Plasman i cena maline u 2018 godini

http://364analyze.com/2018/05/31/re...rozen-fruits-market-in-the-approaching-years/

- - - - - - - - - -

Pole,sacekaj sa krcenjem bar do marta.Sve su indicije da ce potraznja za rolendom (Frozen IQF Raspberry) rasti.Ovaj haos ne vodi nikuda ni ozbiljne izvoznike.Srbija je adresa kupcima za ovu vrstu robe,a ova godina je katastrofalna,a zalihe ce se potrositi.

- - - - - - - - - -

- - - - - - - - - -

https://faircolumnist.com/is-the-iq...et-to-see-incredible-growth-during-2015-2025/
 
Na prozivku red je i odgovoriti ..na 3 ha maline bere 3-6 jedan dan 8 beraca ....Ako neko misli da je to berba ,taj ne zna sta je berba. Ja to malo exspermentisem branje tako sto menjam berace i pravim selekciju (odabir) koga cu za sledecu god da angazujem 5-6-do 8 dobrih brzih beraca sto bi mi uredno brali sledece god po kg tako da i oni lepooo zarade a da i meni nesto ostane ...nadam se da ce mi biti dovoljno za 2500 m/d Mikera i 800 m/d polke.. toliko ostavljam ostatak krcim.

Ma nikakva prozivka, nego sam video da hvalis nekog oficira da bere 70 kg. pa sam naveo primer.
Nema nista lose u tome probati izvaditi troskove, kada vec 95 posto ljudi bere.

Nego bi mogao malo detaljnije ako imas volje naravno, napisati iskustvo sa tom masinom za branje sto ste probali ove godine.
Koliko sam ja shvatio iz vaseg pisanija da ona uspe da obere oko 50 posto, a da druga polovina ostane neubrana?

Dobra stvar je da ne ostecuje samu biljku, tacnije ne lomi rodne grancice, a losa da ima kvarova i da treba jos poraditi na njoj, ako sam dobro ukapirao?
 
Ja sam skoro pricao sa nekoliko drugara u okolini Travnika koji gaje maline i to pristojne povrsine. 3 od 4 nece raditi vise sledece godine, idu za Sloveniju i kojekude preko da rade. Jedan mi je rekao da ce imati oko 2500e platu i da mu je to isplativije nego malinjak+njegov sadasnji posao. E sad, koliko je u Slo to ok za zivot ne znam, ali ja im zelim svu srecu. A i za Bugare je istina.

Eto, slucajno sam i ja iz okoline Travnika :osmeh:
Groznica zvana MALINA ovdje je gotova !
Situacija ovdje je toliko ocajna da trenutno niko ne razmišlja nastaviti sa uzgojem.
Cijena se još ne zna ali nema šanse da bude isplativa , jako mali broj otkupljivaca i plus kiša svaki dan.
Licno imam 800 m/d wilameta i da postoji svjetsko prvenstvo za malinjake odmah bi se prijavio,,ko god je vidjeo nije mogao da vjeruje da ima takvo nešto ali ... najvjerovatije da mu je ovo zadnja sezona.
Radio sam iskljucivo porodicno ali kap je prelila cašu i necu više da se maltretiram ni sebe ni porodicu.
 
A koliko je veceras cena???
Hahahahaha
Pozdrav za sve hladnjacare i srecan vam danasnji otkup. Da i sutra ovoliko kupite...
Svim proizvodjacima srecna kisa i ovi dani odmora. Neko odozgo im ne dozvoljava da nam i dalje otimaju.
 
@ jefto i @ majstor gera To sto pokazaste je okej i za analizu....Al ovo dole i mnogo jos slic...prica neke druge price..?
https://www.youtube.com/watch?v=IZexrtwacaU&feature=share
https://www.youtube.com/watch?v=bt73GOk4JRY&feature=share

@ Markonator ...nisam ni shvatio prozivku u negativ.... okej je .

Sto se tice kombaja sto ga radimo..nema tu nista novo reci....na isti fazon rade vec 40-ak god ..nista novo ..samo pitanje je koliko para toliko muzike.

