Pogreske u pripremi salamure
Česta je pojava u našoj praksi na OPG primjena salamure niske koncentracije soli i neodgovarajuće pH vrijednosti. Neki naši sirari misle da je bolje što češće mijenjati salamuru, otprilike svaka dva tjedna. Kod česte izmjene salamura novom, salamura obi¬čno ima nisku koncentraciju soli (ispod 15° Be). U takvoj salamuri mogu rasti kvasci i na sol tolerantni laktobacili. Rast na sol tolerantnih laktobacila moguć je i zbog povećane pH vrijednosti (nedovoljne kiselosti) salamure. Osnovno pravilo je da salamura more imati kiselost (pH) jednaku onoj u siru. Tada je migracija mliječne kiseline i ostalih, u vodenoj fazi, topljivih spojeva iz sira u salamuru smanjena. Kod česte izmjene salamure sir intenzivno gubi topljive sastojke tijekom salamurenja, te dolazi do otapanja povrsine sira na koju se zatim naseljavaju na sol tolerantni laktobacili koji prodiru u unutragnjost sira, naročito kod sireva koji nisu pravilno presani (otvorene povrsine). Oni razgraduju strukturu površine (imaju intenzivnu proteolitičku aktivnost), te se takav sir otežano suši tijekom zrenja. Sir je cesto sluzave i ljepljive povrsine. Na njegovoj površini povoljni su uvjeti za naseljavanje različtim plijesni¬ma, pa je sireve teško odrzavati na policama.
PRIPREMA I ODRŽAVANJE
SALAMURE
Za većinu sireva optimalni koncentracija soli je oko 300 g po litri salamure na 20 °C, što znači da u svaku litre vode treba dodati oko 300 g soli koja se otapa nakon što se voda prokuha. Jačinu salamure
Kg soli u 10 1 vode 'Be
1,57 13,2
1,93 15,6
2,31 17,8
2,69 20,0
2,90 21,1
3,11 22,1
Tablica 2 - Odnos izmedu jacine salamure i 'Be
možemo provjeriti aerometrom za salamuru koji mjeri jačinu salamure u stupnjevima Baumea ('Be). U Tablici 2 prikazan je odnos izmedu jačine salamure i stupnjeva Baumea.
salamura se nakon otapanja soli procijedi i naravna joj se kiselost primjenom neke organske ili anorganske kiseline (čija je primjena dopuštena u sirarstvu) ovisno o kiselosti sira koji se namjerava usalamuriti. Važno je da kiselost salamure bude priblizno jednaka kiselosti sira. Uvijek je bolje koristiti staru izbalansiranu salamuru, nego često pripremati novu. Ukoliko se kiselost salamure u njezinoj pripremi ne regulira kako je gore navedeno, one će se vremenom same izjednačiti s kiselošću sira koji usalamurimo, pod uvjetom da koristimo staru salamuru kroz duže razdoblje. Preporučamo korište¬nje iste salamure cijele sezone. Da bi to mogli, po¬trebno je salamuru redovito održavati. Održavanje salamure sastoji se u:
1. tjednoj provjeri jačine
2. cijeđenju
3. prokuhavanju
4. dodavanju soli
Naša su iskustva u praksi na OPG pokazala da je doslo do poboljsanja kakvoće sira, odnosno izbjegle su se pogreske na kori (Ijep1jiva i sluzava, kora, te obraslost plijesnima) kada se počela koristiti jedna salamura cijelu sezonu uz odgovaraju6e odrzavanje. Jačina salamure provjerava se baumeometrom koji se uranja u salamuru. Na mjestu gdje salamura presijeca skalu, ćita se vrijednost jačine salamure.
RAST KVASACA I
KORINEFORMNIH BAKTERIJA PO
POVRSINI SIRA
Prekomjeran rast kvasaca i korineformnih bakte¬rija po povrsini sira može uzrokovati sluzavu po¬vrsinu i mjestimične fleke na kori. Njihov se rast može potencirati neadekvatnim susenjem kore na¬kon salamurenja, kao i uslijed prevelike koncentracije laktoze po povrsini, što je posljedica nedovoljnog zakiseljavanja. Kako je već rečeno, ova pogreška nastaje soljenjem sira u salamuri niske koncentracije soli i visoke pH vrijednosti (nedovoljne kiselosti), ali i nehigijenskim policama u zrionici. Rast plijesni može uzrokovati promjene boje i pljesniv okus, te u ekstremnim uvjetima može biti opasan za zdravlje zbog prisutnosti mikotoksina.
Kako spriječiti rast kvasaca i korineformnih bakterija po površini sira? Da bi spriječili rast kvasaca i korineformnih bakterija po povrsini sira, te kasniji prekomjeran rast nepoželjnih plijesni, valja obratiti pažnju higijeni kore i čistoći, te vlažnosti zraka u zrionici. (Tablica 3)
Tablica 3 - Mikroklimatski uvjeti u zrionici za pravilno zrenje polutvrdih i tvrdih sireva.
Parametar Temperatura (°C) Relativna vlaznost zraka (%)
Minimalno 10 60
Optimalno 12-15 70-80
Maksimalno 18 85