Plasman I cena maline u 2017 god.

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Procitah komentar u tekstu

http://www.b92.net/biz/komentari.php?nav_id=1326846 i zgrozih se koliko nas malinare ovi "menadzeri sa asvalta" potcenjuju!!!!


Код нас се све ради стихијски. Видео од комшије да је посадио киви - и он сади. Комшија посадио јагоде - и он сади. Комшија сади малину - и он сади. После се чуди што је цена мала, некада никаква.
Питаш га јел има задругу? Нема.
Јел члан задруге (не партије или недајбоже библиотеке)? Није и никада неће бити (мада за партију и није искључено).
Јел послао земљшите на анализу? Није, не треба му то, земља "рађа мушку децу".
Јел звао агронома? Јесте, `61, нека деца дошла на праксу.
Јел има дневник рада? "Шта је то?!"
Јел користи средства НСЗ или општине? "Све су то лопови."
Јел можда аплицирао са неким пројектом код страних донатора? "Јесу то они ЛГБТ што се шетају по Београду уместо да копају њиве?"
Јел за 20 година бављења воћарством направио ХЛАДЊАЧУ (циглу по циглу, за 20 година би је направио од блата!) - "То ДРЖАВА ДА МИ НАПРАВИ!!!"

Који му је одговор ако не добије добру цену? Вади саднице (лешник, малина, грожђе, купина итд) - држава је лоповска, он је незаштићен, сада је показао држави зубе.

А знате које је решење (не само малинара)?
1. Пре садње урадити анализу ТРЖИШТА, па онда земљшита
2. Звати агронома или агротехничара да провери све пре почетка посла
3. Удружите се са другим воћарима у задругу, постати правно лице
4. Направити задружну хладњачу
5. Конкурисати код разних министарстава, општине и донатора за пројекте
6. У случају да година побаци, имати резервни план
7. Оканути се флајке, коцке, туђих жена, кафане и телевизора
 
Pa to kako je opisao u prvom delu je pogodio da nije moglo ni bolje ni sazetije, mada nemam ja sta tu da dodam svi smo svesni gde zivimo i ko kako radi, a ovo drugo je lepo receno, ali je teorija koja moze da prodje u normalnim uslovima i drzavama..gde znas sta koliko vredi i cega koliko treba i onda mozes da napravis plan i program sta dalje raditi..kod nas u drzavi u kojoj zivimo je drugacije. Srbija je ludilo, ti si lud i svi su ludi oko tebe. Nemas nacin da to psihicki preguras drugacije.
Kada bi samo jedan trenutak dozvolio sebi da razmisljas kao da je ovo neka uredjena drzava, istog sekunda bi skrenuo sa uma. Ja sam evo trebao da zavrsim upis hipoteke u Vrbaskom katastru, sav taj cirkus poglavice koji je tamo direktor je trajao duze od 2 meseca iz razloga sto im se moze da ne rade nista ili da rade sta hoce(iako mi je receno u mojoj opstini da to ne bi smelo da traje duze od 2 nedelje)..a paralelno sa svim tim vreme prolazi, kao i optimalni rok za sadnju jagoda i u startu ja kasnim sa sadnjom i onda je covek prinudjen da se snalazi sam da to nekako zavrsi. Tako da ovde kod nas nista ne moze da se radi zdravim razumom, nego jbg lupis negde novac pa ako prodje prodje, a i to prolazi dok drzava ne vidi sta se tu radi i da se okrece lova, i onda uplete svoje prste. Onda dizi sidro i trazi dalje :)
Procitah komentar u tekstu

http://www.b92.net/biz/komentari.php?nav_id=1326846 i zgrozih se koliko nas malinare ovi "menadzeri sa asvalta" potcenjuju!!!!


Код нас се све ради стихијски. Видео од комшије да је посадио киви - и он сади. Комшија посадио јагоде - и он сади. Комшија сади малину - и он сади. После се чуди што је цена мала, некада никаква.
Питаш га јел има задругу? Нема.
Јел члан задруге (не партије или недајбоже библиотеке)? Није и никада неће бити (мада за партију и није искључено).
Јел послао земљшите на анализу? Није, не треба му то, земља "рађа мушку децу".
Јел звао агронома? Јесте, `61, нека деца дошла на праксу.
Јел има дневник рада? "Шта је то?!"
Јел користи средства НСЗ или општине? "Све су то лопови."
Јел можда аплицирао са неким пројектом код страних донатора? "Јесу то они ЛГБТ што се шетају по Београду уместо да копају њиве?"
Јел за 20 година бављења воћарством направио ХЛАДЊАЧУ (циглу по циглу, за 20 година би је направио од блата!) - "То ДРЖАВА ДА МИ НАПРАВИ!!!"

Који му је одговор ако не добије добру цену? Вади саднице (лешник, малина, грожђе, купина итд) - држава је лоповска, он је незаштићен, сада је показао држави зубе.