Ovako nesto moze da posluzi za neke malinjake sa slabijom vegetacijom i prinosima ..kombaj u Lipolistu bere 50% zrelih plodova nas ne bere ni 30%??/ al uocili smo u cemu je caka otklanja se,ne verujem da se moze postici 100% obranih zrelih plodova al do 80% moze ,al da ne lomi grane i da ne ostecuje mlade lastare.

Pozeljno je da malinjak pred berbu bude uredno oplevljen i ociscen od vecih mladih lastara ..i to nije neki problem i prevelik trosak..? Tako bih se pojacanom vibracijom dobio veci % branja u jednom prohodu

Tamo u grupi sto misle iz dva prohoda ...ne pije to vodu.

Od svega sto sam shvatio (mozda pogresno?) ja buducnost malinarstva vidim da ce kombajni uci na velika vrata kod nas. i brace malinu sa kasaste preradjevine po ceni od 0,8-1 eur a organska rucno brana za rolend preradu i konzum po ceni 2+? eur.

Ne bih da baksuziram al imam neki predosecaj i saznanja,da sledeca god jos i gora od ove po pitanju cene kako kod nas tako i kod dugih u svetu ...Mozda sledece god dodje do veceg krcenja ( milicioneri,m.sestre,popovi,advokati....idr kao i neki bisnismencici) svih sto im je to nesto dopunski izvor prihoda od 20-30% , u svim drzavama. Ko to izdrzi mozda i ostane malinar.

Da sirim zasad (da bih opstao u konkurenciji koja dolazi) je nemoguca misija, prosle god 0 ove god debeo gubitak sledece se ne nadam nekom boljitku../?Preostaje mi samo da smanjim n
na trecinu i za koliko se mogu organizovati i podmirivati BG i NS kvantas sa mikerom ,polkom i 1.5-2 t aronije...?

Stoga @ jefto:ppozdrav: nemam sta vise cekati no pocelo se sa jednog ha skidati....da li je dobra odluka?????

- - - - - - - - - -

A u Poljskoj suša i visoke temparature....
podbacaj roda.
Nista to poraviti nece, A nije ni kakva sansa za jesenje sorte... samo ostaje neka nada..?
 
pole
Ne bih da baksuziram al imam neki predosecaj i saznanja,da sledeca god jos i gora od ove po pitanju cene kako kod nas tako i kod dugih u svetu .............

Kao da poznavalac p. govori iz tebe ?

Da li je stvarno moguca i gora god ?
 
Poslednja izmena:
Na prozivku red je i odgovoriti ..na 3 ha maline bere 3-6 jedan dan 8 beraca ....Ako neko misli da je to berba ,taj ne zna sta je berba. Ja to malo exspermentisem branje tako sto menjam berace i pravim selekciju (odabir) koga cu za sledecu god da angazujem 5-6-do 8 dobrih brzih beraca sto bi mi uredno brali sledece god po kg tako da i oni lepooo zarade a da i meni nesto ostane ...nadam se da ce mi biti dovoljno za 2500 m/d Mikera i 800 m/d polke.. toliko ostavljam ostatak krcim.

U sadasnjem exspermentisanju je, solidni beraci naberu 45-50 kg od 7h do 17 h x70 = ostani i meni pola dnevnice za utrosen rad u martu . neki drugi sto ih i menjam nakon 2 pokusaja naberu 30 kgx70 =2100 sebi dnevnicu a meni od njih ostane 600 din do 1200 din zavisi da li sam je dao po 100 din ili 120 din da ne duzimmm ko hoce da razume razume sta je pesnik hteo reci...

Pole poremetio ti se program na kompu. 124 je bila proizvodnja a sad ti ostaje na 120. Dobar primer da moze i nize. Tako se isplati i na 60 ko radi sam zato svi beru,tako i treba dok se ne opamete

- - - - - - - - - -

Beres sa malo beraca jer su lose maline. Vecina je ostavila 1 deo ili pokosila i slikala zbog male kolicine. Sad kad kad jtupina bude 20 din slikacu 1 kupinjak kako propada ali imam jos a koja ostaju i punicu neku hladnjacu jeftinom robom.
 
@Slavisa ! Program se poremetiti ne moze,to je Japanac izmislio za gl..e amere. Verujem da nisi me razumeo zato sto mi tastura nije jaca strana kao starijem coceku..?pa pisem skraceno ( u kratkim crtama) bez adekvatnog postavljanja znakova intrpukcije?

Isplativostiii...??? Kad i gde ja pisah o istoj...? Od 2015 neee ma jeeee. Al ljubav prema malini me jos ne napusta u 100% ...razlog je sto PAMTIIIIM ono sto je ona meni dala u nekom proslom periodu .Stoga i zelim da u nekom buducem vremenu se bavim malinarenjem.dokle budem mogaaa...? U obimu koliko mislim da cu moci ? 0,8-1 ha
Za kvantas BG i NS po nekoj malo vecoj ceni..sa Mikerom , Polkom i Aronijom , MOZDA iznadjem resenje za isplativost??? mozdaaa?

Ovi sto beru na 60 din da bi se OPAMETILI ..? plasi me da im je potrebna jos jedna god kao ova i nesto gora ...TAD i samo tad . bi se opametili??

Da mi je malinjak LOS ../ e pa nije nista losiiiiji u odnosu na 80-90% malinjaka u mom kraju. Mnogi su zavrsili berbu odavno a kod mene i u narednih 10-ak dana se moze nabrati po 45-50 kg po jednom solidnom beracu na dan. Juce g. Sneza nabrala 46 kg i g J. SAMO 24 kg... samo njih dvoje na 3 ha...da li to nazivas BERBOM ??? ja neee Pozzzz

- - - - - - - - - -

Da dodam jos TROSKOVNIK za proizvodnju smanjujem ?
Motikan velika stavka ....se izbacuje ...ako sam ove god Al BLAGOVREMENO i strogo u odredjenom trenutku sa 2,3 lit Desixasa i 0.5 Totala za poponac + 0,5 lit Fiore... za zubacu i sirak Uspesno se izborio NA TRIIII ha maline ...sto znaci nestoooo!
A vezanje BOZE, ZDRAVLJA ..Sam odaberem i postavim lastare u febr.-mart ..novim nacinom vezanja na 2500 m/d ( o tome cu kad dodje vreme za to)
Platicu samooo par dnevnica da ociste visak i skrate odabrane lastare..... i to je velika stavka na kojoj se moze nesto....?
 
Ovi sto beru na 60 din da bi se OPAMETILI ..? plasi me da im je potrebna jos jedna god kao ova i nesto gora ...TAD i samo tad . bi se opametili??
Znaju hladnjace da od tih sto beru na 60din ne mogu dobiti ni kvalitet ni kolicine koje im trebaju.
To su mahom male parcele sa ljudima koji, iz neznanja ili nemastine stede na SVEMU pa koliko rodi njima vajdica.
Vi ne mozete da verujete koliko je napustenih malinjaka kod mene u Kraljevu.Jedan takav od 40 ari je blizu moje parcele pa mi vec drugu godinu pravi problem.
Juce slikam parcelu 50 ari vilameta druga godina u koju niko nije usao.Stoje uzuteli lastari vezani za drugu zicu, na njima truli ili suvi plodovi..
Pricam sa jednim prosle godine, ja onako zabrinut zima bila bez snega sa jakim mrazom pa razmisljam da nije izmrzla, kako ce da krene a on mi kaze " ma sta se sekiras, korovcina je to" pa sa svoje parcele od 20 ari ubere 700kg, pa razmisljam eto kako si je tretirao tako ti je vratila..
snc00511.jpg


snc00412.jpg

snc00413.jpg


Sta ce biti kad iz ovakvih "malinjaka" krenu bolesti, stetocine i paraziti?
 
