Plug - osnovna tema

Pokusaj provuci koju brazdu ovako kako je. spusti ga na beton i gledaj da li spicevi prije dodju u kontakt sa zemljom ili plazovi. ako je raonik "naj stariji" ori tako. Ako te i dalje ovo grize iznutra, skini raonike i izbrusi ova zadebljanja ali mislim da nece smetati i ovako da probas orati.
 
Raonici su nekad bili dobri ali su pojedeni sa doljne strane,moglo bi ovo jos malo da ide.Bobo ti je docarao,probaj orati,bitno je da su plazovi vislji od vrha raonika.

- - - - - - - - - -

Ne znam koje je daske (cije proizvodnje) stavio prijasnji vlasnik ali imam jako dobar osjecaj jer u HR je samo jedna dobra kovacka radnja koja pravi svakojaku robu za domace plugove. Raonici su im dobri no prijasnji vlasnik pluga je nove daske produzio na CELU za nekih 3cm. i stavljeni su neki raonici koji mi lice na rucni rad i busene su nove rupe za te raonike da se poklapaju s produzenim daskama...

Mene su mucili iza spaneri jer su bile rupe proslicane a prva daske se ispravljala jaaaako puno, pa sam popunjavao rupe na sve tri upore i daske doveo u naj "zatvoreniji" polozaj i to sam ih morao hidraulicnom dizalicom utezati da se rupa na daski poklopi s rupom na upori... Poslije tog "manevra" nema vise izmotavanja niti jedne daske ali se u podrucju iza deflektora pa skroz do pera s gornje strane zemlja ni ne dotice daske cak ni na dubini 35cm sto mi je nekako sumnjivo a zemlje iza na perima ima i viska. Jos cu se s tim igrati kad za to dodje vrijeme...

Drugu zamjerku imam na original deflektore pre slabi i ispravljaju se i nemaju nikakavu ulogu (kao ovi na tvom avataru). Aj razumijem onu "peraju" da se ne stopa kojesta pod gredu, ali deflektore sam morao pojacavati i za iducu jesen ce sjesti tri nova, nemam ja zivaca za natezanje s njima...

Sve u svemu s plugom sam vrlo zadovoljan, nema greske ore po ravnom da sam se iznenadio, svi su me od njega odgovarali ali cjena je bila takva da se ne propusta i nisam pozalio. Samo da doskocim oranju na nagnutom terenu i to je to...


Za daske sam pitao jer jedan iz susjednog sela tvrdi da ima na svom leopardu daske od IMT pluga...
Za Leopardove daske i njihov polazaj je poznato da se lizu po celoj povrsini bas zato sto je gornji deo daske kod deflektora dosta povijen pa se cela daska jede prilicno ravnomerno i brzo zato odlaze vrhovi daske,da kazem gornji deo vrhova.Imam predstavu pred ocima sta tebe zeza,jednostavno su daske suvise ispravljene,nije dobro i dovoljno savijena.Sto se tice koja gde pase daska ja sam to diplomirao tako da znam da je ugao na Leopardu totalno razlicit u odnosu na ostale.Nekazem,sve se moze nekako namestiti a da to traje dugo i pouzdano,ali gopodski nema sanse.
Deflektori(orginalni)su takvi kakvi jesu,los materijal pa se vremenom isprave,ja ih uvek ostavim jer vecina voli da je tu sve orginal na plugu,mislim da ne daju mnogo efekta,vise dodju kao estetika pluga.
Raonici sta reci,vecina proizvodjaca ih okrati u startu pa svi kupe vec podkracene raonike za Leoparda(13cm)Orginalan mera za Leopard raonike na najsirem delu je 16,5cm zato su i malo skuplji od ostalih.
 
slika-324524-2013-01-1358907441-velika.jpg
Imt voćar...Tako kaže gazda..
 
Tako je 755,neko kaze vocar ali je u sustini obican plug na pomeranje,imam i ja sliku iste masine samo da je iskopam
 
Spasoje, uz IMT plocicu, ako ju uopce ima, GARANT stoji i LEMIND Leskovac plocica...

Mirko: Hvala na odgovoru. morat cu se poslije proljetne sjetve malo pozabaviti plugom, moram ga podotezati kako treba, mozda ga pocastim i farbanjem ;) treba mu staviti jednake raonike malo sve pregledati i podotezati...
 
Odustao od slike,gde je iskopati medju milion slika plugova

- - - - - - - - - -

Ipak ga iskopa
j7eqlu.jpg

2z9jtid.jpg
 
Koliko ja vidim josuvek 1983 su se prodavali plugovi za konje i krave. ( u pozadini se vide, ako ne gresim)
 
Koliko ja vidim josuvek 1983 su se prodavali plugovi za konje i krave. ( u pozadini se vide, ako ne gresim)
Jesu konjski plugovi.Zanimljivo je da je firma Brace Karic proizvodila u to vreme plugove kopiju IMT-a.Ima sam nekoliko Bogoljubovih plugova,mogu vam reci da su se odlicno pokazali,moj komsija ima takav i jos ga sluzi izuzetno a pola sela ga teralo.
 
Nazad
Vrh