Pneumatske sejalice za kukuruz

Nije mnogo na 30cm , ali ako se seje na 9cm ili 10cm, e onda je skroz neprecizna.
 
ma to je bezveze....moj radi bez problema sa onim "pijacnim plocama" i to sa "METALORAD"
Metaloradove ploce su verovatno naj preciznije na nasem trzistu , al kad budes probao orginal nodetove pitacesse dali j to tvoja sejalica . I ja sejem vecinom sa metaloradovim plocama al kad imam prilike da sejem sa orginalnim razlika je vidljiva
 
Radio sam na 1500-1600 obrtaja,e sad ne znam da li je bilo pametno povecati broj obrtaja,jer je na T 40 2000 obrtaja maksimum,pa to nisam pokusavao.
Nego da pitam jos nesto,ako neko zna,imam i ploce od 5.5 milimetara,ali one imaju 18 rupa,pa mi nije jasno zasto je u originalnoj knjizi za sejacicu,za plocu od 18 rupa naveden broj biljaka po hektaru samo do 60 cm medjurednog razmaka?nije navedeno za 70....

Iako nemam pneumatsku sejalicu, pokušaću da ti ja odgovorim.

Koliko sam video sa prethodnih strana ove teme, ti imaš Oltovu PSK-4 sejalicu. Ovde na forumu sam pronašao uputstvo za korišćenje te sejalice, i to je najverovatnije sken originalne knjige koju i ti imaš. Tamo su dati podaci o razmaku između zrna u jednom redu za pojedine kombinacije zupčanika, a pored te tabele sa razmacima zrna u redu je i tabela sa brojem isejanih zrna za pojedine međuredne razmake. I zaista, u toj tabeli ne postoji kolona sa međrednim rastojanjem od 70cm za ploču sa 18 rupa. Zašto - pojma nemam! :osmeh: Nama razloga da se i te ploče ne koriste na 70cm međurednog rastojanja.

Ali ne vidim zašto je to bitno. Iz razmaka zrna u redu se lako dolazi do broja isejanih zrna po hektaru. To može da se izračuna po formuli: B = 10000 [m2] / M [m] / R [m] gde je B=broj isejanih zrna po hektaru; M=međuredno rastojanje u metrima (za kukuruz se koristi M=0.7m) ; R=razmak između zrna u redu u metrima


Evo još nešto, što su mene često pitali ljudi kad prvi put kupe pneumatsku sejalicu:

Često se desi da ljudi nabave setvene ploče sa drugačijim brojem rupa od onih u uputstvima koje dobiju sa sejalicom. No, to nije nikakav problem. Ukoliko imate podatke u knjizi za razmak zrna u redu za ploče sa nekim standardnim brojem rupa (npr. za ploču sa Ny rupa, razmaci su obeleženi sa Ry), lako je izračunati razmake Rx za ploču sa Nx brojem rupa. To se radi preko formule:

Rx = RyNy/Nx

Evo jedan primer: ako u tabelama imate razmake za ploče sa 70 rupa (za soju), a vi nabavite ploče sa 80 rupa (kao moj brat :osmeh: ), onda jednostavno svaki razmak iz tabele za 70 rupa množite sa 0.875 i imate razmake za ploču sa 80 rupa. (70/80=0.875)
 
Poslednja izmena:
Uzbrdica+duboka setva+velika vlaznost . Crta znaci da iz auspuha ide dugacak dim koji duze ostaje u vazduhu i ocrtavase kao linija

---------- Poruka napisana u 14:04 ---------- Prethodna poruka je at 13:41 ----------

@Petar84
neznam dal ti treba broj biljaka po h ili razmak zrna u redu pa evo oba
3B 16 88750
4A 17 83530
2C 18,5 76750
1D 20 71000
4B 21,5 66050
5A 23,5 60425
3C 25.5 55690
2D 27 52600
5B 29.5 48140
6A 32 44375
4C 34.5 41160
3D 37 38380
Ploce sa 18 rupa . kombinacija menjaca , razmak zrna u redu i broj biljaka po hektaru povrsine
 
Uzbrdica+duboka setva+velika vlaznost . Crta znaci da iz auspuha ide dugacak dim koji duze ostaje u vazduhu i ocrtavase kao linija

---------- Poruka napisana u 14:04 ---------- Prethodna poruka je at 13:41 ----------

@Petar84
neznam dal ti treba broj biljaka po h ili razmak zrna u redu pa evo oba
3B 16 88750
4A 17 83530
2C 18,5 76750
1D 20 71000
4B 21,5 66050
5A 23,5 60425
3C 25.5 55690
2D 27 52600
5B 29.5 48140
6A 32 44375
4C 34.5 41160
3D 37 38380
Ploce sa 18 rupa . kombinacija menjaca , razmak zrna u redu i broj biljaka po hektaru povrsine

Trebao mi je broj biljaka po hektaru za plocu sa 18 rupa,na medjuredni razmak 70 cm,a u knjizi to nije navedeno,objasnio je dukej kako se racuna,no hvala u svakom slucaju:ppozdrav:
 
Kod nas rakovice s oltovim sijacicama uglavnom 2 brzom siju.
Dok sam imao kombinaciju Rajna i imt cetvororedna pneumatska sejalica za preciznu setvu je bila 3 spora a kad se kasni 1 brza.Drugom sam jednom probao i imao vise od 5cm razliku u rasporedu.Ti koji to rade ne vode racuna o rasporedu a i otpalim semenkama sa rupa.
 
I ja sam soju sejao 3 spora,nista nije problem kao okretanje kad moram u rikverc a on mili ili dok pomerim reduktor skoro da vise izgubim na uvratinama nego u redu...
 
Soja nodetkom može ferbusonom 2.brza glat,jer tu odstupanje od 5,pa čak i 10% nemenja ništa,ja soju sejem do 12 km/h (njive ravne da traktor ni ne trucne) a kukuruz 7-8 km/h,kvalitet do 8 km/h je isti kao i na 6 km/h AKO je RAVNO
 
Sve zavisi kako okrećeš ja blokiram točak u mestu i ulazim u red bez rikverca samo malo prakse i posle ide rutinski
 
Mislim da su odstupanja u soji glavni element manjeg prinosa!po meni bolje ako neki put sejalica priblizi nego kad odalji,sto se desava u vecini slicajeva.Moje iskistvo je takvo.

Neznam druže jel mi obojica pričamo o setvi soje ili ti pričaš o setvi šećerne repe? U soji npr ako seješ na 2.5cm,pa ima razmak i 2 i 3 cm to je sve SUPERIŠKA,i neutiče SIGURNO na prinos,jer seju ljudi i sa mehaničkim sejalicama OLT,RAU,itd,pa skidaju vrhunske prinose,a verujem da nisu tačnije od nodetke ako se tera ne baš školski,uostalom radim ovako dosta godina i nikad nisam imao problema
 
Navescu jedan primer u vizi soje:sejao mi drugar sa majevicom i 588 sejao je drugom brzom,bilo je odstupanja u redu npr na jednom metru je bilo po 3 4 mesta gde je razmak 5cm.Moj stric je sejao sa becericom imt 560 treca spora bilo je malo odstupanja ali samo priblizi po nekad nikad ne udalji razmak je bio 3cm. ista agrotehnika i predusev ista parcela jedna pored druge kod mene je bilo oko 1 500kg kod njega 1 700,ali bila je i susna god ove god sejem sve sa becericom pa cu videti rezultate.I ja sam u ovom poslo poprilicno.
 
Nazad
Vrh