Poslednja izmena:
Na 60din beru stari malinari koji su je braliwna 2e i na sve ostale cene u poslednjih 10/30god. Njih ljubav ne napusta tek tako. Kvalitet tih malih je dosta bolji jer rade 10ari i malo vise pa sve se stigne na vreme.ne kalkulisu djubrivo... na duzni metar vec uzmu za 100/200e i ne gledaju dali je 5/8kg po aru. Takodje ti sitni su dosta parcela izmenjali i ostalo im je najkvalitetnija. To je isto kao sto ces ti da vadis na 1ha. Ostavices najbolje i dobices tako da je beres na 60din. Nemam pojma ko je izmislio program niti za koga.ne zanima me jer zarada se vidi na kraju godine a ne u berbi. Imaces i slucaj da ti ne plate sve pa lepo izgubis ali posto si od pre par godina mozda naletis i na takve. Dok ne stavis pare u dzep a pre toga da pogledas dal nisu fals nemas zaradu. Iz iskustva pisem ne matematicki

- - - - - - - - - -

Mislim da je juce bila kisa kao i danas. Tako da nema potrebe da pises da brali 2 jer se skoro nigde nije ni bralo.beru neki koji jadni ni za hleb nemaju pa si lepo mogao takav trud da im nagradis tim bednim 100kg. Pustio si kako sam citao da bere sirotinja za dzabe. Zatim uzeo jadne radnike da beru po kisi,rosi a zagovaras ne branje. Jug da cupa cenu za vase polke,polane i ostala smeca. A vi da cekate cenu. Odvoji svakom ko je kosio maline ili nije brao po 10e za gorivo za trimer jer je neko mozda poslusao tebe.
 
Ma ovo ni m. od Malinjaka nemaaa.. Al i nije za cuditi se niki su poverovali ...niska cena ...odustali od ulaganja...mozda ispravno je bilo i ispravno..??
-Male parcele..? beru i sa vecih parcela . ...0,8-6 ha vidjenooo!

'.....rece @Markonator to su oni sto su usli u "biznis" kad je malina bila 2e pa hteli odmah da postanu gazde, da plate plevljenje, berace dok suske padaju sa neba pa mi ih nije ni zao.....

Ovakve izjave su "otrcane....." ne drze vodu Eeees da ima tu nesto malo istine al da je sve to tako e pa i niiijee..?
Neki likovi su zasadili zbog "pranja para" ..a neki zato sto imaju 500 do milion evreja ..i vrse usluge otkupa za nekog hladnjacara svoje pare zarobe do mart-maj naredne god .. uz zaradu od 15-20 din/kg...lepa svota???
Hladnjacarski interes je sto ga takav obligacioni odnos jeftinije kosta no da je uzeo kredit od banke koji kosta od 6 do 8 din po kg..pretpostavljam samo da i pp nije nesto slic.
I njihovi malinjaci su uglavnom bez kvaliteta i kvantiteta... kao i oni mali vec pomenuti.

Cesto se izjavljuje jos jedna "otrcana...."?... Veliki ( nista ne rade)-- -mali malinari..?
Zar stvarno neko misli da neko ko ima 1.5-2 ha i vise jagodastog voca...a da nema PREVISEeeee obaveza samo oko organizacije posla ..sa 30-100 radnika na plantazi. Taj ko tako misli...on ne znaaa...da ne kazem nista.
Veliki ce uvek razmisljati na veliko i opstace veliki ako ne u malinarstvu ,odnda mozda u nekom drugom smeru(jagoda,pcele,bostan.....?) a mali ce razmisljati i pricati na malo i tako ce i ostati mali...e i to se zove Srbija!...mada isto je tako svuda u svetu.

@ Markonator pozz nista licno veruj mi...nemooo da me pogresno shvatis..ne odnosi se to na Vas vec uopsteno al sam uzeo za pravo da Vas pomenem.
:ppozdrav:
 
POLE. Pre dvadesetak godina novi malinar je cenio,pitao,savetovao se sa iskusnim i bilo je neke boje zarade. Sad upadate i pisete starijim kako da rade.KRENULI STE JARU,KOKOSIJE U GRANULAMA,NJIVAL... DOSLI STE DO 1E PROIZVODJACKE CENE. Jos potcenjujes sitne a kad budes pao opet ces duboko da se zaglibis jer si alav ti i takvi. 1000 preparata sad u opticaju.zašto? Zato sto ima novih,neiskusnih,naivnih.

- - - - - - - - - -

Meni nije jasno kad se ulazi u posao udjes exprimentalno,cutis,radis,pitas a ne sad ce taj japanski program meni da racuna. Sad si ti pismen i dosao do 124+ a vidis da ima zarada i na 120. Znaci kako ti kazes da ostaje ima i na 60.guras neke da ne beru a ti da je beres.olovka je 1 a praksa 2.
 