А знате које је решење (не само малинара)?
1. Пре садње урадити анализу ТРЖИШТА, па онда земљшита
2. Звати агронома или агротехничара да провери све пре почетка посла
3. Удружите се са другим воћарима у задругу, постати правно лице
4. Направити задружну хладњачу
5. Конкурисати код разних министарстава, општине и донатора за пројекте
6. У случају да година побаци, имати резервни план
7. Оканути се флајке, коцке, туђих жена, кафане и телевизора
 
Izvinjavam se na konfuziji, poruka je da kod nas puno toga zavisi od faktora srece, a malo toga od planiranja jer nista nije sigurno. :) komsija ove godine posadio manje od 10 ari karfiola na bastu i prodao sve po 150 din, imao preko 2 tone, dok prosle godine karfiol bio 30 dinara i niko ga nece :) razumemo li se sada
 
Pitaj ga kolko kila je dao po 100 a koliko po 30, ta cena je bila nedelju dana.

Послато са CUBOT_NOTE_S уз помоћ Тапатока
 
Prvu turu je dao po 180 na veliko, posle po 150, po 30 ja mislim da nije nista dao jer je zavrsio sve to, ja sam skoro bio u Temerinu u jednoj prodavnici i tamo je bio 59 karfiol tako da ne znam da li je uopste i bio ove godine 30 ovde kod nas?
 
Mora na vreme da se krene da se spremi situacija, za narednu godinu, ima ona sto puta izgovorena laz postaje istina.

Послато са CUBOT_NOTE_S уз помоћ Тапатока
 
@Sokkia

Sledeca godina bice po malinu samo gora, nijedan parametar nema da govori u prilog suprotno. Jedino ekstremno nepovoljni klimatski uslovi mogu da poprave stvari...

@marko17

Zasto ste se nasli uvredjeni u ovom komentaru, covek lepo objasnjava na saljiv nacin propast naseg proizvodjaca... Samostalni, razjedinjeni, bez ideje i plana nasi proizvodjaci mogu samo da gledaju u nebo, nista im drugo ne prekostaje... Maline se vade, to se desava i u Bosni.. Ponuda je izuzetno velika cene padaju na dnevnom nivou.

@Vlada Nikolic

To sto je prazna hladnjaca vaseg rodjaka moze da bude i dobro a moze da bude i lose. Prvo ne znamo, o kolikoj hladnjaci se radi, onda ne znamo po kojoj ceni je prodao tu malinu, zatim ako je prodao malinu ne znamo da li je naplatio itd itd itd. Vidite, stvari uopste nisu tako jednostavne. Malina izlazi, prodaje se u izvozu, ali ako se nastavi ovim tempom to je nedovoljno da se svi lageri isprazne do sledece sezone.

@Ariljac80

Zanimljiv odgovor, nego recite mi sta se desava dole kod vas gde je najskuplji Willamet u Srbiji, kako ga vase hladnjace prodaju, koje su trenutno u jako velikim problemima. Najskuplje placena roba, koja sada sporo izlazi, plus prenete kolicine iz prethodne godine ... Deo ugovora se ne povlaci , cene padaju , nista lepo...

@Brdy

Mozete li nam vi reci sta je to istina? Istina je surova i bolna a ona je da maline ima u ponudi koliko god hocete i gde god hocete , u takvoj situaciji cena samo ide nadole... Uopste ne treba covek da bude pametan da to zakljuci. Nekad je pojam za malinu bila zapadna Srbija sada maline ima koliko hocete od Juga do Severa nase zemlje plus jos zemlje u okruzenju.... To su cinjenice na vama je da li cete te cinjenice da prihvatite ili ne. A cinjenice su da malina pocinje i da se vadi, jer ljudi rade na granici rentabilnosti a ulazili su u posao puni elana misleci da ce lako i brzo zaraditi velike novce, no tako ne ide. Trziste je i bilo i ostalo najbolji sudija i jedino trziste regulise sve na najbolji moguci nacin.

A znaju se i cene, nije to nikakva tajna, cene su sa tendencijom pada, nase hladnjace sada traze za malinu rolend 1,60-1,70 fco Srbija a strani kupci su spremni da plate najvise 1,50 fco Srbija, tako stvari stoje, sta ce se dalje desavati ne znam. Jedino znam da jos malo na zapadu pocinju praznici , pocinje Bozicna groznica a tada nema kupovine... Posle januar prodje kod nas isto u praznicima. Sta nam onda ostaje , koliko jos meseci do nove berbe?

I na kraju da zakljucim, svi vide sta se desava, svi vide da ulazimo u sledecu sezonu jos goru nego prethodnu a niko nista ne preduzima... Resenja postoje i o njima sam pisao ali mora da se radi a ne da se grickaju nasi tradicionalni suvomesnati proizvodi i da se gleda u nebo...
 
Po dobrom starom srpskom obicaju, price koje stizu do mene su toliko razlicite, da je to neverovatno.
Po jednom se ljudima deli doplata 10-12-15 dinara, jer je sva malina placena 120, a po drugom - (hladnjacarskom) i ovih 120 je mnogo sto su platili, kao malina stoji, slabo izlazi...i ako ovako nastavi sledece godine se mozda nece ni raditi otkup, a mozda otkupe samo 50%...
A ja jedva cekam da vidim ko laze...
 
Glasali ste pa opet glasajte, za neke novinare sto kupise hladnjacu za 3000 din, i jos dobise beneficije od drzave. E ti vam kroje sudbinu.

Послато са CUBOT_NOTE_S уз помоћ Тапатока
Sad ce da te napadnu botovi, a nije da ih nema ovde.

Ne znam o kakvoj doplati pricate, kada ovde polovina maline, i veci deo kupine uopste nije isplacen, od onih koji su placali preko 120 dinara.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh