Plasman zamrznute maline

Dragi moj gospodine i ja sam na tom cuvenom trzistu svaki dan i upucen sam u trgovinu jedne berzanske robe i u jedan vazan sektor industrije.Pamet u glavu,bez zaletanja,tanak je led ispod vas gospodo.Trudite se da ne budete alavi i neposteni,trudite se da ne licite na krvopije uoci prethodnog rata.
 
Jednostavno maline ima mnogo po hladnjacama a traznje za njom nema, deskur i krops imaju jos robe i od roda 2016 neprodate (placene po 240 dinara prosle godine+ zamrzavne+cuvane itd) a da su se zaletali jesu se zaletali... dok je krops radio kao trgovac bolje je prolazio, isto se moze raci i za deskura koji je 30 godina najveci trgovac bio na ovim prostorima. Od kako su tu sa svojim hladnjacama prinudjeni su da prate trzisne cene u otkupu (sto kao trgovci nisu morali) Ovo je vec druga sezona u kojoj se pokazuje da je otkupiti svezu malinu skuplja rabota nego je kupovati kao zamrznutu,kako izgleda i iduca ce takva biti. (moj los primer usluznog zamrazvanja je najbolji pokazatelj gluposti koju sam napravio na mom nivou i mojim malim kolicinama) Zamislite krops koji je u ovu sezonu preneo 2000 tona iz prosle 2016 ili deskura sa slicnim kolicinama od prosle. Ovoliki pad cena maline nikome nije doneo srecu boljitak i pare, svi su u lancu izgubili od proizvodjaca do preradjivaca.. samo trgovci trljaju ruke i kupuju jevtiniju zamrznutu malinu jeftiniju i od ovogodisnje otkupne cene.. Jefto je u pravu malina nije strateski proizvod u slucju velikih turbulencija u svetu,tamo je luksuz i nije obavezni deo obroka u slucaju svetskih sukoba. Ona samo nama izvozni strateski proizvod koji u ovom trenutku uglavnom niko ne trazi da kupi...
 
Ja prodajem Jeftinu malinu... Dok se Jevto ne vrati :haha: :haha: :haha:

Šala mala nadam se da se kolega Jevto neće ljutiti :osmeh:
 
Naravno da se ne ljutim,ja sam uvek za salu:ppozdrav:,mada imam malo specifican smisao za humor-vucem ka crnom humoru.Stoga se izvinjavam ljudima koje mozda ponekad pogodi moja "otrovna strelica".
 
Jednostavno maline ima mnogo po hladnjacama a traznje za njom nema, deskur i krops imaju jos robe i od roda 2016 neprodate (placene po 240 dinara prosle godine+ zamrzavne+cuvane itd) a da su se zaletali jesu se zaletali... dok je krops radio kao trgovac bolje je prolazio, isto se moze raci i za deskura koji je 30 godina najveci trgovac bio na ovim prostorima. Od kako su tu sa svojim hladnjacama prinudjeni su da prate trzisne cene u otkupu (sto kao trgovci nisu morali) Ovo je vec druga sezona u kojoj se pokazuje da je otkupiti svezu malinu skuplja rabota nego je kupovati kao zamrznutu,kako izgleda i iduca ce takva biti. (moj los primer usluznog zamrazvanja je najbolji pokazatelj gluposti koju sam napravio na mom nivou i mojim malim kolicinama) Zamislite krops koji je u ovu sezonu preneo 2000 tona iz prosle 2016 ili deskura sa slicnim kolicinama od prosle. Ovoliki pad cena maline nikome nije doneo srecu boljitak i pare, svi su u lancu izgubili od proizvodjaca do preradjivaca.. samo trgovci trljaju ruke i kupuju jevtiniju zamrznutu malinu jeftiniju i od ovogodisnje otkupne cene.. Jefto je u pravu malina nije strateski proizvod u slucju velikih turbulencija u svetu,tamo je luksuz i nije obavezni deo obroka u slucaju svetskih sukoba. Ona samo nama izvozni strateski proizvod koji u ovom trenutku uglavnom niko ne trazi da kupi...

Za deskur je istina ,a za crops te neko debelo slagao. Oni su kupovali originale vec krajem aprila

- - - - - - - - - -

I los primer tvog zamrzavanja je samo zato sto si se zaleteo sa prodajom. Malina ide lepo ,poljska je dobrano omanula i ceka se novembar mesec kad prodju sajmovi. Ako si vec resio da ledis moras i da znas kako da prodas to je prvo sto si trebao da naucis
 
Prosla su ta vremena kada se znalo kada je najbolje vreme za prodaju maline i kada je jedino bilo vazno sto duze malinu sacuvati. Sta bi prosle godine, mnogi su cekali pa malinu preneli u ovu godinu i sada se pitaju kako je to moguce da su veliki novac izgubili. A to za Poljake cemo jos da vidimo, bojim se da nama nisu Poljaci najveci problem.
 
ima li koja novost oko plasmana smrznute maline posle sajma prosle nedelje u kelnu.. ima li pomaka sa cenom, zna li se sta?
 
Novosti ima koliko hocete ne znam samo sta vas konkretno zanima.

