Podizanje zasada višnje

Jucin,komsija u sustini ni jedna vocka ne podnosi veliku kolicinu vode.Po meni jedini izbor je orah koji moze to da podnese.Posle njega eventualno dunja i to je sve.Pozdrav.
 
Sretnem jednog sklolskog posle sto godina i da ne duzim, kaze posadio visnje, a izmedju redova jecam. Kaze njegov brat poljoprivredni tehnicar, on mu rekao to da uradi jer jecam fiksira azot u zemlju ili tako nesto i visnja taj azot koristi. I kaze kao u prvoj godini mu porasle kao da su u drugoj. Jel cuo neko za tu metodu posto je meni nekako zvucalo van pameti? Ali kaze nikad nije bio zadovoljniji sa porastom i opet ce da baci jecam izmedju ili je vec bacio, stagod.
 
Negde sam video da seju jecam pa ga kad isklasa samo ga povaljaju, valjda kao pored djubrenja, valjanjem se ne dopusta drugim travama rast, a opet ne doceka one letnje suse kada vocu manjka vode
 
Za zelenisno djurenje obicno se seju neke mahunarke. Nisam nikog video da seje jecam zbog zelenisnog djubrenja, a vidjao sam da seju jecam koji kasnije ovrsu cisto da medjuredni prostor ne stoji uzalud prazan dok su vocke male :ppozdrav:
 
Ja sam prošle god u međuredu u jednom delu voćnjaka sadio pasulj,voćke sve đubrene isto a pasulj posebno đubren" da neuzima od voća" i voćke su mi u tom delu vidno zaostale ,ubuduće među voćke ništa :
 
To treba da su biljke koje su pogodne da u relativno kratkom vremenskom periodu obrazuju mnogo organske mase, da mogu da usvajaju i teže pristupačna hraniva, da zahvaljujući dubokom korenu usvajaju hraniva iz tih slojeva zemljišta i premeštaju u oranični sloj, da fiksiraju azot iz atmosfere, jer na taj način obogaćuju zemljište azotom. To su: razne vrste detelina i lupina, grašak, grahorice, i neleguminozne biljke kao što su: uljana repica suncokret, raž, ovas, ječam, slačica, facelija, engleski i francuski ljulj. Načina primene ima više, a u organskoj je raširen sistem usejavanja. Kada je glavna kultura pšenica u fazi, kada ona dostigne visinu od 10 cm, tj. kada se još nije zatvorio sklop, usejava se bela detelina, koja nikne i delimično stagnira. Kada se pšenica skine, počinje nagli rast deteline koja se u jesen zaorava kao zelenišno đubrivo. Jedan od načina obogaćenja zemljišta je zaoravanje žetvenih ostataka. To povoljno utiče ne samo na hranidbeni bilans nego i na strukturu zemljišta.

Konkretno ovas bi sluzio kao podpora grahorici pri zelenisnom djubrenju.
:cool:

 
Izmedju voca se ne sadi nista, ako zelite koliko toliko "profi" zasad. Sto dobijes na mostu izgubis na cupriji. Zbog 200-300e zarade na jecmu po hektaru garantujem da izgubise mnogo vise u porastu voca.
 
Ja sam prošle god u međuredu u jednom delu voćnjaka sadio pasulj,voćke sve đubrene isto a pasulj posebno đubren" da neuzima od voća" i voćke su mi u tom delu vidno zaostale ,ubuduće među voćke ništa :
Pa koliko si to sadio pasulja, i koliki ti je razmak između redova voća?
Pa nije mi jasno ,kako taj pasulj sa tako plitkim korenom može da upropasti voće,odnosno ,kako si napisao:" vidno zaostale"
???
 
Pa koliko si to sadio pasulja, i koliki ti je razmak između redova voća?
Pa nije mi jasno ,kako taj pasulj sa tako plitkim korenom može da upropasti voće,odnosno ,kako si napisao:" vidno zaostale"
???
U dva međureda u dužini od oko 90m pasulj i u jednom međuredu krompir bundeve...sad razloga za zaostajanje voćki može biti milion ali ovo mi se čini naj očiglednije i kod mene u voće više ništa drugo...nažalost moraće trava zbog erozije na dve parcele.
 
Sigurno ti je to nešto drugo od tih milion... ne verujem da pasulj, bundeva i krompir ,mogu ozbiljnije uticati na zaostatak razvoje voćki...
 
Pozdrav, imam 220 sadnica visnje, jos uvek u trapu, ne dozvoljava vreme sadnju, zemlja je spremna i ceka par lepih dana. U pitanju je sumadinka kalemljena na divljoj tresnji. Sadnice su tek okalemljene, pre mesec dana. Odlucio sam se za takve sadnice zbog vrlo niske cene a i gledao sam neke vocnjake zasadjene po istom principu i nije los prijem. Sadnice u rasadnicima sa sertifikatom su uglavnom kalemljene godinu dana pre nego sto se puste u prodaju i stablo je dosta deblje, ovo moje u odnosu na to deluje kao igracka ali cena je presudila kao ti vocnjaci koje sam video. Dakle, u mom slucaju, u isto vreme treba da se prima i kalem i koren u zemlji, ima li neko slicnih iskustava.
 
pre svega ako nemas vode za navodnjavanje nemoj da se zezas sa tim,2 puta nedeljno dobro natapanje i jedno 2 puta djubrenje vestakom,prskanja imas 1 ustartu protiv pauka,zatim akd kene pupoljak imas zastitu od gusenice,grinje i slicnog po potrebi,mada je bolje cim uocis neku pojavu kantu na ledja
 
Imam vodu ali je parcela duzine 100 metara pa bi mi trebalo dosta creva ali izvodljivo je, nadam se malo i u padavine, vec znam nesto oko agrotehnike, nadam se da cu izaci na kraj sa svim tim. Hvala u svakom slucaju.
 
2 puta nedeljno polivanje smatraj pod obaveznim,i to da bude natapanje,pricamo o normalnoj godini,ako bude ko prosla,prolazis sa 5-6 polivanja,ali ako bude susna 2x nedeljno
 
Nazad
Vrh