Polana i polka, berba i cena 2016.

Pa zatomene Tanja nije razumela,ona mi napisa po cemu se razlikujemo kao da sam rekao ne znam ti sta,ja rekoh sve isto samo da vas zaebavaju hladnjacari tako da ispada da su pametniji hladnjacari u tome se razlikujemo....
Razumela je,samo se pogresno izrazila.. Nema akonta za kes...
 
Tako je zato što se ovde u Vojvodini radi po sistemu Kvantaša - svaki dan druga cena, bukvalno se cenjkaju s tobom. Ne postoji organizovan otkup kao dole u Srbiji - znači, potpišeš ugovor, tako i tako, ta i ta cena pa onda posle sledi doplata ili šta već. E, to je jedini spas, ovako je to ponekad čista pljačka...

Послато са Lenovo P1ma40 уз помоћ Тапатока
 
Razumemo se odlično! Samo ne odustajte od ove priče.Zoki, Vlado i svi ostali dižite ovu priču na viši nivo!
Čita se ovaj forum i između redova.Znam šta je akontacija i nemam ništa protiv da na cenu koja je bila skoro dvadeset dana između 170 i 180 dobijemo i mi negde tamo na zimu 250." Snila baba što joj milo bilo" :sjasi:ISKRENO NADAM SE DA JE OVO POČETAK NAŠE BORBE SA GOLIJATOM
 
Niti je Vojvodina-Sarajevo,niti smo Vlado i ja- Valter..... Bojim se da od dizanja na visi nivo,mozemo dobiti,samo bruh.... Dokle god nekome odgovara jeftina Vojvodjanska malina,tako ce biti. Pa i ovde imate od pojedinih konstantne price da smo fice,naspram njih, koji su mercedesi... Umesto da zauzmemo stav da smo SVI zajedno FERARI....Naravno ne zbog boje maline,nego priznanja iste za strateski proizvod i onda kada to drzava odradi,dovodi nas sve u bolji polozaj.... A dotle ce: Vlado,Zoki,Bojan,Stefan i hiljade drugih,ravnicarskih malinara (citaj fica) postati muzejski eksponati.....
 
Pusti sta pricaju oni. Kad smo vec kod kvaliteta, zasto svi gledaju u poljake i njihov prinos, kada mi imamo "mercedes"?? Nego drugi problem ce se vama desiti, a to je nedostatak radne snage.
 
Upravu si,veruj da je mnogo teza situacija nego kod vas... Mnogo hektara se sadi,zamisli mesto sa 2 000 stanovnika a stotinu prizvodjaca, i tako redom. Nema ko da bere vec sada,mnogo ljudi je posadilo po bastama do 10 ari i to rade porodicno... Da, to ce biti sve veci problem,ucice i kombajni a vec sada ima onih koji hoce da daju malinjake u arendu...
 
I greska je sto se ne sade letnje sorte, koje bi mogle da prodju. A mislim da moze dosta njih u plodnoj zemlji plus voda plus mreze.
 
Ovo je došlo neplanski i bez neke adekvatne procene i razmišljanja a dobilo je maha jer su ljudi videli da tu leži para pa udri... Dovoljno je da odete u lokalne poljoprivredne apoteke da vidite šta ljudi kupuju za malinu - prehranu, zaštitu i sl, 90% njih radi na svoju ruku ili kako je čuo od onog ili ovog a mali broj je onih koji imaju neko konkretno znanje.
Onda kad su već nasadili i odradili - veliki broj ovdašnjih proizvođača je aljkav, brljav i bezobziran i bezobrazan... Da se pokupi otpad kraj puta i izvrši nužda u njega je blag opis kako nečije gajbice s malinom izgledaju.
Tako da, ima tu i u proizvođačima problema...
Onda još na to ovi dramoseri koji imaju par hektara maline, valjaju zaražene maline i prodaju muda za bubrege kao da su popili svi pamet sveta...

