu za Polku nije dobro resenje posebno sto su ti kapljaci na 30cm.Time se koren vise razvija na onoj strani sa koje postavis traku-gde pustas vodu i prehranu,a u slucaju da ti se zapusi jedan kapljac imaces 50cm u redu bez kapi vode.
 
Bravo, znao sam da sam nešto zaboravio... Samokompezujuća creva... Hvala kolega Srb1n :ppozdrav:

A i to što kažeš vezano za moguće zapušavanje, nisam hteo da dubim mnogo jer je čovek već uzeo jbga, nisam hteo da mu stajem na muku..
 
Lijep pozdrav svim malinarima na forumu :) Forum pratim godinu dana i mogu reci da imate odlicne savjete.Razlog zasto sada pišem jeste moja polka koja je posadjena u novembru prosle godine nekih 2800 komada,u mjesecu februaru bacen npk 7:20:30 u aprilu kan i malina je okopana,većina sadnica izgleda dobro ali na listovima nekih sadnica su rupe dok su na nekih 200 komada listovi poceli da zute (covjek koji mi je prodao sadnice kaze daje od mraza)molim vas pogledajte slike pa mi recite sta da radim jos samo da napomenem da mi se cini da jako kasne tj slabo izbijaju iz zemlje.Svaki savjet je dobro dosao






 
Auuuuu,pa sta si ti pratio godinu dana kad nisi skontao da treba do zemlje da se isece...
Stvarno ti je malina u problemu....ovako jos nisam video...
Nadam se da neko ima neko resenje..
 
Septembar

Iseci sve te stare do zemlje, i krenuce novi,zdravi mladari,od ovih nemas nista svakako, na kraju ces i dobiti mozda neki rod od ovog sto je izbilo iz stabla ali ce se susiti, novi mladari koji izbiju iz korena donose rod u prvoj god.....Ako nisi radio nista od tretmana, ovo ti je od mraza, u suprotnom si preterao sa nekim sredstvom..
 
Mnogo vam hvala na odgovoru,znaci sad da se isecem do zemlje i jel treba necim tretirati posle?
nista samo stajsko na jesen baceno u trake,npk i kan to jesve sto je radjeno u malinjaku
 
Zorane, a da mu preporucimo neku varijatnu Slavol i neke aminokiseline? Ove sto su mladjane da mu malo zivnu, a ove sto ih je mozda 'ladno vreme stiglo malo da oporavi...
 
A citao sam da za prvu godinu nije problem jedno crevo cak je i bolje kako bi se tu ukorenila i razvila koren jer je jos uvek mlad, a da tek od druge godine idu dva creva sa obe strane kako bi je podstaklo da razija korenov sistem da ide u stranu.
Mislim da mi nece biti bas toliki pritisak da moram da uzmem samokompezujuca creva.
Nije mi komstantno dopunjavanje jer planiram da u tu kacu razmutim vodotopovimo djubrivo i onda zalivam tako da ne mogu da dopunjam zbog prihrane, mada necu prihranjivati kada god zalivam tako da ce moci nekada i da dopunjam u toku zalivanja.

Ljudi danas je malina poludela bas je krenula ovo toplo vreme joj bas prija, tek sada dolazi do izrazaja ona prihrana sto sam prskao.
 
:haha: :haha: :haha: Jaooo... Da si mogao da me vidis kad sam procitao zadnju recenicu... Kad iz fotelje nisam ispao :)))

Polkic, pa tebi ce biti druze oni stubovi od 2m kratki mnogo... Kako je krenula, ima do 4m da dodje... :haha: A da podizes ti to dok jos mozes da pridjes?! :osmeh:

A i zamislio sam scenu gde si stavio mrezu preko, a ono sve grane probile kroz mrezu i maline ti izasle napolje :haha:

Izvini molim te, ali jace je od mene :))) Evo, platim rucak kad se vidimo da se iskupim za ovo sto se salim na tvoj racun :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh