Podizanje novog malinjaka - sadnja

Ta malina je jedan balon koji samo cekam da pukne. Mala povrsina da se uradi familijarno je u redu, ali veci zasadi tesko je stici, jer u to vreme svi beru i radne snage treba brdo.
 
Kod nas se sadi bas mnogo...jedan privatnik je uzeo jednu parcelu od nekih desetak ha u zakup I neki dan vidim vadili su zemlju sa vise mesta verovatno da rade analizu....dal ce da sadi celu tu parcelu ili da vidi de mu najvise odgovara ne znam...mada taj ne radi nista na malo...
 
Mislim da radna snaga neće biti problem ako naravno ne želite da budete robovlasnici. Ako platite dobro i organizujete radnike iz južne Srbije imaćete radnu snagu ali sigurno ih nećete imati za 1500 dinara....
 
Da li je neko možda sam pravio betonske stubove za malinjak, ili se možda bavio računicom koliko košta izrada jednog stuba u sopstvenoj režiji?

Raspitivala sam se malo, ovde po stovarištima se kreću oko 800 din, visina stuba 2.5m.
 
Bagrem ces naci za 1e/m sto znaci oko 300din od 2.5 metra. Ne treba ti betonski stubovi za malinjak, mozes se provuci i sa drvenim za zavrsavaju ti posao. Imas po oglasima ljudi koji prodaju takve stubove.
Radna snaga nije skupa ako moze za nabere sebe x 3, u suprotnom je skupa.
 
Raspitivala sam se za betonske jer je ovde kod nas bilo slučajeva da su ljudima posekli bagremove stubove preko noći, valjda za ogrev. :sta:
 
Zato sam ja i razmišljala o pravljenju betonskih stubića. Kalup se može lako napraviti od lima, a količina betona potrebna za stub 10x10cm, dužine 2m je 0.02 kubika. To se pomnoži sa brojem stubova i to je ukupna količina betona koja je potrebna. Konkretno za moj malinjak, ako bih postavljala stubove na 10m, trebalo bi mi ukupno 90 stubova, a to je 1.8 kubika betona. Količina materijala: oko 2 kubika šljunka= 3000 din + 550kg cementa = 7150 + armatura (ne znam koliko košta). Ako mi je računica dobra, onda je ovo itekako isplativo. :sta:

Jedino ne znam koliko žice i armature treba i koliko to košta? Dovoljno je staviti armaturu 4.
 
Vidim da ovi sto prave stubove u oglasima, stavljaju ili 2 armature 8mm.ili 4 od 6mm,tako da treba uracaunati jos 120 dinara za armaturu,pa separisati sljunak,vibro sto ,kalupi, a ima po oglasima 3 evra 2,5 metara duzine, sta znam ako uracunas i svoj rad tu si negde sa cenom.
 
Stevo, to što ima po oglasima mi nije uopšte blizu, treba onda uračunati i prevoz koji može biti papren. A ovde u mojoj okolini nema ispod 600 din po stubu od 2m, negde čak i 800, to mi je skupo, skoro duplo skuplje nego u samostalnoj izvedbi.
 
1.8e+pdv duzni metar + prevoz 100km u jednom pravcu. Mi smo sami pravili 2000 godine i nije to to. Oni prave od ujednacenog sastava, vibro stola i seku po dimenzijama. Jos je zanimljivo sto mozes dobiti povracaj od pokrajine 40% na cenu bez pdv-a. Dak Beocin i Letac Indjija imaju proizvodnju, ostali su trgovci.
 
Stubovi u malinjaku kod mene idu na razmak od 4,5 do 5m. Mislim da je to sasvim ok. Poznajem neke ljude sto su isli na 7m ali nisu bas zadovoljni.
 
Betonski su ok ali trebalo bi montirati ankere ili one stope u donjoj zoni tj. zemlji jer su podložni krivljenju.A koliko znam da to nije jeftino.Tako da ko razmišlja o betonskim treba prvo da se raspita o samom načinu i proceduri montaže i šta sve uključuje u taj proces i na kraju ukupna cena koštanja po stubu.Moje je mišljenje pa sad svako ima neku matematiku u to ne ulazim.
 
Ako je dovoljno ukopan nece da se klati . Pre 6 godina sam sam izlivao 130 stubova i misljenja sam da je to tesko odraditi kvalitetno u sopstvenoj reziji ponajpre zbog vibro stola i mora imati stub 4 armature kao sto reko kolega staparac .
 
Nazad
Vrh