POČETAK - podizanje zasada borovnice

Super, mislim da ce sada biti bolje i lakse pronaci detalji!!!!

---------- Poruka napisana 30-01-12 u 16:48 ---------- Prethodna poruka je 28-01-12 at 18:49 ----------

DA li Future mozes da mi kazes nesto o rasadjivanju Borovnice t.j razmnozavanju putem grancica T.J. .... ne znam strucni naziv, odnosno ne mogu da se setim!!!
 
Odaberi 10 -20 zbunova sa najvise lastara. Uzmi nozem dole nisko do zemlje oguli koru na svaki lastar. Zatim nabacaj pregorelu piljevinu Borove i samo borove[zadrzava vlagu]. Zatim nabacaj pesak i na kraju zemlju. Uradi to na prolece i u jesen ces imati gomilu malih oziljenih sadnica koje ces presaditi na stalno mesto. Paznja : ,,moras voditi racuna da tokom celog leta ta kupa od zemlje na donjem delu zbuna bude vlazna i da se ne osipa . Uvek kad vidis da je ta kupa suva ti zalij. Ovako sam ja razmnozavao neku manju kolicinu tek za probu a ove godine trebalo bi da na ovaj nacin razmnozim oko 100-ak komada koliko mi fali da popunim parcelu koja je pod borovnicom.
 
Poslednja izmena:
Aleksandar VA , ja sam mislio na ozivljavanje putem reznice, a to nije postupak koji si ti objasnio!!!
 
Aleksandre -bas ga dobro ucis ,,ja koliko znam piljevina od bukve je strogo zabranjena pri malciranju borovnice -ti si izgleda nasao nesto novo ,,ja je nisam stavljao a ti ako jesi svaka cast pozzz
 
a koju onda piljevinu treba staviti? ili ako ne ide piljevina sta onda drugo? pre godinu dana sam kod mene na pijaci pitao sadnica je bila 900 dinara... hocu ove godine da uzmem desetak sadnica da posadim u dvoristu cisto da imam za sebe. pa ako bog da zdravlja da se prime i sve bude u redu za par godina bih od njih pravio nove sadnice. to mi izgleda kao najjeftinija varijanta.
E sad ima i ona druga strana, uvek moze da me prevari, on jeste registrovan i prodaje sadnice sa onim papiricima ali pre 2-3 godine kupim kod njega 40 sadnica maline, primi se samo 10 (bukvalno uopste nije bilo zilica na njima) kad su prorodile, katastrofa od kvaliteta sitne ko dramlije. posle mi komsija dao od njegovih evo ih daju sasvim normalne plodove
 
Ja se izvinjavam svima koje sam obmanuo. Pogresio sam nije bukova vec borova piljevina. Jos jednom se izvinjavam.

---------- Poruka napisana u 09:55 ---------- Prethodna poruka je at 08:28 ----------

Aleksandre -bas ga dobro ucis ,,ja koliko znam piljevina od bukve je strogo zabranjena pri malciranju borovnice -ti si izgleda nasao nesto novo ,,ja je nisam stavljao a ti ako jesi svaka cast pozzz
Ni jedna piljevina nije zabranjena kod malciranja ali je najbolja borova posto snizava PH vrednost zemlje. Takve ihformacije sam dobio od rasadnicara u SLO od koga sam i nabavljao sadnice. Tacnije prvih 50 komada.
Nisam ni ja stavljao bukovu piljevinu vec samo borovu ili iglice.
 