Vojvođanska malina dogodine doživljava katastrofu ako se nešto ne promeni! Nema radnika za berbu, ogromne količine maline, manjkava otkupna mreža sa kriminalcima sitnim i krupnim, manjak hladnjača - cenu mahom određuje transport pa tu neko diže masne pare, cena koja u odnosu na cenu rada proizvođačima ponekad ostavlja 0 dinara po predatoj robi ... I ako na sve to godina bude dobra bez katastrofi koje su ove godine pogodile Srbiju - biće strašno!

Ja možda zvučim paranoično i da lupam gluposti ali dovoljno je samo sagledati kako stvari stoje i kako idu i neće da valja ovako!



Послато са Lenovo P1ma40 уз помоћ Тапатока
 
Moja plata u javnom sektoru je nekih dvesta evra. Do god je ovakvo stanje kod nas mislim da ćemo naći radnike, radnik u malinama za mesec dana zaradi 36,000 din.ili po ubranom kg 55din. Bar je tako kod nas uz to treba da se potrudimo uz ostale povlastice (pauze dve.tri, hladna voda pa i doručak ako treba pa nećemo imati problema sami će oni nas tražiti a ne mi njih. Nažalost u našoj zeemlji je takva situacija da sticajem okolnsti naše mlade majke nemogu u inostanstvo (zbog male dece) studenti zbog rokova takođe.Iz moje firme svaki vikend sam mogla da računam na nekoliko kolega i da se pohvalim imali smo nekoliko bračnih parova njih dvoje za dva dana maltene pet hiljada pa nije malo za jednu kuću lepo njima lepo nama.Sledeće god.ćemi trebati duplo radnika sve ću uraditi da mi radnici sami dođu!
Upravu si,veruj da je mnogo teza situacija nego kod vas... Mnogo hektara se sadi,zamisli mesto sa 2 000 stanovnika a stotinu prizvodjaca, i tako redom. Nema ko da bere vec sada,mnogo ljudi je posadilo po bastama do 10 ari i to rade porodicno... Da, to ce biti sve veci problem,ucice i kombajni a vec sada ima onih koji hoce da daju malinjake u arendu...

- - - - - - - - - -

Nebih se složila sa tobom iskreno u malini nisu mala ulaganja ja isključivo govorim za sebe mi smo kredit ipo podigli i ušli u priču sa malinama, nemamo svoju zemlju uzeli smo bašte od po 17ari nekih pet u paketu su nam sve, vlasništvo starih nemoćnih ljudi,i nisu upšte jevtine svaku plaćamo po sto evra.Gde je bunar pa sistem ,trimer atomizer, freza,mi smo početnici.Ali zahvaljujući velikim magovima malinarstva Bojana,Zorana55, Vlada, stručne službe ,predavanja bićemo svaki dan sve bolji i bolji.Ja sam ubeđena da će naša Vojvodina za deset godina sva biti pod malinama i voćarstvom nema para od ratarstva. Ako Srbija živi od maline zadnjih dvadeset godina i to ekstra! A naši vredni ljudi jedva sklapaju kraj sa krajem u ratarstvu mislim da je đavo odneo šalu i da će Vojvodina biti sva pod malinama iskopaće se bunari staviće se mreže pa ko hoće da radi i treba da zaradi sigurna sam sa pravim ljudima da će doći i velike hladnjače.Svaka čast malinarima iz Srbije zahvaljujući njima lideri smo po izvozu maline treba Evropi naša malina i ne samo njoj nije ceo svet Evropa. I nisu naši malinjaci NISU zaraženi ne slažem se sa tim za sve ima leka ODVOJTE SE OD PARICA dajte malini što traži pa rode moj nećeš znati kud ćeš od maline tako je mene naučio jedan od braće Kuhara inače neznam koliko je poznato oni su između ostalog sa još jednim čovekom iz Poljske doneli polanu u Vojvodinu.Veliki pozdrav za sve vredne malinare!:ppozdrav:

- - - - - - - - - -

ufff ode poruka oprosti! upućena je prethodnom (dufko)
 
