POČETAK - podizanje zasada borovnice

Može li se nešto dobiti za povrat od Države za uloženo? I šta sve podleže povraćaju?
 
То знају ови што су већ подизали засад. Ти треба све да платиш, узмеш потребне списе и предаш их за повраћај средстава. После годину двије добијеш повраћај на примјер у износу 40 посто на цијену без ПДВ. Ако си ПДВ обвезник врате и ПДВ.
 
Povracaju podlezu sadnice, sistem kpk, protivgradna mreza i td. Guglaj "subvencije" tamo sve ima.
 
Pa tp su i najveće stavke tako da i nije tako loše. Nije valjda da vrate za dve godine? Znam da država traži da joj platiš sve u minut i ako to ne ispoštuješ odmah idu opomene i kamate, a kad ona treba da plati onda nema veze. Ne pomaže ni opomena a tek kamata može da se sanja. A na sva usta pričaju da su finansije stabilne i budžet u suficitu. Pa i mmoj bi budžet bio veliki kad nikome nebi ništa plaćao ili plaćao kad stignem kako mi se prohte. Nije to neka mudrost.
A jel za mlađe od 40 god veći % povraćaja. Da ne googlam
 
Ima ga već 6 godina. A ako se odlučim za ovo lako je izvršiti izmenu biljne strukture. To bih uradio ove godine da bih sledeće imao mogućnost povraćaja. Taman da prođe godina zbog priprema terena i ostalih sporednih stvari.
 
PLAWCE, kolega, prvo procitaj celu temu! Mnoge stvari ce ti se "kasti same".
 
Cena je bila od 3 do 6 evra po kg. zavisno od raznih faktora. Kao u svakoj trgovini.
 
Ne zanima me sveza borovnica , imam par prijatelja koji se time bave i sama me prica me malo zagolicala jer vidim da mnogi ulazu sve vise i vise u podizanje novih zasada, znam za zasade u Bosni na 350ha okolina Rume 50ha itd itd, dosta ozbiljnih igraca ulaze ozbiljan novac. Moj dobar prijatelj je agronom jako dobro upucen u sadnju i uopste podizanje zasada borovnice smatra da ne moze doci do hiperprodukcije. Pitam se ima li tu kraja, hoce li biti hiperprodukcije?

Bio sam skoro na

https://imgur.com/a/75Fes

I sedeo sam sa covekom koji ima najveci zasad bio plantazne borovnice u evropi, 100ha radi covek, Poljak. Ne znam ga direktno vec sam ga upoznao preko jednog moga prijatelja i tako sedimo na standu pricamo neobavezno i ja mu kazem sta se desava kod nas kolike se povrsine dizu on se nasmeja i kaze, ok nema problema ima trzista za sve. Misli da je klima odlicna za uzgajanje borovnice u Srbiji a i period zrenja pogoduje jer mesec dana prakticno nemamo konkurenciju u evropi kada mozemo ostvarivati dobre prodajne cene kasnije kada dodje Poljska i druge zemlje cena drasticno pada. Pored sveze covek ovu borovnicu i susi ali ne fiolizacijom nego nekim drugim postupkom uglavnom rezultat je jako lep plod, hrskav i ukusan za jelo, susi uglavnom prezrele plodove koje bere masinski a koji mu se ne isplati rucno brati zbog lose cene. Mozda sam nekome pomogao...
 
To svi znamo,zato i imamo solidnu cenu,problem je kada se desi godina kao 2015 kada je Spanija zakasnila a u Poljskoj poranila berba pa se sve sastalo,trazila se dlaka u jajetu,a jos veci problem je odrzati zasad jer je borovnica veoma specificna i trazi idealne uslove,vreme ce pokazati.
 
Kako je moguće da po jedinici površine bude više biljaka ako su u onim vrećama nego one koje se sade na banak? Zar se ove u vrećama ne razvijaju u visinu i širinu isto kao i ove druge? Imal razlike u ceni ukupnog početnog ulaganja za jedan i drugi sistem? Ima li neko iskustva sa nekom od firmi iz Srbije koje se reklamiraju da imaju sve i rade po principu ključ u ruke?
 
Kako je moguće da po jedinici površine bude više biljaka ako su u onim vrećama nego one koje se sade na banak? Zar se ove u vrećama ne razvijaju u visinu i širinu isto kao i ove druge? Imal razlike u ceni ukupnog početnog ulaganja za jedan i drugi sistem? Ima li neko iskustva sa nekom od firmi iz Srbije koje se reklamiraju da imaju sve i rade po principu ključ u ruke?
kakv treset piljevina kakve saksije i ostale gluposti. tu neko opasno profitira ,bez veze.
borovnica je plitak i sirok koren nego kod nas ljudi prave sve sitno i jadno i bedno male bregice... treba napraviti velike bregove , sto sire, i saditi direkt u zemlju a sam breg direktno treba da bude kiseo , zemlja okolo moze da bude kakva oces.
time se stedi na fazoniranju zemljista. trazi se ph 5,5. sumpor daje kiselost ali je najsporiji pa ga treba baciti godinu dana ranije u breg. djubriti samo amonijum-sulfatom -kiselo djubrivo, dakle bez kalijuma kalcijuma i ostalog , treset i piljevina borovi ne kisele zemljiste to su gluposti , daju kiseo humus i rastresitost zemljista, dakle taj kalijum i kalcijum u nekoj kiseloj formi fosfata ali za to je dovoljno bilo koje opalo lisce , znaci u hrastovu sumu na jesen i pokupiti svo lisce i ubaciti ispod folije ,tako borovnica prirodno i raste..... za navodnjavanje dodati sirce u vodu , ima kod nas voca za bacanje koliko hoces otkupis jabuke padalice po 5-6 din i napravis sirceta za celu godinu. vrlo malo sirceta treba na 1000l kace , za kap po kap.
takodje ljudi grese treba sav cvet prve dve godine obijati da bi porasla borovnica, ljudi ostave da rodi i grese sporo se razvija , takodje od trece godine ide zimsko orezivanje borovnice gde se do 20% grancica uklanja. to stimulise prolecni rast rodnih mladara.

https://www.youtube.com/watch?v=_pFK5Ro0vQ8
 
Nazad
Vrh