Poslednja izmena:
Evo da ja opisem sadnju svog prvog zasada,

Prvo sam sa dela placa posekao stari vocnjak sa sljivama, oko 150 komada i oslobodio oko 40ari zemlje pored 40 koje su mi vec bile slobodne. Uzimanje zemlje i nosenje na analizu u institut za zemljiste. Analiza je pokazal da zemlja nije bas najbolja, ph u vodi 5.9, humus 2.65... Preporuceno djubrenje 12/52/0 u odnosu 300kg/ha. Ovo me je stavilo u dilemu sta da radim. Ipak, nisam hteo da odustanem. Zvao sam ljude koji imaju borovnicu da vidim sta mi je ciniti. Na internetu i telefonu po ceo dan, plus putovanja:osmeh:. Posle svih akcija dosao sam do resenja da napravim supstrat koji cu stavljati oko same borovnice. Naravno, ovo sta sam ja napravio je neka moja kombinacija koja se meni cinila najboljom. Procena je isla da ide oko 15l supstrata po sadnicu. Posto sam porucio 1250 sadnica racunica je bila sledeca
8750l treseta Hanzatorf Nemacki, pakovanje je od 250l kupljeno u Beogradu
5000l glistenja, kupljeno u Gornjem Milanovcu
1500l piljevine Milanovac
Sa ovom racunicom je napravljeno 309 dzakova po 50l sto bi bilo oko 15000l taman za 12l po sadnici. Mozda se moglo i vise, ali za toliko se imalo para. Tokom same sadnje je to kod mene izgledalo da ide tri pune lopate po jednoj sadnici. Na kraju mi je ostalo oko petnestak dzakova viska od prvobitne procene. Posluzice to za dalje zasade.
Sama zemlja je prvo orana, pa tanjiranje, pa freza... sve to usluzno. Sat je 3000din u GM. Nisam hteo da bacam NPK sad jer bi to trebalo po celom placu, kao i stajnjak. Uradio sam sledecu stavar, uzeo sam i izvukao leje u kojima ce biti borovnica i u njih ubacio stajnjak celom duzinom, a NPK cu sa proleca, no o tome kasnije. Leje sam radio sa jednoobraznim plugom, prvo nizbrdo, pa zatim uzbrdo ista leja. Ovde mi se cini da sam pogresio, dovoljno je da se prodje samo jednom, samo vise posla oko vracanja zemlje. Sadnica lepo staje i sa jednim prolaskom. Prilikom sadnje sam stajnjak rasklanjao da ne bi bio u direktnom kontaku sa korenom borovnice. Od vrha pa nizbrdo, na razdaljini od 1.2m. razmak izmedju 3m. Posadimo prve, letve odsecene na 1.2m i samo cepaj. Prvo razgrnemo stajnjak, lopata supstrata, zatim sadnica u kofu sa vodom da lepo upije, postavljanje sadnice, zatim jos dve lopate supstrata koje pritisnem rokom oko sadnice. Zatim vracanje zemlje i gazenje preko nje. I tako u krug:ppozdrav: Merna jedinica je bila 600 komada dnevno nas devetoro, od devet do pola pet, neko sadi, neko donosi sadnice, neko supstrat, neko vodu... Zaboravih da napisem da imam dva bunara vode, tj imao sam jedan ali mi je bio mali oko 1200l na 24h, pa sam kopao jos jedan koji daje 2400l na 24h. Nadam se da ce biti i vise jer je to proracun od proslog leta kad u Srbiji nije bilo kise, koliko sam pratio u GM, negde oko 75 dana kod mene na placu, a od centra grada sam 5km. Proracun je radjen tako da ispraznim bunar, i za 24h merim. 15 komada mi je ostalo viska, tj. lose sam merio tako da sam njih posadio u saksije po istom principu.
A sad malo o piljevini, tj. malcu. Cena borovove kore u dzaku od 50l je oko 700din, na veliko ne moze ispod 500din. Ovo je za ovu kolicinu sadnica ogromna cifra. Uzeo sam dzak da vidim kako izgleda, fensi, za kafice i tuje, sve cisto, suvo, ko iz apoteke. Posto je ovo skup sport, odem ja za Bajnu Bastu, dobio tel od jednog coveka koji opet poznaje ljude koji imaju pilane. I krenemo mi po Basti, Tari, Kadinjaci da nadjemo borovu koru iz neke pilane. Same pijlevine ima i u GM, ali ne i borove kore. Srecom, nadjemo i dogovorimo posao. Prednost ovakve kupuvine je sto je jedno deset puta jeftinija i to sto pored borove kore ima svog otpada sa cetinara, tj i one sitne piljevine, kao prasina. Naravno uzmem sleper od 20/25 kubika i covek mi dotera. Da ste vi videli ljude u selu kad je stigao sleper:haha: Ljudi ne veruju.... No, to je manje bitno za nasu pricu.
Kod ovakve kupovine, racunajte da morate da uzmete masinu koja sitni, iako sam dobio vise nego dobru borovinu, mnogo je bolje da prodje masinu. Dobija se ujednacenost i prljavstina se skida. Masinu sam iznajmio 500din sat, decko koji je doneo radi na ubacivanju, nas dvojica za dva sata izbacili oko 10kubika. Masina radi na kardan ili na trofaznu struju, mocna stvar. Da ne bude zabune decko koji prodaje malc 50l/500din na veliko mi je i doneo tu masinu. I naravno odma krece bacanje malca oko sadnica. Nemam neki tacan proracun koliko je islo, jer je vec pocelo sa kisama, zimom, zurili smo, mozda oko 5l po sadnici. No, to je samo da prezimi, sa proleca bacam jos. Posle ove akcije sa malcom, prelazim na ojacavanje korena borovnicom. Ovo sam saznao slucajno, pa reko da odradim. Uradjeno je sa Previcur Energy. Odnos je bio 100ml na 70l vode, a za svaku sadnicu pola litre. Uradjeno je jos i plavo prskanje, 2.januara kada je u GM bilo 9 stepeni sa preparatom Qupra B.
Sa proleca me ceka postavljanje sistema kap po kap, bacanje malca kao i da zatravim izmedju redova Odnos trave koji cu da stavim je crveni viuk/eng ljilj/livadarka. Planiram i ubacivanje NPK, ali tome koje i sta mozemo da caskamo. Prvi mi je u planu Osmocote Exact, jeste skup, ali mi deluje ekstra.
Da ne zaboravim, sorte su Duke i Blue Corp po 625kom. Svaka sadnica je bila u saksiji, bez nje ne kupujem robu. Ove godine cu da posadim jos oko 300kom ali videcu da ubacim neku novu sortu.
Da se zahvalim clanu Provcu , koji mi je pomaogao svojim savetima i dilemama, kao i svim drugim ljudima. Ne znam dal su na forumu ili samo citaju ili nista od toga:osmeh:
Mozda je malo pomesano, nesto sam i preskocio, pa vi pitajte i pisite vasa iskustava.
Poz borovnicari!
 
