Podizanje zasada višnje

Nudi mi prijatelj da navadim izdanke oblacinske iz njegovog vocnjaka, mogu li ja na taj nacin da formiram svoj vocnjak, sadnica je npr. u cacanskom institutu vrlo skupa pa mi je cudno da se tako jednostavno moze doci do sadnica, imam sumadinku koja se se kalemi ali nemam iskustva sa oblacinskom, idee li to tako???
 
Nudi mi prijatelj da navadim izdanke oblacinske iz njegovog vocnjaka, mogu li ja na taj nacin da formiram svoj vocnjak, sadnica je npr. u cacanskom institutu vrlo skupa pa mi je cudno da se tako jednostavno moze doci do sadnica, imam sumadinku koja se se kalemi ali nemam iskustva sa oblacinskom, idee li to tako???

Tako se i razmnozava Oblacinska Visnja (Izdancima). 90% Visnje u mom kraju je tako posadjeno i odlicno se pokazalo. Ima zasada koji su podizani sa prporenim sadnicama, to je isto Izdanak samo dvogodisnji (uprporen). Vrlo mali broj zasada je posadjen kalemljenom Oblacinkom na margivi (par hektara u mom kraju) to je jos uvek novo videcemo kako ce se pokazati kad prorodi. Kad vadis izdanke biraj one debljibe cigarete sa sto boljim korenom, sadi i ne brini.
 
Po čemi je Erdi bolja sorta od Šumadinke, ne bih rekao da obilnije rađa, a takođe ni da postiže veću cenu, e sad nisam siguran za koju sortu ima boljeg otkupa. Ove sorte dolaze do izražaja u godinama kada oblačinka ima manju cenu, dok one drže konstantno cenu od oko 100 ili više dinara. Ali za tu cenu ne smeju da budu gradobite i moraju da budu krupne, kao i brane sa peteljkom, što nije veliki problem jer šumadinka tako i formira plodove u grozdove.
MIKIVUK, ja znam da u tvom (našem) kraju ima šumadinke, ali ne znam za veće zasade sorte Erdi, pa imaj to u vidu. Inače gledaj da kao podlogu koristiš magrivu.

Ja nisam ni rekao da je Erdi bolja od Sumadinke. Ja sam je posadio samo zbog toga sto stize pre Sumadinke da mi se ne bi preklopila sa kajsijom. Inace bih uvek pre sadio Sumadinku. Mislim da je rodnija a i poznatija je i vise se trazi.
 
ja sam se bojao da presadim izdanke, imam posušenih oko 100kom, ali vidim da narod sadi izdanke..pa cu to uraditi. ako ima neko neki savjet dobrodosao je
 
ja sam se bojao da presadim izdanke, imam posušenih oko 100kom, ali vidim da narod sadi izdanke..pa cu to uraditi. ako ima neko neki savjet dobrodosao je

Druze u mom kraju ima mnogo, mnogo Oblacinske Visnje i sva je razmnozena izdancima. Sadi i ne brini, biraj izdanke debljine cigarete sa sto boljim korenom. Visnja se mnogo lako prima, ako ima jednu jedinu zilicu ona ce se primiti...
 
povijaš li grane u višnje, meni višnja ulazi u 4 godinu, nisam je povijao do ljetos i to sam nekih 300kom. povio...ide to sporo, orezujete li..kako djubrite..hvala!!
 







evo neke slicice orano pre neki dan,sprema se za sadnju oblacinke...pitao bih vas da li mi je samo tanjiranje dovoljno s obzirom da je inace zemlja deluje rastresitije ili moram da idem i freziranje.????inace sve ovo je bilo zaraslo u bagrenje i kojekakvo siblje ali sam ja od leta to sredjivao
 
Mozes, ali i ne moras da tanjiras celu njivu. Najbolje je da prodjes tanjiracom samo tamo gde ces redove da sadis. Ostalo najbolje je da ostane oranje (brazde), sakupe vise vlage preko zime. Kad sve izmrzne preko zime, na prolece prodjes jedan prolaz tanjiracom i sve ravno k'o tepsija i meko k'o tepih... Frezom nemoj da radis, u jesen ne valja mnogo sitniti zemlju napravice se ploca...
 
hvala Gorski,a pitam za freziranje posto je i nemam nego bih morao da pozajmljujem od nekoga.i jos jedno pitanje da li ima neko vazu na oblacinskoj visnji?
 
Vidjao sam visnje koje su na vazi, po meni to nije bas idealan uzgojni oblik. U mom kraju ima mnogo visnje i uzgojni oblik je vreteno ili kako mi kazemo na vodilicu...