Tanja, kod nas Kula,Vrbas,Srbobran,sa razrusenim ekonomijama i ima stanovnika,nekako cemo naci berace. Normalno uz lepo ophodjenje i sve gore navedeno. Ali zamisli ko bere u manjim mestima sa par hiljada stanovnika i stotinu ha pod malinama,pa pola Vojvodine je vec napolju i zapamti od toliko progresivnog sirenja malinjaka nema nista. Vocnjaci su nesto drugo ali njih sirotinja i ne podize. Ja sam trenutno na 1 ha maline,u radu ucestvuje cela porodica u zavisnosti od obaveza i veruj mi ,ove pameti,nema sirenja.... Laze ko god kaze da moze kvalitetno vise da obradjuje a prevashodno da kvalitetno obere vece povrsine,mimo kombajna,ali to je neka druga prica... Voleo bi ja da svaki stanovnik Vojvodine posteno zivi i oseca se kao covek.. Dugo toga nece biti,daj Boze da gresim....

Oni sto imaju 50 i vise ha zemlje,nikada malinu saditi nece,ona trazi roba- ne gospodara. Znas i sama u cijem su vlasnistvu nasi atari.....
 
Poslednja izmena:
Moja plata u javnom sektoru je nekih dvesta evra. Do god je ovakvo stanje kod nas mislim da ćemo naći radnike, radnik u malinama za mesec dana zaradi 36,000 din.ili po ubranom kg 55din. Bar je tako kod nas uz to treba da se potrudimo uz ostale povlastice (pauze dve.tri, hladna voda pa i doručak ako treba pa nećemo imati problema sami će oni nas tražiti a ne mi njih. Nažalost u našoj zeemlji je takva situacija da sticajem okolnsti naše mlade majke nemogu u inostanstvo (zbog male dece) studenti zbog rokova takođe.Iz moje firme svaki vikend sam mogla da računam na nekoliko kolega i da se pohvalim imali smo nekoliko bračnih parova njih dvoje za dva dana maltene pet hiljada pa nije malo za jednu kuću lepo njima lepo nama.Sledeće god.ćemi trebati duplo radnika sve ću uraditi da mi radnici sami dođu!

- - - - - - - - - -

Nebih se složila sa tobom iskreno u malini nisu mala ulaganja ja isključivo govorim za sebe mi smo kredit ipo podigli i ušli u priču sa malinama, nemamo svoju zemlju uzeli smo bašte od po 17ari nekih pet u paketu su nam sve, vlasništvo starih nemoćnih ljudi,i nisu upšte jevtine svaku plaćamo po sto evra.Gde je bunar pa sistem ,trimer atomizer, freza,mi smo početnici.Ali zahvaljujući velikim magovima malinarstva Bojana,Zorana55, Vlada, stručne službe ,predavanja bićemo svaki dan sve bolji i bolji.Ja sam ubeđena da će naša Vojvodina za deset godina sva biti pod malinama i voćarstvom nema para od ratarstva. Ako Srbija živi od maline zadnjih dvadeset godina i to ekstra! A naši vredni ljudi jedva sklapaju kraj sa krajem u ratarstvu mislim da je đavo odneo šalu i da će Vojvodina biti sva pod malinama iskopaće se bunari staviće se mreže pa ko hoće da radi i treba da zaradi sigurna sam sa pravim ljudima da će doći i velike hladnjače.Svaka čast malinarima iz Srbije zahvaljujući njima lideri smo po izvozu maline treba Evropi naša malina i ne samo njoj nije ceo svet Evropa. I nisu naši malinjaci NISU zaraženi ne slažem se sa tim za sve ima leka ODVOJTE SE OD PARICA dajte malini što traži pa rode moj nećeš znati kud ćeš od maline tako je mene naučio jedan od braće Kuhara inače neznam koliko je poznato oni su između ostalog sa još jednim čovekom iz Poljske doneli polanu u Vojvodinu.Veliki pozdrav za sve vredne malinare!:ppozdrav:

- - - - - - - - - -

ufff ode poruka oprosti! upućena je prethodnom (dufko)
Od ratarstva para ima,ko ima zemlje,ko nema taj kaze da nema para u ratarstvu,mesanje baba i zaba nije preporucljivi,maline su ok,na malim povrsinama,i to nema veze sa ratarenjem na 50 100 ili vise ha...
 