Evo malo kako je to izgledalo.

https://postimg.org/gallery/1hv5fsme4/

E sad, da li ima pomaka sa cenom, ne znam samo vas pitam da zamislite sta se desava ako preko 10 nasih firmi sto na grupnom standu sto samostalno sto su izlagale nude jednu te istu vrstu robe...? Sta mislite u kom pravcu ce onda ici cena? Pazite nas grupni stand na donjem spratu a na gornjem spratu sve top igraci u tom poslu trgovci, preradjivaci itd itd...

Nimalo lepa i jednostavna situacija.
 
Novosti ima koliko hocete ne znam samo sta vas konkretno zanima.

Evo malo kako je to izgledalo.

https://postimg.org/gallery/1hv5fsme4/

E sad, da li ima pomaka sa cenom, ne znam samo vas pitam da zamislite sta se desava ako preko 10 nasih firmi sto na grupnom standu sto samostalno sto su izlagale nude jednu te istu vrstu robe...? Sta mislite u kom pravcu ce onda ici cena? Pazite nas grupni stand na donjem spratu a na gornjem spratu sve top igraci u tom poslu trgovci, preradjivaci itd itd...

Nimalo lepa i jednostavna situacija.
Pitaju kupci imamo li sta drugo da ponudimo sem maline,a sta drugo da ponudimo kad se cela Srbija napalila da sadi maline,to mi lici na kraj malinarstva.Ne znaju ljudi da stranci kupuju i borovnicu i ribizlu i kupinu i jagodu,nije malina jedina.....
 
Ne znaju ljudi da stranci kupuju i borovnicu i ribizlu i kupinu i jagodu,nije malina jedina.....

A je l' kupuju stranci šljivu, jabuku, kajsiju? I tog voća ima dosta, pogotovo jabuka (po Vojvodini) što sam masovno viđao... I po meni je besmisleno da se izlaže samo malina. Vi ste dosta upućeniji oko površine pod borovnicama, ali mislim da i njih ima priličan broj.
 
A je l' kupuju stranci šljivu, jabuku, kajsiju? I tog voća ima dosta, pogotovo jabuka (po Vojvodini) što sam masovno viđao... I po meni je besmisleno da se izlaže samo malina. Vi ste dosta upućeniji oko površine pod borovnicama, ali mislim da i njih ima priličan broj.
Sljiva u zamrznutom sranj se kupuje ove godine jer je nema( a i cena sveze je bila dobra 40-45 dinara),borovnica se moze plasirati u svezem stanju po dobrim cenama,a u zamrznutom je situacija promenljiva,npr.trenutno ima potraznje i za zamrznutom borovnicom.Kod kupine je bitan sortiment i mora da se ulozi da bi se plasirala u svezem stanju (u toj opciji Cacanku zaboravite)..Svaka roba ima svog kupca,na primer,kazu kupina jeftina i ne isplati se,a ne znam da li znate da se kupina lohnes ovegodine otkupljivala i preko 200 dinara po kg u posudicama.Naravno da bi se ovakav proizvod napravio,treba imati navodnjavanje i zasenu,tj treba investirati u proizvodnju....Mnogi su primili,uzmu i zabodu u zemlju 5000 "stabala" maline (kako se neki na forumu izrazavaju) i misle da se obogate,a kada im propadne zasad neko ih prevario.....Malo sam izasao iz teme,ali ovaj forum je malo zastranio.Vezano za plasman zamrznute maline,evidentno je bilo na sajmu u Kelnu da u Poljskoj ima malo rolenda,pa bi po nekoj logici trebalo da bude pomeranja cena ba gore,bar za rolend....Ako u ovom poslu ima uopste vise logike
 
Kao sto sam pisao mnogo je sadjeno ovih par godina u nazad dok je cena bila "napredna" ove godine desilo se otreznjenje a iduca godina ce biti "vadjenje i kosidba" malinjaka, tek od 2019 nas ceka neko poboljsanje, tako je bilo i pre sve je ovo ciklicna stvar, treba biti uporan.
 
@Ariljac80

Pa vi ste prvi tamo kod vas podigli enormno velike zasade, imate najskuplju malinu u okruzenju i naravno da se tako skupa roba jako slabo prodaje. Ne znam da li se tesite time sto kazete da u Poljskoj nema rolenda... Ima rolenda i Poljska i a ima i nase robe dosta zato i nema pomeranja cena vec cene idu nadole. Pisao sam vec sta i kako treba da radimo ali ja sta god napisem uvek budem docekan na "noz". Sveza malina je samo jedan segment trzista gde imamo sanse ima tu jos prostora ali mora da se radi. Naravno da se traze i druge vocne kulture, ali vecina haldnjaca nema iskustva i misli da treba da rade samo malinu. Koliko nam je malina valjala jer se lepo zaradjivalo na njoj toliko nam je i odmogla jer smo zaboravili na neke druge vocne kulture, uspavali smo se, postali lenji i izgubili kontakt sa trzistem. Svet je postao odavno jedno veliko globalno selo, informacije putuju jako brzo sve se zna. Videcemo, u poslu sa vocem sve je i moguce i nemoguce, treba pratiti trziste.
 
Nazad
Vrh