Plasman I cena maline u 2017 god.

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ovo sa tulaminom je bilo preko rasadnicara iz VA. Tuga. A za poljsku tacna cifra je oko 90000 tona. Info sa sastanka iz Ivanjice. Svaka cast za Mondi. Uzimaju sve sorte malina i nemaju problema.

Nije usamljeni slucaj,evo nasao sam i snimak.Tuga je prava rec...

https://youtu.be/7ES_Niufcwg

https://youtu.be/I7a9tpdzs3Y

Ono sto je strasno je da su ljudi ostavljeni da se snalaze kako znaju u dugovima do guse zbog tudje neodgovornosti a da onaj ko je odgovoran(po ko zna koji put)lepo "pere ruke" i prebacuje krivicu.
Odgovor ministarstva je u najmanju ruku kriminalan (5:47 na snimku),kao i objasnjenje profesora da je "verovatno disciplina popustila"(6:53 na snimku) a sto su ljudi "zavijeni u crno"nikom nista.
Evo i teksta koji sam citirao u postu,pa ko hoce moze da procita..(poznavalac_prilika obavezno da procita,tu ce naci odgovore na svoja pitanja iz zadnjeg posta)
http://www.poljosfera.rs/agrosfera/...vinogradarstvo/poljuljan-imidz-srpske-maline/
 
Postali smo uzasno skupi, svasta od lobista moze da cuje. Aj neka bude pola e pa da budete zadovoljni, da imate za nova kolica, stancice, letovanja po zabitim krajevima, a seljak ce da trpi e pa nece, neka trpe hostaplerski lobisti kojima je uvek malo.

Послато са CUBOT_NOTE_S уз помоћ Тапатока

Velike oscilacije cena nisu dobre ni za koga, ni za kupce ni za hladnjace a ni za proizvodjace. Puno bi bolje bilo kada bi mogla da se dogovori jedna cena za narednih 10 godina npr pa da svako zna koliko njegov proizvod vredi a sa druge strane da kupci unapred znaju koliko nesto treba da plate... Ako trziste ode ispod cene da se proizvodjacima doplati do cene koja je unapred dogovorena ali isto tako ako trziste ode preko ugovorene cene da se sav visak stavi u poseban fond koji ce sluziti samo za nadoknade proizvodjacima kada je cena ispod dogovorene... Mislim da bi ovakav jedan odnos bio mnogo bolji i korektniji za sve strane u poslu....

Znam proivodjace koji zive jako lepo, voze luksuzna vozila, letuju na skupim destinacijama decu skoluju na prestiznim univerzitetima itd itd... Ima ih ali puno rade, ne 20ari nego puno vise... I od svoga rade lepo zive a cena ako jedne godine i bude losa, pa ne sekiraju se puno, znaju da su cenovne oscilacije sasstavni deo posla sa malinama...

- - - - - - - - - -

Ma i pola evra je njima mnogo da je plate, setih se onog Rambovog:...kad pocne lova da pristize, odmah ti zine guzica na neke stvari .... ili ...navikoh se ja na sapun i na zubnu pastu...
Samo neka je njima dobro, nas ko....mozemo i da pocrkamo, koga briga

Samsung A5

I pola evra je mnogo platiti nesto ako na tome proizvodu ne mozete kasnije da zaradite... Nije problem platiti nesto, problem je to nesto kasnije prodati i na tome zaraditi... Prosle godine je malina pretplacena makar u zapadnoj Srbiji i sada su te hladnjace u velikim problemima... Hladnjace iz drugih oblasti su manje platili svezu malinu pa su u kakvoj takvoj boljoj situaciju...

Nemojte biti nerealni, kao proizvodjac zadnje dve godine je bilo vise nego dobro... Pa ne moze uvek... I hladnjace su zadnjih par godina dobro prolazile, zaradjivalo se, gradili su se novi kapaciteti itd itd, ali sta sada... Kako izaci iz ove situacije mislim na obe strane... Tesko je sada i proizvodjacu i hladnjaci najvise zbog toga sto izmedju njih ne postoji partnerski odnos, kada bi se glave malo ohladile neko kompromisno resenje bi se naslo a podjednako prihvatljivo za obe strane...