Postoje neke šanse ja se bar raspitujem na kraju možda i izguramo da sledeće godine i voćari dobiju državnu zemlju u zakup na 5 do 10 godina Bolje biti njen rob nego se učauriti i raditi za neku malu platicu koju i ne dobijaš na vreme,malina roba nagradi velikodušno ali i traži i ja sa svojom porodicom sam od leti 4 sata a sad od pola šest pa do evo sinoć napr. 9 sati ceo dan sve na smenu što sin, suprug ja .Puno mi oduzima vremena posao da bih se posvetil sto % zato u našem malinjaku i ima pomalo trave nemožeš stići mada mi je sad dobrodošla ne prlja se malina jer ove zadnje berbe malina sva leži po zemlji i neznam koji to kombajn takvu može obrati možda onu koja ima kolje ali polanu :sta:
Tanja, kod nas Kula,Vrbas,Srbobran,sa razrusenim ekonomijama i ima stanovnika,nekako cemo naci berace. Normalno uz lepo ophodjenje i sve gore navedeno. Ali zamisli ko bere u manjim mestima sa par hiljada stanovnika i stotinu ha pod malinama,pa pola Vojvodine je vec napolju i zapamti od toliko progresivnog sirenja malinjaka nema nista. Vocnjaci su nesto drugo ali njih sirotinja i ne podize. Ja sam trenutno na 1 ha maline,u radu ucestvuje cela porodica u zavisnosti od obaveza i veruj mi ,ove pameti,nema sirenja.... Laze ko god kaze da moze kvalitetno vise da obradjuje a prevashodno da kvalitetno obere vece povrsine,mimo kombajna,ali to je neka druga prica... Voleo bi ja da svaki stanovnik Vojvodine posteno zivi i oseca se kao covek.. Dugo toga nece biti,daj Boze da gresim....

Oni sto imaju 50 i vise ha zemlje,nikada malinu saditi nece,ona trazi roba- ne gospodara. Znas i sama u cijem su vlasnistvu nasi atari.....

- - - - - - - - - -

ja govorim u ime malih ljudi Kostić i drugi Mandići Juroševići drmatori mogu da žive od ratarstva al ako imaš pola jutra od ratarstva tu nemaš ništa pa sve i da ideš dve kulture a od maline bogme već u drugoj godini bez laganja imaš :osmeh:
Od ratarstva para ima,ko ima zemlje,ko nema taj kaze da nema para u ratarstvu,mesanje baba i zaba nije preporucljivi,maline su ok,na malim povrsinama,i to nema veze sa ratarenjem na 50 100 ili vise ha...
 
Zorane,koliko ti ljudi treba za berbu 1ha?Koliko ti bere prosecan berac na 1 cas? Nama je prva godina,da mogu da uporedim.Beremo i mi porodicno,ali ovim tempom cini mi se sporo...Na 1sat 2,4kg bere jedan berac.
 
Zorane,koliko ti ljudi treba za berbu 1ha?Koliko ti bere prosecan berac na 1 cas? Nama je prva godina,da mogu da uporedim.Beremo i mi porodicno,ali ovim tempom cini mi se sporo...Na 1sat 2,4kg bere jedan berac.
I to je odlicno za prvu god.Polane od sl. god 3 kg ako ti bude prosek to je to. Ja nikada ne berem celu povrsinu odjednom,nego pola danas a pola sutra,da radnici imaju posla u kontinuitetu. Tesko ih je drzati da dolaze svaki drugi dan, tako da dogodine planiraj otpilike za celu povrsinu 40-ak beraca ili 20-ak ako beres po pola parcele. Kod Polke je to nesto malo drugacije,mislim na prosek branja a samim tim i br.radnika.
 
Zadnja dva dana isla na gore po 5 din. Trenutno je 200 din. ali gotovo da je prosla,mislim na stare zasade...
 
Nazad
Vrh