Znam za piljevinu i iglice , nego me interesuje raymnozavanje putem ZRELIH reznica prolecno!!!!
 
pozdrav.treba mi pomoc

ph u vodi mi je 6,8 ima li sanse da radim sa borovnicom?imam jaku zelju al nisam upucen
 
Земља мора бити растресита и са много растворене природне твари (хумуса) - бар 10%. Потребно је и обавезно наводњавање. Ако то имаш онда размишљај о закисељавању. Поред ових врућина мислим да није боровница за наше крајеве. Ја у задњих мјесец дана када пошаљем поруку како боровнице подносе врућину нико не одговара, а већ у јулу су неки јавили да је било палежи лишћа, а у августу је било 40 степени. Не бих да те обесхрабрим, али ако године буду као задње двије сади нешто што подноси врућину.
 
Poštovani uzgajivači borovnice molim za mišljenje i savet. Imam parcelu od 5 ha u komadu uz kuću. Hemijska analiza je pokazala sledeće: pH u vodi je 7,91 a u kCl je 6, humus je 4,6; azot je 0,3; P je 29,4 i K je preko 40. Da li na ovakvom zemljištu može da se gaju borovnica i koliko bi iznosila investicija za celu površinu? Znam da bi redovi zauzeli oko 4 ha jer se moraju ostaviti okolo slobodne površine za mehanizaciju. Kad sam mislio na iznos investicije podrazumeva se kompletno sve što je potrebno. Voda je pristupačna i ima je na 10-12m dubine u ogromnoj količini. Položaj parcele je takav da kad bi se postavljali redovi bili bi pravac skor sever-jug tako da sunce prelazi polako sa jedne strane reda na drugu ako je to bitno a može i drugačije da se postave. Hvala na savetima.
 
Za sta je dobra? Za borovnicu nije! Nije kisela. Za druge kulture ne znam. Mozda i borovnica ali u saksijama?
 
Pa otac je svake godine i to dugi niz godina bacao po 300 kg po ha npk 3x15 za kukuruz u prolece ali nisu bili neki prinosi. Kad sam prvi put radio analizu rekli su mi da ima malo humusa i azota ali mi je P i K bilo preko 60. Zadnjih 8 god od te prve analize izbacio sam npk i sve zetvene ostatke sam zaoravao. Sad je analiza pokazala ovo.
A ta kiselost jel moze da se nekako poveca prilikom same obrade ili sadnje borovnica? Ovde vidim da mnogi nisu za sadnju u onim vrecama nego na bankovima. Ako je problem da se zakiseli zemlja i to traje duze zasto onda nije bolje u tim vrecama gde je vec zemlja kakva odgovara borovnici? Manji su i troskovi da se podigne zasad jer nema onih pripremnih radnji oko obrade zemlje kopanja i ostalog. Mozda gresim u razmisljanju. Zato ste vi tu da posavetujete jer vec imate iskustvo i prosli ste kroz sve faze.
 
Sa ovakvom zemljom, a ako bas mora borovnica, onda u vrece. Tu ne ide zemlja vec specijalan supstrat koji nije ni malo jeftin. Tako da je pitanje sta je jeftinije. Licno nemam iskustva sa gajenjem u vrecama.
 
Узми ти мало бликропа и пробај. Није довољно кисела, али је хумус 4,6 и растресита је. Аки није растресита немој ни покушавати. Пробај 20 садница блукропа па види. Ако не буде одговарало биће слаб прираст.

- - - - - - - - - -

Ријетко које земљиште испуњава услове за гајење боровнице. Има доста киселог земљишта али оно нема довољно хумуса и фосфора. Хумусно земљиште често немс потребну киселост.
 
Nazad
Vrh