Podloga

Da znaš da mi je palo na pamet da upišem, sebi za merak, ali nema šanse opet da se cimatam u školu, završio sam višu pa onda još dve godine fakultet za kompjutere nešto nebitno sad, ne vidim sebe 4 godine da idem na predavanja, učim za ispite...a i nemam baš ni kad..

Elem, shvatio sam šta si rekao, podsetio si me i na taj juvenilni period i to, ali mi i dalje nije jasno kakve veze ima podloga sa time, misliš da je taj period kraći na manje bujnim podlogama tj korenu? To si hteo reći kad si spomenuo sejanac, koren je od sejanca pa diktira trajanje juvenilog perioda?
Zašto na gizeli već u prvoj godini rodi?
 
misliš da je taj period kraći na manje bujnim podlogama tj korenu? To si hteo reći kad si spomenuo sejanac,
Ima i toga ali to što je podloga nastala iz semena je važno i po drugom momentu.
Kada biljka nastane iz semena ona mora da prođe sve faze razvoja, od klice do "puberteta", za razliku od biljke nastale iz drugih delova (evgetativnih) koji su več u nekoj odmalkijoj fazi. Njihov stadijum semena je već davno iz njih.
Naravno, tu ulogu igra i pravilo da što biljka ima veći prirast to manje formira generativne organe, a pošto je sejanac bujnini to i to dolazi do izražaja.

Prilično kompleksan problem je to prelaženje iz nerodnog u rodni stadijum, ali nadam se da hvataš suštinu?
 
foksejk,posle kazu skola nije vazna :bravo:
A Petar Misic kaze davne 1977 "Sljive roda Prunus Domestica/domace sljive plave sljivolikog oblika/su apsolutno inkompatibilne sa podlogom dzanarika jer kasno ulaze u rod i daju sitnije plodove.
Ali sta je to spram ekonomskog momenta "grobari Srbskog sljivarstva" su otkrili "Sveti Gral" t.j. Dzenarika je apsolutno besplatna i ima klijavost preko 90% posto i tako smo krenuli u ponor,smrc,smrc,smrc
 
Shvatam suštinu...znači gizela je višegodišnji izdanak na koji se nakalemi trešnja?
 
znači gizela je višegodišnji izdanak na koji se nakalemi trešnja?

Recimo to ovako:

(Ako gizelu uzimamo kao primer)

Ta gizela je jednogodišnji lastar skinut sa nekog višegodišnjeg drveta (na kom lastaru je nekim zahvatom izazvano ožiljavanje, ali to za ovu stvar nije bitno).

To višegodišnje drvo, koje je "čudnog" oblika, samo jedno zadebjanje iznad zemlje, jer mu se ne doizvoljava da poraste konstantnim uklanjanjem lastara, ali ipak stablo koje prolazi sve fiziološke faze kao i ostala stabla, dakle, to stablo sa koga se skidaju ožiljeni lastari je već u rodnom stadijumu. Ono bi neki rod donelo kada bi se pustilo da poraste, dakle kod njega, što če reći kod te gizele, je juvenilni stadijum završen.
Kalem grančice se skidaju takođe sa stabala sorata kog kojih je taj stadijum gotov,
Spajanjem te dve komponente podloge i plemke, koje su sa stabala u stadijumu rodnosti, dobijamo novo stablo koje je fiziološki spremno za rađanje odmah. Zato se i desi nekada da već u prvoj godini može biti roda iako nema dvogodišnjeg prirasta. Sama kalem grančica je nekada sa tog dvododišnjeg,pa je tako taj uslov zadovoljen.

Kod sejanaca kao podloge, jer je mlada, skoro iz semena iznikla, taj stadijum nije završen pa plemka "čeka" podlogu da prođe tu fazu i da krene da rađa.

Međutim, to što je ispunjen uslov da je nerodni stadijum i kalem grančice i podloge prošao, ipak nije i dovoljan uslov da obavezno odmah krene sa rodom.
Ta nova biljka, kalem, treba da u sebi obezbedi dovoljno produkata fotosinteze ("rezervne hrane") da bi se "usudila" da donosi potomstvo. Taj momenat je isti i za generativnu ivegetativnu podlogu.

- - - - - - - - - -

Ali sta je to spram ekonomskog momenta "grobari Srbskog sljivarstva" su otkrili "Sveti Gral" t.j. Dzenarika je apsolutno besplatna i ima klijavost preko 90% posto i tako smo krenuli u ponor,smrc,smrc,smrc

To će biti da je to....
Nakupe džeanrike pored puta, stave u čarapu! (sećam se te priče i sa ovog foruma) i eto nama podloga.
Inspektoru obezbede dobar ručak i sve šljaka.
E sad kako ihubediti da je to suludo kad oni sve najbolje znaju, nemam pojma.

A i kako obezbediti da instituti stvarno proizvode dobre sadnice, a ne da i oni šibicare sa njima nemam pojma.
Valjda je sve to pitanje siromašnog društva....
 
Aha, lako je reći hvala, a pivo ?

Šalim se, zadovoljstvo mi je ako sam uspeo da pomognem.
 
nećete možda verovati, ali ja uopšte ne pijem alkohol..jedine situacije su noćni život, kad se đuska i peva, a toga je sa godinama sve manje :)

ja sam hteo da organizujem neki skup, može kod mene na placu ili negde drugo, samo je problem što smo rasuti svuda po bivšoj jugoslaviji a i nismo dokoni, uvek imamo nekog posla...evo načeću neku temu i poslati link na pp, ko ga dobije nek šalje dalje, dobro bi bilo sad krajem aprila kad mislim da ima najmanje posla u voćnjacima :)
 
"Винчански дани воћарства" .. каки факултет .. ома научно стручни скупови .. :bravo:.. уведеш котизацију да ти покрије шатор .. и готово :osmeh:
 
Pocetkom novembra u kofe sa peskom pa zatrpati u visini zemlje (nivo peska nek bude ravan sa zemljom), polovinom-krajem februara se mogu vaditi iz peska i sijati u zemlju - tako sam radio sa semenkama raznih drveca uvek je bilo vrlo uspesno.
Cak moze ako vam se ne vade semenke sa proleca, moze prvo dole sloj zemlje u kofu pa onda sloj peska u kojem se stratifikuje seme, pa kad proklija i koren stigne do zemlje ima i sa cim da raste mlada biljka.
Kofu treba dno izbusiti naravno zbog oticanja viska vode, pesak mora biti vlazan celu zimu sto nije ni tesko sa obzirom na temparature - par zalivanja za ceo period.
 
Nazad
Vrh