Jos nesto, neko pomenu MONDI, mislim da se sada firma ne zove tako.... Mondi je proivodjac koncentrata , imaju fabrike u Poljskoj i Belgiji cini mi se, povukli su se sa naseg trzista a firmu je sa starim menadzmentom preuzela jedna engleska firma... Englezi su stari znalci, poznaju trziste imaju kapital i nista ne rade napamet kao mi, tacno znaju sta zele i zato uspesno rade i sire se.
 
Ja radim za Mondi Lamex. Mislim kod njih predajem, a radio sam kod njih pre 12 godina. Ja sam bio zadovoljan i kao radnik i sada kao neko ko im predaje malinu. Oni imaju ideje i lako se šire, a sada svim novim malinarima koji rade za njih daju preporuke da polako prelaze na organsku, za pojedine obezbeđuju i ulazak u GAP.
 
Mozda ce u organskoj proizvodnji i biti spas, mislim da je nekontrolisana primena pesticida i vestackih djubriva napravilo veci problem nego mesanje sorti,malina je skupa hrana za potrosaca, a sto bi neko platio nesto sto bi trebalo biti zdravo, a ustvari je daleko od toga...
 
Imam jedno pitanje za vas, koilko je veliko trziste organske hrane u ovom slucaju malina? To je trziste sa tendencijom rasta ali ograniceno... Dobro je da odredjeni proizvodjaci predju na organsko gajenje maline ali ne treba da napustamo ni konvencionalnu proizvodnju...
 
Ja se drzim one narodne "svaka roba ima svog kupca". Ponavljam da je malina skupa hrana i trziste su bogate zemlje, jedna od tih je Amerika koja je skratila listu dozvoljenih preparata za zastitu, mislim da su i evropske zemlje imale izmena po tom pitanju
.. Ima nesto tu cim svi hladnjacari forsiraju to, e sad koliko je to dobro za obe strane vreme ce pokazati.
 
Imam jedno pitanje za vas, koilko je veliko trziste organske hrane u ovom slucaju malina? To je trziste sa tendencijom rasta ali ograniceno... Dobro je da odredjeni proizvodjaci predju na organsko gajenje maline ali ne treba da napustamo ni konvencionalnu proizvodnju...

Trziste organske-zdrave hrane je u velikoj ekspanziji u Evropi a posebno u Skandinavskim zemljama.Druga je prica sto kod nas narod nema svest (vecina) da se hrani zdravo i sto je trziste ograniceno uglavnom na j.beni Beograd.
Malo cu da izadjem iz teme da bih dao jedan primer naseg mentaliteta.
Pasteta jetrena od 95g u Maxi diskontu kosta 94,99din,odnosno 1000din za kilogram dok za iste pare mozete da kupite 2,5kg cistog mesa bez kosti!
E sad,postavlja se pitanje ZASTO neko svojoj deci radije za dorucak da pastetu(otrov i otpad) umesto da mu spremi zdrav obrok koji nece biti nista skuplji?
Roditelj ce radije da kaze kako ne kupuje malinu deci zbog cene od 2e("preskupo je to,kriza,nema se para,mnogo ste alavi vi malinari...")nego sto ce da se odrekne kutije cigareta koje kostaju isto toliko,ili da proseta 2-3 puta do grada pa ustedi 2l goriva mesecno i eto para da dete ima zdravo voce za uzinu svaki dan.
Svest se menja ali kod nas Srba sve ide sporije i sa mnogo muke,valjda nam je to u genima...

Evo i jedan link kako se moze kad se hoce.
https://youtu.be/S_tMQI7dfkg
 
Nema tu ljutnje , to je sve trziste, Crops nije ni najmanji a ni najveci otkupljivac ali jedno je sigurno ako jedan Crops koji je u svetu jagodicastog voca sinonim za jednu uspesnu firmu ne moze vise da plati onda zaista treba da se zamislimo... Crops u svom portfoliju ima preko 200 duboko zamrznutih proizvoda koje distribuira sirom evrope i sveta... Nije ovo nikakva propaganda vec realno stanje na trzistu... Ako neko misli drugacije i moze bolje da proda robu neka plati vise i sigurno ce mnogi doci kod njega...
 
Problem je sto nam upravo stranci kroje kapu, nisu oni dosli u Srbiju sto nas vole, nego zbog jeftine radne snage i jeftinih proizvoda. Hajde da poverujemo u pricu da su hladnjace lose trgovale ove sezone,u minusu su za ovu sezonu,ali sta je sa prethodnih 6 sezona kad se zaradjivalo to niko ne pominje. I nijedna hlanjaca ne otkupljuje samo malinu, tu je kupina koja je otkupljena za 30din, pa visnja, borovnica itd. Sve je ovo politicka igra koja nas je dovela tu gde smo.
 
