Pneumatske sejalice za kukuruz

Neznam kojom sejalicom raspolažeš ali sa Monosem ide ekstra dobro, niče sve na zadatoj razdaljini i dubini. Jednostavno prezadovoljan. Možda je tajna u težim sekcijama, ali Monosem isto ima stabilizacione opruge koje joj dosta pomažu da ostane na željenoj dubini. I još nešto ja sam još neke natezače opruga koji još više sekciji daju stbilnost. Mada sam ja sa mojom sadio i sa 533 malo je lupala pumpa i morao sam napred da stavim dodatno opterećenje ali isto je išlo perfektno.

- - - - - - - - -
nedeljkosavic012 Ja imam isto monosem 2god sam imao stariju tipa pnu. sada imam vec 3 god noviju tipa ng.Generalno sam zadovoljan,............
Ajd molim te postavi neku sliku tvoje ng baš me interesuje kako izgleda.
evo nekih slika:





Verujem da ce ti pruziti pomoc ove moje slike, inace sam svojevremeno prodavao ploce za ng tip tako da ako ti budu trebale bilo koje za bilo koju kulturu,javi se ali na pp.
 
Koliko kostaju setvene ploce za suncokret ili soju za monosem pnu tip. Mozes da kupis pola sejalice.Bespotrebno. Oni su svaki svoj patent tako zastitili da niko ne moze da ih kopira. Nemamo mi uslove za takvu sejalicu, ko ima 1000 hektara njega i ne interesuje sejalica monosem pnu, dzaba sto je dugotrajna kada mi za ploce za suncokret trebaju 400 eura

- - - - - - - - - -

Kako sejete soju i suncokret vi za Monosem sejalicama...

Kakvo je to pitanje? Das 100eura za novu plocu ili 50eura za polovnu i sejes sta hoces. Ovo je cena po sekciji
 
Koliko kostaju setvene ploce za suncokret ili soju za monosem pnu tip. Mozes da kupis pola sejalice.Bespotrebno. Oni su svaki svoj patent tako zastitili da niko ne moze da ih kopira. Nemamo mi uslove za takvu sejalicu, ko ima 1000 hektara njega i ne interesuje sejalica monosem pnu, dzaba sto je dugotrajna kada mi za ploce za suncokret trebaju 400 eura

- - - - - - - - - -



Kakvo je to pitanje? Das 100eura za novu plocu ili 50eura za polovnu i sejes sta hoces. Ovo je cena po sekciji
Ja mislio da se vec prave kod nas...kad su mogli da prave delove za vezace od balirki onda te ploce su mala deca....
 
Od delova nema tu sta da se pokvari, nema tu bilo kakvih reduktora kao na nodetu,odnos se prenosi lancima,izmedju baterija opet lanci,od lezista bronzane biksne,cak se i ne mazu. To je veliki plus, od minusa tu je svakako tezina sejalice,skupe setvene ploce i traktor koji moze da je vuce
 
eee kada cujem ovakve gluposti znaci ja neverujem licno pitao na vasaru u sm palanci ploca sa 18 rupa za suncokret 20e po komadu i to duplo deblja nego za ostale sejalice puta 4 jednako 400e :haha::haha:peraja se prisrafe za novu plocu samo treba malo razmisliti a ne pricati napamet apsolutno sam za dublju setvu sto se i pokazalo u predhodnih par godina sto se tice prinosa a moze se i nastelovati da traktor vuce kao i ostale lake sejalice ali........
 
eee kada cujem ovakve gluposti znaci ja neverujem licno pitao na vasaru u sm palanci ploca sa 18 rupa za suncokret 20e po komadu i to duplo deblja nego za ostale sejalice puta 4 jednako 400e :haha::haha:peraja se prisrafe za novu plocu samo treba malo razmisliti a ne pricati napamet apsolutno sam za dublju setvu sto se i pokazalo u predhodnih par godina sto se tice prinosa a moze se i nastelovati da traktor vuce kao i ostale lake sejalice ali........
Prvo bi vas pitao da li ste nekada videli orginal ploce za suncokret a onda mozemo da pricamo o tome da li se to moze kupiti na pijaci za 20 eura. Ako cemo tako ja mogu da ti izrezem laserom za 1000 din ali to je samo prohromski deo,imas jos "peraja" i skidace koji su ti za svaku kulturu razliciti. Nabavi mi sve to za 80 eura po kompletu odmah ti uzimam dva kompleta. Evo jedne slike da bi znali i cemu pricamo,setvena ploca je slikana i sa jedne i sa druge strane,ovo su tanjiri za suncokret
 
Poslednja izmena:
Prvo bi vas pitao da li ste nekada videli orginal ploce za suncokret a onda mozemo da pricamo o tome da li se to moze kupiti na pijaci za 20 eura. Ako cemo tako ja mogu da ti izrezem laserom za 1000 din ali to je samo prohromski deo,imas jos "peraja" i skidace koji su ti za svaku kulturu razliciti. Nabavi mi sve to za 80 eura po kompletu odmah ti uzimam dva kompleta

koliko sam ja mogao da izracunam vi imate takvu sejalicu sto prvu sto drugu ukupno nekih 5 godina sto je triputa krace nego ja koji je imam nekih 15tak godina koliko ste vi sejali godisnje ne ulazim u to ali iz predhodnih postova ako ste dobro procitali se vidi koliko sam vec hektara posejao sa njom sto moje sto usluge po svakakvom terenu tako da je znam u dusu svaki delic i sta cemu sluzi a da nepricam koliko sam takvih i ostalih veoma uspesno servisirao u svom servisu koji traje vec od 1996g a u poreske njige zvanicno uveden od 2001g tako da polemiku o tome prekidam

sto se tice toga dali sam video original ploce nikad ih nisam video samo sam ih isporucio pre 30tak dana nove ORIGINAL kupljene u jednoj od drzava eu i znam kolika im je cena nije kao sto ste napisali ali da je i toliko glavom garantujem da 10 puta vice traju od svih ostalih tipa imt,nodet, olt....... bez namere da bilo koga uvredim kao sto ste vi mene uvredili pitavsi me dali sam nekada video takve ploce

inace ja sam sejao suncokret i sa plocama za kukuruz sa rupom od 4,2mm uz povecani broj biljaka od 3 do 5 posto u odnosu na kukuruz na istom razmaku dok nisam nabavio original ploce

a sto se tice ovih ploca sa (buvljaka) sto sam napisao gore ako ste dobro procitali naveo sam cenu samo za ploce i mogu vam reci da imam vec neke ugradjene kod nekih klijenata koje su prebacile 500 hektara i na poslednjoj kontroli pred sezonu utvrdjeno je da minimum mogu ici jos toliko naravno i za to postoji razlog zasto toliko traju

a mogu vam reci da i za sejalice nodet,olt,imt........... retko ko kupi original ploce nego ove sa buvljaka sto se zovu original

a sto se tice sejalice koju posedujem misljenja sam da je najjednostavnija za odrzavanje i stelovanje menjacka kutija skroz jednostavna za stelivanje sa automatskim spanerom i jednim snopom lancanika koji seta po sestougaonoj osovini i jednim snopom koji je fiksni na drugoj osovini ponavljam bez biksni na bilo kojem snopu nema konusne zubcanike ,kardane samo par lanaca i lancanika koji su mnogo jaci nego na ostalim sejalicama i to je to seme drzi malo vise od ler gasa tacna u zrno postize odlicnu dubinu setve i na losije sredjenim zemljistima jedina mana im je sto nemogu da seju brzinom od 15 kilometra na sat jer za to treba traktor od 100 konja:haha::haha: i nemozes mnogo da zaradis po danu jer nemozes da uradis 25 hektara dnevno nego skromnih od 10 do 14 koliko sam ja uspeo da uradim za jedan dan :haha::haha:
 
Poslednja izmena:
I tako je na čas zamrla tema o Monosem sejalicama. Ali kako bi mi znali da su medju nama dva vrsna poznavaoca Monosema. Vredelo je pročitati njihove diskusije. Samo da znate da sam i ja obožavaoc Monosema ali nebi znao tako dobro da branim njene vrline i mane.....

- - - - - - - - - -

 
Polako je prošla sezona sejanja pa se i manje piše o sejalicama. Pa ću zato ja napisati reč dve o iskustvu sa mojom sejalicom, pošto mi je ovo bilo prvi put u životu da radim sa pneumatskom sejalicom...

Ja sam zimus kupio sejalicu Agrija kojoj su kod prethodog vlasnika lopovi ukrali dve krajnje baterije. Vlasnik je tad kupio dve nove baterije Metalorad Odžaci (kopija OLT-a), koje se minimalno razlikuju od Agrije što je dovelo do toga da baterije ne stoje jednako na sejalici (originalne su zabodenije od ovih novih - stavljao sam već slike u ovoj temi). To se lako rešilo skraćivanjem gornje šipke paralelograma na Metalorad baterijama...

Mojom greškom, sejalica nije remontovana pre setve, tj. jeste ali samo ono što se spolja videlo da ne valja. Promenjena su creva, šelne, lanci, ceo sklop koji gura gornji snop zupčanika menjača, španer lanca menjača kompletno nov, "bicikl" na gornjoj osovini nov, one šuplje osovine na kojima su nagazni točkovi koje nisu valjale su zamenjene novim, stavljene sve nove gumice kod nagaznih točkova, mazalice koje nisu valjale, našpanovan kaiš, dorađeni markiri, centrirana gornja osovina, itd... Ali nisu pregledani zupčanici u setvenom aparatu i onim aluminijumskim kućištima na maloj osovini. To se ubrzo se pokazalo kao greška jer je jedan par zupčanika u setvenom aparatu otkazao. Onda su zamenjeni svi zupčanici i čaure u sva četiri setvena aparata, tako da je sad ostalo samo još da se pregledaju zupčanici u al. kućištima na maloj osovini (na gornjim krajevima kardančića).

Kad sam kupovao zupčanike za seveni aparat, bilo mi je ponuđeno dve varijante: par aluminijum-plastika, i par čeličnih zupčanika. Ja sam izabrao ovaj aluminijum-plastika par zbog cene (pošto još razmišljam da li da prodam sejalicu i nađem neku jeftiniju kojoj bih uradio full remont, ili da samo nađem negde da kupim dve Agrija baterije da iskompletiram ovu sejalicu (jer ne volim što ova izgleda kao da je sklapana od više sejalica...)). Da samo napomenem da je u sejalici na Agrija baterijama bio al/plastika par, dok su na Metalorad baterijama bili mesingani zupčanici...

Kad sam se posle raspitivao, mišljenja su podeljena. Jedni tvrde da su čelični zupčanici bolja opcija jer su dugotrajni, dok drugi tvrde da nije slučajno tu stavljena plastika jer će navodno čelični zupčanici razlokati čaure (i kućišta)... Za mesingane zupčanike niko ništa nije spominjao. Šta vi mislite koja je kombinacija bolja?
 
Obavezno kombinacija sa plastikom jer ako ne popusti stift na sigurnosnoj spojnici, popusti taj plasticni zupcanik. U slucaju kad je sve metalno, lako moze da se desi da karambol bude ozbiljan ako negde nesto zaglavi a nema sta da popusti.
 
U slucaju metalnih zupcanika i nekog kvara, zar ne bi trebala da otkaze cigara ili onaj drugi plasticni zupcanik u aluminijumskom kucistu(onaj sa krupnijim zubima)? A taj gore plasticni se mnogo lakse menja nego onaj dole.
Dodje mi da stavim na jednu bateriju metalne i da pratim.
 
U slucaju metalnih zupcanika i nekog kvara, zar ne bi trebala da otkaze cigara ili onaj drugi plasticni zupcanik u aluminijumskom kucistu(onaj sa krupnijim zubima)? A taj gore plasticni se mnogo lakse menja nego onaj dole.
Dodje mi da stavim na jednu bateriju metalne i da pratim.
Svojevremeno 90 god smo kupili novu olt pneumtsku i ona je radila besprekorno, posle desetak godina nam se desilo da se slomi taj plasticni zupcanik,mi pogledamo cigaru ona stoji nije se precvikala. Uzrok je bio taj sto je deo na zvoncetu koji treba da se okrece kada se polomi cigara zaribao, mi probamo ostale zaribale i one,mogu misliti sta bi se desilo da je zubcanik bio metalni
 
Ako ti je zemljak od pomoći ja sam imao u mojoj sejalici za soju koja se i vrti brže od kukuruzne sejalice te metalne od 2004-te i tako sam i prodao sejalicu,dok sa tim plastika,mesing,aluminijum kombinacijama se patio ranije.To kad staviš zaboraviš za njih za sva vremena.To ti je kao menjač na autu tad.Samo napuniš s masćom kućišta dole i gledaj da ti oni poklopci dobro dihtuju da ne ulazi prašina i samo gas.:ppozdrav:

- - - - - - - - - -

mogu misliti sta bi se desilo da je zubcanik bio metalni
Šta bi se desilo?Jel bi se raspala sejalica na paramparčade?:haha:
 
Malo mi je i nelogično da je plastika i par zubčanika a i osigurač(cigara),ta kombinacija bi skrljala par zubčanika plastičnih,a pogonski zubčanik plastični još nisam ni video nikad(dole u sekciji).:ppozdrav:
 
Poslednja izmena:
Kod mene je takav.Osovinica je metalna ali zupčanik plastikaner.Ide bez problema.Slikaću ako imam novih na stanju da se vidi.
 
I čitam ja tako ljubavne jade vlasnika Nodet sejalica i njoj sličnih i pitam se zašto je nama vlasnicima slabo hvaljenih Monosema dosadno........
 
Nazad
Vrh