Podizanje novog zasada vinograda

Pa to ti je isto samo ide na dve strane umesto na jednu.. Opet zavisi od mnogo faktora, uslova gajenja, mozes ici sa po 4 na obe strane a mozes i sa po 8 na obe strane..
 
Bio neki dan kod prijatelja treca godina sardone kako je covek orezao ono je neverovatno...ostavio je odmah do prve zice luk duzine 5oka onda je sve ono savijeno preko zice ocistio i na tom vrhu ostavio jos jednu od 8oka..neverovatno nevidim svrhu takve rezidbe..zao mi sto nisam uslikao al ima jos fore za sliku
 
Evo najkrace, posto vidim da nema zainteresovanih za druge uzgojne oblike cokota, sem gijoa, da dam informaciju.
Na dva mesta van spalirnog vinogradarcica, napravio sam ramove tj konstrukciju koja ce da bude potpora loze na kojoj cu da malo isprobavam i eksperimentisem. Ram je pravljen od supljih cevi 2 mm debljine kvadratnog oblika 2 x 2 cm. I prve poprecne sipke, koje su najnize na visini oko 60 cm su od istog materijala.

Inace loza je stara 7 ili 8 godina i u dobroj kondiciji.

Odabrao sam cetiri razlicita oblika cokota i to jednosrruki Gijo, Rajat kordunicu,
Sylvoz kordunicu i Kazanovljansku kordunicu.

Naravno Sylvoz i Kazanovljansku kordunicu sada nisam formirao, vec cu to uraditi iduce godine.

Ustvari malo cu se igrati i eksperimentisati.
 
Imam pitanje. Posadio sam 30 kalemova da se zanimam malo sa vinovom lozom oko kuce u ne orano. Stavio stajnjak i evo nema 2 nedelje vec pupolja valjda ce da bude dobro. Moje pitanje je samo dali sam pogresio sadio sam na oko 60cm rastojanje izmedju cokota jer to premalo? i naravno koji uzgojni oblik da teram na to rastojanje tamo za par godina kad se bude pravio uzgujni oblik.
 
Nije malo, ja imam 20 ari posadjeno na 60cm :D Sto se uzgojnog oblika tice, to najvise zavisi od tebe, mozes svasta nesto da probas. A mozes i u zavisnosti od sorti da se raspitas sta im najvise odgovara..
 
Nije malo, ja imam 20 ari posadjeno na 60cm :D Sto se uzgojnog oblika tice, to najvise zavisi od tebe, mozes svasta nesto da probas. A mozes i u zavisnosti od sorti da se raspitas sta im najvise odgovara..
Koliki je razmak između redova?
Da li sam obrađuješ ili imaš pomoć/radnike?
 
Mislim da je 2,2 m razmak izmedju redova. Sam radim sve bez problema, nije to neki posao na 20 ari tu ima oko 800 cokoti.. Pomogne mi neko po malo u berbi ali to bude neko od ukucana ili rodbine, nema potrebe za radnicima..
 
Mislim da je 2,2 m razmak izmedju redova. Sam radim sve bez problema, nije to neki posao na 20 ari tu ima oko 800 cokoti.. Pomogne mi neko po malo u berbi ali to bude neko od ukucana ili rodbine, nema potrebe za radnicima..
Predpostavljam da je najveci posao leti zalamanje lastara i odrzavanje forme spalira?
 
Posto je moj vinogradarcic mali ja kod zelene rezidbe mu tepam , i sve mu pricam , ovaj zaperak ti smera, sklonicwmo ga i proluftiracemo grozd, ovaj je visoko i on ce da te hrani skraticemo ga na tri lista, ovaj grozdic se nije razvio i treci je, ova dva ce biti puniii u sladji, ovi visoki lastari su podivljali mal9 cemo ih frizirati,
a za grozdje iman posebne price ...
posto je loza zivo bice mislim dq joj prija i da grozdje bude sladje ...
 
Sto se makaza za zivu ogradu tice imamo kupljeno par fela.. Sto se secenja tice vilager su najteze za ruku al zato najlakse seku...imamo neke zutebiz woby house te su lakse malo teze preseku kad se uhvati vise lastara al su isto ok.. Imamo jedne manje crvene e te su ubica za ruke tesko seku kratke ma haos...i imamo jedne zeleno bele e te uopste ne seku samo isklizne lastar.. Mozda moz odseci koji zaperak 🤣
 
Ako ne mogu vise lastara odjednom onda mi bas i ne pravi razliku u odnosu na obicne makaze kao do sad xD Ja sam imao ideju da kupim ovo i samo protrcim niz vrstu nakon sto provucem sta treba:
Motorni-trimer-za-zivu-ogradu-VHPT-25-Villager-163236.webp
 
Ako ne mogu vise lastara odjednom onda mi bas i ne pravi razliku u odnosu na obicne makaze kao do sad xD Ja sam imao ideju da kupim ovo i samo protrcim niz vrstu nakon sto provucem sta treba:
Motorni-trimer-za-zivu-ogradu-VHPT-25-Villager-163236.webp
Ovo mi se sviđa. Ne vidim zašto je po lozu bolje raditi ručnim makazama nego sa ovim. Ako kupiš javi kako radi.
 
Nazad
Vrh