Ovo je moja visnja na vretenu u rodu:

photo0215.jpg


Ova visnja nije moja, slika je od prosle zime iz rezidbe, vidi se uzgojni oblik:

photo0079.jpg



Inace ovo je sadjeno na 4x2,5m...
 
i ja cu ici 4x2.5,s tim sto cu najverovatnije uzimati 2godisnje sadnice rekoh da mi mozda ne bude teze da formiram uzg,oblik.Ovo zaista lepo izgleda,koja je godina u pitanju?
 
Ova druga slika ne liči na višnju već na jabučasto voće (jabuka, kruška...)
 
i ja cu ici 4x2.5,s tim sto cu najverovatnije uzimati 2godisnje sadnice rekoh da mi mozda ne bude teze da formiram uzg,oblik.Ovo zaista lepo izgleda,koja je godina u pitanju?

Ove moje su sadjene 2007, ove druge ne znam tacno...

- - - - - - - - - -

Ova druga slika ne liči na višnju već na jabučasto voće (jabuka, kruška...)

Ako ti tako kazes tu nemoze biti greske... Ali ovo je ipak Oblacinska Visnja!
 












Evo danas tanjirano dva puta,bacen njival Ca i premerena parcela....mada ostalo je busika na nekim mestima,sad dal nije dobro plastica okrenuta pri oranju ili je teza zemlja ne znam...ostalo jos rupe,da iznesemo stajnjak,bacimo 6:12:24 i sadnja.....da li da koristim protiv zeceva neku mast sto sam citao ili mrezice da stavljam????
 
Ma kakva mast. Obavezno mrezice. I nemoj da ti budu knap. Stavi tako da mogu da se koriste 2 godine. Ja sam prve godine pogresio, stedeo.
Obavezno heftanje a ne vezivanje da bi mrezica mogla da landara i da ne sprecava rast drveta u sirinu.
 
Uzmi mrezice postavi sire nego sto ti je debljina vocke, da je mozes koristiti duze kao sto kaze SLoba, i heftaj cesce.. Ja sam se zeznuo prvi put nisam heftao cesce pa su mi posle neke poispadale, pa sam morao sve ponovo... Bolje malo vise vremena izgubi u startu, nego posle ponovo raditi, kao ja..
 
znaci heftalica mi najbolja,videcu da je nabavim negde ako budem moga il kupicu na kraju krajeva,ako nisat da li je mogu vezati zicom obicnom ili kanapom?
 
Ja sam postavljao na drugom vocu mrezicu ali nevazno ,kupio sam 2 male kineske heftalice I oko 5000 kom municije tj,5 x1000 sve mi izislo 500 din!!!

mrezicu seko iz kotura na sirinu od 25 cm x cela duzina mrezice I sa oko 30 kom po stablu zahevtavao potrosnja municije sto cesce znaci.sa sobom sam nosio I jedan

mali nozic posto od brzine heftanja cesto znala heftalica da zaglavi I onda sam tim nozicem jedino mogao da odglavim ili male klestice.

Mrezicu sam uzimao u 3 boje zuta,bela I plava e sad:posle prvih kisa bela mrezica je omeknula I spala ,zuta je izdrzala zimu a plava evo vec 2 godine stoji ,I jos nesto

obicno kad kupuju ljudi ,kazu da je mrezica za voce pa trgovac hoce da vam uvali neku koja je malo razresana ili pocepana iz mog iskustva NE,uzmite celu I zdravu

I nemojte je presvijati.

Mrezicu sam sekao skalperom.Naseko primere tj 3 kom od 15 ,20, 25 cm ,otiso do vocnjaka probao I odabrao najskuplju varijantu mrezica sirine 25 cm.Da bi mi bilo

udobnije istu sam svu naseko kuci I poneo 10 tak metara nesecene ,zato sto se javljaju neka stabla sa nizim granama ,pa sam racunao kad padne sneg 20 -tak cm da ce

se zec propeti I dohvatiti visoko,pa sam tu dodavao siru mrezicu,to je sve cega se secam .


U jednom delu vocnjaka sam probao svinjsku mast I stavio previse tj uzimao sakom I provlacio navise,preterano treba sto tanje proci jedva jedva ,I ta stable mi nisu

dirali zecevi znaci 100% tacno jedino sto sam ja preteivao sa mascu(neznanje)pa su mi stabla pocrnela da sam mislio da je neka bolest,na srecu posle 2 leta sto od

sunca I kise spala ta mast I crnilo pa sam okrecio ista ,sada je ok.

Ljudima moze I ovo pomoci ako trenutno nisu u mogucstvu da kupuju mrezicu.

pozz
 
Nazad
Vrh