Podizanje novog zasada vinograda

Где ли сам се зајеб'о? А ја траку користим за везивање лозе.


Нису ове манекенке баш гладовале или се мени покварио монитор?
A meni kolega prodao neke trake koje izgleda nisu u modi pfff
 
Mnogo vise posla bi bilo sa jednom zicom. Ovako provuces i samo rasporedis po horizontali lastare a onda se oni sami viticama fiksiraju. Ako treba jedan ili dva lastara vezes za zicu da bi se njihov raspored ocuvao.
Budu kao zavesa.
 
Pa znas da je kod mene mali vinogradarcic i da mu ja ugadjam u svakom pogledu, lastari su kao djaci , slozim ih u red jedan pored drugog kao sto djaci stoje u redu pred ulazak u skolu 😀
Mi amateri tepamo i rucnom obradom mazimo svaki cokot, a vi profesionalci mehanizacijom ih traumirate .
 
Moj stric uvek kaze vinograd nije ziva ograda ako zelis sve pod konac onda posadis zivu ogradu i seckas oblikujes kako zelis..
Nisam primetio razliku u kvalitetu grozdja u rucnom i masinskom zalamanju sem u utrosenom vremenu i dnevnicama
 
Ne moze se sve lako izmeriti kao na primer stres loze kod masinske obrade
ili zadovoljstvo koje loza i ja imamo kad joj ja tepam i objasnjavam sto i kako zakidam zaperke ....
( sala malo koja ilustruje moje uzivanje kad sam u mom vinogradarcicu )
 
Pa kad si u kabini traktora i da hoces ne mozes. A biljke su zive bica i samo je pitanje na koji nacin uspostaviti komunikaciju .
Ja kad radim one poslove koje volim u vinogradu , rasporedjivanje lastara, plevljenje, zalamanje zaperaka, uzivam da pricam i objasnjavam i sebi i vinogradu.
 
Auuuu....
I ja joj pričam, mislim lozi, uglavnom psujem i nju i sebe što se bavim proizvodnjom 😁😁😁.

Šalu na stranu, svako ko se bavi vinogradarstvom i ko zna muku i trud koji se ulaže u to je malo ćaknut...
Neopisiv je, bar meni, osećaj posle uradjenog posla, koji se primeti, kad odlaziš pa baciš pogled na vinograd a ono pod konac 😏.

A loza baš uživa kad se ručno zalama a muči se kad se mašinski, mislim...
 
Dva sam cokota , potpuno van spalira , ostavio, onako da kazem da ekspeimentisem i probam oko razlicitog rezanja. Napravio sam i posebne konstrukcije.
Evo ha jedan i pogledajte debljinu stabla.
Sa koliko rodnih ladtara da ga opteretim.
Imam dve strane pod g.
Trenutno mislim da ce biti 25 do 30 dobrih lastara. Strane konstrukcije su po 1 metar.
Evo slike
 
A kako je dotezes dogodine ? Ja imam ovakve i zadovoljan sam:
images
 
Nazad
Vrh