Nema tu ljutnje , to je sve trziste, Crops nije ni najmanji a ni najveci otkupljivac ali jedno je sigurno ako jedan Crops koji je u svetu jagodicastog voca sinonim za jednu uspesnu firmu ne moze vise da plati onda zaista treba da se zamislimo... Crops u svom portfoliju ima preko 200 duboko zamrznutih proizvoda koje distribuira sirom evrope i sveta... Nije ovo nikakva propaganda vec realno stanje na trzistu... Ako neko misli drugacije i moze bolje da proda robu neka plati vise i sigurno ce mnogi doci kod njega...
Drop in Serbian frozen raspberry exports

27 March 2017 - By Cristina Nanni


frozen+raspberries.jpg

The volume of Serbian frozen raspberry traded dropped by 8.4% in 2016, going from 93,700 tonnes to 86,000 tonnes as the country lost some market share in Germany, France and Belgium.

Kad pomenu propagandu...
Evo sa njihovog sajta,lepo kazu da je izvoz iz Srbije pao za 8,4%(nasi hladnjacari kazu preko 40%..),ni Krops ni bilo koja druga velika hladnjaca vise ni ne pominju puna skladista.
Zasto su izgubljena neka trzista u Nemackoj,Francuskoj i Belgiji svi znamo(pa vi mesajte opet).
Srbija ima kvalitet i ako su hladnjacari nesto naucili pa ne probaju opet da uvale "mix" brzo ce se i vratiti na ta trzista.
Inace dok sam citao teme na njihovom sajtu jos jedna stvar mi je privukla paznju "The most important cultivation areas for frozen raspberries are Chile and Serbia."
Ni jedne jedine reci nema o Poljskoj(toliko o Poljskom kvalitetu).
A sad motiku(korov eliminator) u ruke pa na njivu dosta se lencarilo na forumu!::vadjenje_repe::
 
Kod mene u kraju kretala se cena maline od 140din do 220 u zavisnosti od vremenskog perioda pa kako se kome zalomilo,a organska polka je isla do blizu 300din.

- - - - - - - - - -

Drop in Serbian frozen raspberry exports

27 March 2017 - By Cristina Nanni


frozen+raspberries.jpg

The volume of Serbian frozen raspberry traded dropped by 8.4% in 2016, going from 93,700 tonnes to 86,000 tonnes as the country lost some market share in Germany, France and Belgium.

Kad pomenu propagandu...
Evo sa njihovog sajta,lepo kazu da je izvoz iz Srbije pao za 8,4%(nasi hladnjacari kazu preko 40%..),ni Krops ni bilo koja druga velika hladnjaca vise ni ne pominju puna skladista.
Zasto su izgubljena neka trzista u Nemackoj,Francuskoj i Belgiji svi znamo(pa vi mesajte opet).
Srbija ima kvalitet i ako su hladnjacari nesto naucili pa ne probaju opet da uvale "mix" brzo ce se i vratiti na ta trzista.
Inace dok sam citao teme na njihovom sajtu jos jedna stvar mi je privukla paznju "The most important cultivation areas for frozen raspberries are Chile and Serbia."
Ni jedne jedine reci nema o Poljskoj(toliko o Poljskom kvalitetu).
A sad motiku(korov eliminator) u ruke pa na njivu dosta se lencarilo na forumu!::vadjenje_repe::

Nema leba bez motike :) Kvalitet poljske maline je daleko nizi od naseg tako da polka ovde i tamo se veoma razlikuju po kvalitetu.
 
bice redukovan rod vilameta i to podosta, bice za ne poverovati, mislim da ce ove godine mladi malinjaci biti nosioci glavnine roda dok stariji imaju problem sa listanjem nije logicno ali desilo se , zaboravljamo da je zimus bio zaledjen dunav i 4 m leda debljine
 
Pre neki dan sam pricao sa jednim prijateljem, agronom i na moje pitanje da mi da procenu roda za ovu godinu jer je stalno na terenu po celoj Srbiji, samo je odgovorio da je jos rano, za mesec dana mogu da se prave procene...
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh