Plug - osnovna tema

Osovina nije pomotana, samo je zakrenuta na rucki malo... A lagan je za vuco zbog finog polozaja raonika i cjele pluzne glave koji lako prolaze kroz zemlju...
 
@prnjavor3 Upravo ovo sto Bobo kaze. Plus, daske nisu agresivno savijene prema brazdi, kako bi okrenule zemlju, ali su zato izduzene, te je otpor koji pruza zemlja rasporedjen. I ima sva tri crtala.

@angel_fire, kad budes isao da gledas plug obavezno pitaj za deflektore, mozda su skinuti a ima ih, ako je vlasnik, a ne preprodavac. :ppozdrav:
 
Ja na mojem 756.25 istego vrat od zadnje brazde, odneto da se ispravi grejanjem, pa kaljenje. Zapinjao je u sve i svasta pa nije ni cudo. Raznak od vrha prvog raonika do vrha drugog je bio 85-86cm. Rekao mi je da bi na hladno da se ispravlja verovatno pukao i da je bolje ovako da se ugreje i okali, valjda ce drzati dobro.
 
Poslednja izmena:
Rade pogledao sam tvoj plug pa da ti pomognem,tacnije resim problem.Na tvom plugu je osovina namestena sasvim kontra za ovaj tip pluga.Tvoj plug treba da ima namesteno sasvim naopako osovinu ,kontra od klasicnog IMT pluga inace nema sanse da ore kako treba.Sacu da ti iskopam sliku pa cu postaviti.:ppozdrav:

- - - - - - - - - -

1zydawh.jpg


- - - - - - - - - -

5aqcnp.jpg
Evo staa je meni Mirko poslao..za moje plugove...

- - - - - - - - - -

Ma nista strasno,imao sam ja 754 i 10 i 12 coli,samo sto su ovi suzeni bas,bas retki.Znas kako nase fabrike su pravile sve i svasta u minimalnim serijama.
Evo za Bobu..da procita

- - - - - - - - - -

I na tarabi pise.....Praksa je praksa a papir je zna se za sta.....:osmeh:
Ovo sa slike je plug mog drugara,prvi vlasnik,kupio ga njegov matori 198 i neke za fergusonce 539,probali da okrenu osovinu da stoji normalno i nema sanse da ore,kasnije moj drugar probao i on,kao matori nema pojma i isto,nema sanse da ore,nece u zemlju da ga ubijes.
Ove jeseni sam imao ovakav plug na sredjivanju i bas probam da okrenem osovinu i zakacim za 540 i pravo u njivu,ljudi nema sanse da ide u zemlju,to nemoze da se nasteluje da ore kako treba.Vratio osovinu ovako natraske da stoji,ore fantasti
I ja nisam verovao ali za sve postoji prvi put....:osmeh:
Bobo ..procitaj ovo....posto neznam da ti ga prenesem pplepo.
 
Ljudi imam ponudu za plug Lemind jednobrazdni 14' treba mi za Imt 533,kosta 100 evra. Oranja imam maksimalno 2 sata godisnje pa me zanima kakav je taj plug jer nemam pojma o plugovima.
 
Ja na mojem 756.25 istego vrat od zadnje brazde, odneto da se ispravi grejanjem, pa kaljenje. Zapinjao je u sve i svasta pa nije ni cudo. Raznak od vrha prvog raonika do vrha drugog je bio 85-86cm. Rekao mi je da bi na hladno da se ispravlja verovatno pukao i da je bolje ovako da se ugreje i okali, valjda ce drzati dobro.

Ispravio i opet iskrivio, izgleda da to vise nije to kad se jednom ispravi.
 
Jedino da kupis novu nogu. Ona kosta 8000 din. Koliko te je kostalo ispravljanje i gde si radio? Mene je kostalo 10e i jos uvek lepo stoji.
 
Ispravio i opet iskrivio, izgleda da to vise nije to kad se jednom ispravi.

Zato sto je ispravljano grijanjem. Vrat na plugu ako je smotan, smotan je na hladno i na hladno se i vraca u prvobitni polozaj. Ne znam postupak kojim se to zeljezo ocvrsnjava ali nije obicno kaljenje sto svaki kovac u selu moze odraditi. Vise puta sam napominjao da ne date grijati nosace glave vise nikad s tim plugom nema oranja u imalo tezim uvjetima.