POLE. Pre dvadesetak godina novi malinar je cenio,pitao,savetovao se sa iskusnim i bilo je neke boje zarade. Sad upadate i pisete starijim kako da rade.KRENULI STE JARU,KOKOSIJE U GRANULAMA,NJIVAL... DOSLI STE DO 1E PROIZVODJACKE CENE. Jos potcenjujes sitne a kad budes pao opet ces duboko da se zaglibis jer si alav ti i takvi. 1000 preparata sad u opticaju.zašto? Zato sto ima novih,neiskusnih,naivnih.



- - - - - - - - - -

Meni nije jasno kad se ulazi u posao udjes exprimentalno,cutis,radis,pitas a ne sad ce taj japanski program meni da racuna. Sad si ti pismen i dosao do 124+ a vidis da ima zarada i na 120. Znaci kako ti kazes da ostaje ima i na 60.guras neke da ne beru a ti da je beres.olovka je 1 a praksa 2.

Oooo h 2@ slavisa ..sta li je s tobom ili sa mnom..? jbg ne znaaaam.... kako se ja izjasnih da se na 120 ima zarade..? a ja samo objasnih da ako mi neko bere po 70 din/kg a ja na to umam jos 10-ak din dodatnih troskova .i predam je po 120 ostaje 40 din /po kg ...za smaneje gubitka koji vec imam i veci je od tih 40 din/kg ...sta nije jasno sem ako imas neke druge namere ..okej necu se da se......?

Koga ja to podcenih..? oni sto su mali i ne znaju sa 20 god malinarstva nista...oni uglavnom i ne znaju ni sa tasturom i nisu ni u ovoj ili bilo kojoj drugoj grupi....hoces li reci da ih nemaaa??? i sto rece srb1n ..nemaju ni kvaliteta ni kvantiteta...ne podcenjujemo ih vec konstatacija ,cinjenice.
 
Na koji nacina ljudi iz drugih gradova Srbije da se pridruze nekom udruzenju koje ne u protestu?
Konkretno mislim na Brus i Aleksandrovac. Ovde nema niti jednog udruzenja, niti ce ikad ko protestovati-zato I imamo najnizu cenu u zemlji.
Ako neko zna kako da se pridruzimo protestu neka napise...
 
Oooo h 2@ slavisa ..sta li je s tobom ili sa mnom..? jbg ne znaaaam.... kako se ja izjasnih da se na 120 ima zarade..? a ja samo objasnih da ako mi neko bere po 70 din/kg a ja na to umam jos 10-ak din dodatnih troskova .i predam je po 120 ostaje 40 din /po kg ...za smaneje gubitka koji vec imam i veci je od tih 40 din/kg ...sta nije jasno sem ako imas neke druge namere ..okej necu se da se......?

Koga ja to podcenih..? oni sto su mali i ne znaju sa 20 god malinarstva nista...oni uglavnom i ne znaju ni sa tasturom i nisu ni u ovoj ili bilo kojoj drugoj grupi....hoces li reci da ih nemaaa??? i sto rece srb1n ..nemaju ni kvaliteta ni kvantiteta...ne podcenjujemo ih vec konstatacija ,cinjenice.
Do pre par meseci si racunao da te proizvodnja do hladnjace kosta 124din a sad 70. Neko je ovde lud. Mene ne kosta nista jer nemam japanski kalkulator. Poznavaoc pise da je 80din proizvodnja do hladnjače a mi se kao bunimo. Sad vidim da je i manje od 80

- - - - - - - - - -

Tastatura ce ti ostati od namestaja,malina pa do borovnica. Ja imam 20/30ari sad i ne širim vec smanjujem.imam tastaturu ali nema cene.zasto beres? Daj primer tom bednom jugu kako ne beres 3ha, pokaži kako neces da budes rob, ja hocu,mogu sa 20ari da vas drndam i to radim dok vam oci ne podju. Kvalitet odličan, lages 20t. Berba 3,4t. Dajem je na 60 din i ostaje mi 50 din po kg.
 
Nazad
Vrh