Plug - osnovna tema

Ima mesta gde će se i patiti, al to je relativno malo, a i naša zemlja je generalno laka za obradu...
 
To sa isečenim daskama da je manji otpor ima logike jer manje zemlje odguruje na stranu, tj. više je propusti ispod sebe. Ali verovatno lošije prevrće ili slaže brazdu makar u tom donjem delu. Vremenom se i same daske potroše u tom donjem delu jer je veće trenje sa zemljom nego u gornjem.
 
Obicno zbog toga i krate dole daske jer se tu pojede IMT daska kao da je od papira,inace najlosije daske i najtanje.(kad su u orginalu)
 
Plug je IMT 757.20, potreban mi je cug sto na gredelju drzi rucicu za stelovanje velicine brazde,jel zna neko ko to pravi i gde se moze kupiti. Moze broj i na pp.
 
da li je ovo u praksi realno, da se sa ovako skracenim daskama lakse vuce plug ? i koliko lakse i da li se to odrazava na `kvalitet` brazde ?

pitam zato sto ja sa mojim 577dv vucem 757.2 ,a razmisljao sam da kupim nesto ovako pa da skratim daske...

Zaboravi na tu ideju dokle god živiš i obrađuješ zemlju na navedenoj lokaciji. Za 757.2 ti je u našim krajevima u potpunosti dorastao tek MTZ 82 i jači. U Severnom, pa i Srednjem Banatu na većini oranica optimalna snaga traktora je 40ks po plužnom telu u normalnim uslovima, a ti normalni uslovi se zakrju svake treće jeseni.
Ja još nisam zaboravio onu prokletu 2010. godinu kad je kolega sa IMT 577 bez prednje vuče došao kod mene da uzme na zajam jednobrazdni plug OLT - Banat.
Moj neki drugi kolega je nedavno kupio traktor od 135 ks da bi mogao da vuče trobrazdni plug.
 
061020121039.jpg

Spreman za sezonu.
 
Zaboravi na tu ideju dokle god živiš i obrađuješ zemlju na navedenoj lokaciji. Za 757.2 ti je u našim krajevima u potpunosti dorastao tek MTZ 82 i jači. U Severnom, pa i Srednjem Banatu na većini oranica optimalna snaga traktora je 40ks po plužnom telu u normalnim uslovima, a ti normalni uslovi se zakrju svake treće jeseni.
Ja još nisam zaboravio onu prokletu 2010. godinu kad je kolega sa IMT 577 bez prednje vuče došao kod mene da uzme na zajam jednobrazdni plug OLT - Banat.
Moj neki drugi kolega je nedavno kupio traktor od 135 ks da bi mogao da vuče trobrazdni plug.

Upravo tako, i ja sam ove godine uzeo 757-20 sa pretpluznjacima za TD9006 da ga ne mucima sa 3 brazde kad ne ide. A te 2010 kod nas je jedan gazda sa Masejom od 300 konja vukao u nekom blatu 4 a nekad i 3 brazde i to jedva. Ko nije radio ovu nasu banatsku crnicu ne zna sta je muka kad krene da trza traktor i da se kidaju prikljuci :sjasi:
 
Upravo tako, i ja sam ove godine uzeo 757-20 sa pretpluznjacima za TD9006 da ga ne mucima sa 3 brazde kad ne ide. A te 2010 kod nas je jedan gazda sa Masejom od 300 konja vukao u nekom blatu 4 a nekad i 3 brazde i to jedva. Ko nije radio ovu nasu banatsku crnicu ne zna sta je muka kad krene da trza traktor i da se kidaju prikljuci :sjasi:
U nasem kraju nije nikakva cudna pojava videti da traktor 160 konja ore sa 3 glave,rus 1221 sa 2 glave,rakovica sa jednom itd itd...a u ovo doba najtrazenija je srafovska roba(za osigurace pluznih glava)
 
Srđo u pravu si ima ponekad takvih situacija kad su ekstremni uslovi ali da ne preterujemo nije baš česta pojava.
Firmin Dzon dir iz vaseg sela je sa obrtaca skidao zadnje glave kada je orao u nasem ataru jednom coveku koji je zaposlen tamo...a sada jedno pitanje za tebe talianu,a i za ostale clanove koji poseduju vogele-da li stavljate srafove osigurace za nosace glava u kvalitetu 8.8 ili jace?ja stavljam 8.8,i pucaju,ali mislim da bi jaci sraf bio koban po neki drugi deo pluga.
 
Nazad
Vrh