Podizanje novog zasada vinograda

Koliko komada koja povrsina sta od sortimenta? 😀
Povrsina nije velika nesto preko 10 ari a otislo je oko 650 kalemova i oko 1200l vode. Kao sto vidite vodu nismo stedeli jer kise nije bilo od kraja septembra a i sadnja je obavljena sa hidro burgijom. Sto se tice sorte u pitanju je kasna, zelena tamjanika.
 
Evo pitanje , cini mi se da je ovde najlogicnije.

Jesenas sam zamenio par sadnica i nasao sam mesto pa sam moj vinogradarcic prosirio.

Te sadnice koje sam jesen zasadio sam pokrio zemljom.
E sad je pitanje kada treba da odgrnem zemlju sa glave i kalemljenog mesta.
Do sada je bilo hladno i kada sam nedavno orezi ao vinograd nije suzio.
Ne valja ni rano a ne valja ni kasno da se odgrne.
Kako da znam kad je bas momenat za to.
 
nagrtanje se radi da se zastiti od jakih zimskih mrazeva (-15 i nize recimo) posto je mlada grana na kalemu najosetljivija.. Plus uzmi u obzir da se sve temperature koje vidis bilo gde mere na 2m visine, na 5cm do zemlje to nekad moze i 4-5 stepeni nize da bude tako da nije neuobicajeno da ceo april u nekim krajevima imas te prizemne mrazeve, ne toliko jake, ali mraz je mraz..
Ja koliko se secam nas vinograd nikad nije kretao pre sredine aprila, mozda cak i najcesce krajem aprila tek da pocnu da bubre pupoljci, tako da mislim da imas jos vremena, do sredine aprila po meni ne bi trebalo dirati, nema potrebe, verovatno nece krenuti pre toga..
Prati razvoj pupoljaka, u sustini ne bi valjalo da krenu pupoljci posto moze da se ocene okce ako krene a ti pomeras zemlju, ako sokovi samo krenu, to nije strasno, moze jos da saceka..
Moja procena je tamo negde 15 do 20ti april najranije, ne bi ih diro pre toga, a posle toga zavisi koliko i dal krecu..
 
Mi ih ne otkopavamo nego oni tako krenu e kad bude period okopavanja onda odgrnemo da ne bi imali probleme s metiljima.
 
Sve zavisi od godine do godine niko nemoze tacno da kaze datum ej odgrni kalemove tad i tad to sam proceni oce prerasti trava oce li krenuti pa kad budes odgrtao da pootpadaju pupoljci ako krene
 
Kad radite prskanje trave totalom sad u prolece, da li je rano sad ? Ja sam do sad radio medjurednu obradu frezom a prskao oko cokoti, nameravam da nastavim sa prskanjem a da izmedju predjem na kosenje da manje dizem prasinu..
 
Kad radite prskanje trave totalom sad u prolece, da li je rano sad ? Ja sam do sad radio medjurednu obradu frezom a prskao oko cokoti, nameravam da nastavim sa prskanjem a da izmedju predjem na kosenje da manje dizem prasinu..
Ako je fino krenula trava, a mislim da jeste, sada je najbolji trenutak dok nije krenuo vinograd. Mozes kombinaciju sa totalom neki zemljisni herbicid.
 
Danas sam u Sremskoj Kamenicu zapazio interesantan oblik loze. Ide uz ogradu dosta dugacak i debela grana kordona. Duzina je sigurno horizontalno oko 6 metara , kordon, naslonjen na metalnu ogradu koja omedjuje dvoriste, a visina je ne vise od 70 cm, mozda i 60 cm.
E na kordonu su na odstojanju 30 do 40 cm po dva kondira sa po 4 okca. Kondiri idu vertikalno ukoso. Iznad kordona nema nikakva zica ili nesto na sta bi se lastari oslanjali.

Koji je to uzgojni oblik. I nasta ce lastar da se oslone .
 
Nije valjda da ovde nema zajubljenika u razlicite oblika cokota i da svi rezu
kako Srdjan rece
jedan kratak jedan dug i do k..ca .

Hocu na jednom mestu gde iz zemlje idu cetiri stabla jedno 7 gidina stare loze da malo eksperimentisem. Napravio sam lep ram od cevi 2 x 2 cm. Pa hocu da rezem i na razlicite oblike kordona.
Zasad sam firmirao jedan Royat jednokraki kordon i drugi je zasad isti taki ali hocu u neki drugi tip kordona da formiram.
Mislim da je ovo sada vec izazov za prave ljubitelje i majstore ....
 
A da li sme da se prska Terbisom zemlja kad se isfreza stara i novo nasadjena loza tamo sredinom aprila? U pitanju je popunjavanje praznih mesta...
 
Posto i sledece godine cu dopunjavati verovatno ce onda moci 2026. da se koriste herbicidi :)
 
Imam pitanje.
Za jednostrani gijo preporuka je 8 do 10 lastara da se optereti a najvise 12.

Interesuje me za dvostruki gijo koliko jedan cokot moze najvise da se optereti. Razmak njje problem jer je l9za solo sa posebno napravljenim nosacima i zicama.
Da li je to 25 lastara
 
Nazad
Vrh