Ovdje se covjeku zapalila supa i srusila se na plug i tako je gorjelo dok supa nije izgorjela, plug samo pocrnio od garezi. Kad je isao orati, pomotao je noge na njemu kao da su olovne. Poispravljao ih je, obojao plug i prodao prvom sverceru... Materijal popustio i gotova prica.


Bjezi od ovog pluga koliko te noge nose ako ga mislis vuci s 533. Kupio sam ja takav jer je bio povoljan i skoro nekoristen. Uzeo ga covjek '89 pod neki dug i tako mu stajao. Ja ga kupim 2007.g. ako se ne varam jos je na daski boje bilo koliko je malo orao. Isto pluzno tjelo kao na IMT 610.10 ili 757 dakle zahvat je 16" a ne 14". Dao mi je kolega od IMT pluga osovinu i rucku i ja sam to nekako skarabudzio na ovaj ram, islo je bolje ali opet se otimao kao lud jer mu je ram "u centru" a nije smaknut kao na IMT jednobraznom plugu. S ruckom ga jos i nekako mozes podesiti da radi kako-tako mirno iza malog traktora ali bez nje ga na svakoj njivi treba podesavati sto znaci odvrtanje 8 matica, zakretanje osovine i dotezanje 8 matica. ako ne valja "Ajmo Jovo nanovo". Kasnije cujem da ga je on probao vuci s ursusom 360 i nije islo, otimao se. Vukli ga u selu s 533, 539, 549 i 558 nista od posla, podesavali ga, okretali osovinu i smicali ju postrance i nula bodova. Moja preporuka je svakako IMT jednobrazni i da radis kao covjek, od ovoga bjezi, pogotovo s 533.

Sigurno je jeftin zato sto je dobar a IMT jednobrazni drzi cjenu "bez veze". Iako imaju ista pluzna tjela u ovom slucaju je ram jako lose izveden. Ja sam na kraju nabavio poderan IMT jednobrazac, prebacio na taj ram moje novo radno jtelo a od ovog leskovackog rama poceo praviti podrivac ali nikako da ga dovrsim...
 
Otpustio materijal usled velike temperature i postepenog hladjenja. Tako se otpusta nesto sto je previse ljuto. Ali kod pluga to nikako jer postaje obicna armatura, uvrce se kako ga sila gura
 
Trazio sam da mi to neko ispravi na presi ali nije bilo neke jace prese i ovaj me ubedi da bi to puklo ako se na hladno ispravlja, sta cu nisam imao izbora. Videcemo dokle ce ovako
 
100-tonska presa mota "noge" IMT pluga na hladno. DOKAZANO... Kako nije puklo kad se pomotalo u oranju? Da je pravi majstor imao bi cime provjeriti tvrdocu na koju je materijal kaljen i znao bi postupak sta i kako. Nije to raonik pa da ga uzaris i ohladis pa kako mu Bog da... I koliko se malo razumijem u te stvari, tebalo bi cjeli komad otpustiti najprije, onda ga oblikovati i cjeli ponovno ugrijati na potrebnu temperaturu i cjeli komad kaliti od jednom.

U svakom slucaju imas traziti ili novu nogu za plug ili novog majstora koji to moze i zna odraditi. Sad staru nogu vise ne vrijedi ni na hladno vracati u prvobitan polozaj jer ju je ovaj kovac "popustio" grijanjem.
 
Da li bi neko mogao da mi nabroji par plugova prevrtaca koji su laksi za vucu tj da nisu teski? Mehanicki su mi isto skroz ok zbog cene.
Koliko sam do sada saznao, laksi obrtaci su rabewerk taube 55 i taube 60 a tu je i rabewerk skibowy. Na youtube se mogu naci kako bas neki mali traktori mogu da ih vuku poput vladimirca t25 i ursusa 330. Nije mi ovo hitno bas, ali imam neke njive mnogo nezgodne za oranje, pa bi mi ovo resilo problem. Dajte mi neku preporuku tj neke naslove koje bi mogao da vuce moj zetor 5711 koji ima 55hp i negde grubo oko 2700kg.

Evo jednog snimka gde T 25 vuce ovog rabe obrtaca

 
Nazad
Vrh