Plaćate li porez na oružje

Trudim se da to riješim preko boračke organizacije a to će potrajati. Ako ga oduzmu možda ga nekad i vrate. Čuo sam da je neki tip upotrijebio brusilicu i dobio prijavu zbog neovlaštenog uništavanja oružja. Neznam ja zakone ali nebi volio da mi dođu kući vršiti pretres kao da sam neki mafijaš.
Ovaj zakon samo će natjerati mnoge da imaju oružje na crno a ako ćute i oni i oružje niko ništa niti pita niti traži. Ponovo se potvrđuje da je pošten čovjek prvi na udaru zakona a banda se smije.
 
Rts.rs:

Почела легализација оружја



Велики број грађана се од прошле недеље распитује у полицијским станицама о начину легализације оружја. Нови Закон о оружју и муницији омогућава свима који поседују неку врсту наоружања да га без казне предају држави, или га, уколико закон дозвољава, легализују. Цео посао је почео прошле недеље и трајаће три месеца.


У полицији су задовољни почетним резултатима легализације. Надлежни процењују да је у илегалном поседу између 200.000 и 900.000 комада оружја. Од прошле недеље у полицијске магацине су већ смештене прве аутоматске и полуаутоматске пушке и око хиљаду комада муниције.
Припремио Вељко Медић


Зорица Лончар Касалица из МУП-а рекла је да до сада је предато око 20 комада оружја међу којима је најинтересантније да је предата једна зоља и шкорпион, а такође су предате и минско експлозивне направе и средства међу којима има и бомби.
"Сва она физичка и правна лица која у року од ова три месеца док траје законска легализација предају оружје или затраже регистрацију оружја које су имали у нелегалном поседу неће одговарати", навела је Зорица Лончар Касалица.
Они који имају оружје и по оцени МУП-а оправдани разлог да га поседују могу га регистровати без доказивања порекла. Потребно је да поред осталог плате одређене таксе, донесу уверење да се против њих не води кривични поступак, да су прошли обуку у руковању оружјем, да нису осуђивани.
Зорица Лончар Касалица каже да су до сада имали 30 захтева за легализацију оружја и већ у 10-ак случајева су људи добили оружне листове за оружје за које су поднели захтеве за регистрацију.
"Махом за регистрацију могу се наравно само регистровати оружје за личну безбедност, пиштољи, револвери, ловачке пушке, ловачки карабини и спортско оружје", рекла је Зорица Лончар Касалица.
У образложењу Закона о оружју и муницији наводи се да је пракса показала да су легализација и предаја најефикаснија мера смањења количине оружја у илегеланом поседу.
Претходна легализација у Србији била је пре осам година и тада је предато 8.500 комада оружја. Успешнија је била 2003. година у којој су грађани предали 48.000 комада различитог наоружања.

 
Rts.rs:

Збогом оружју на српски начин


Друге земље апелују на пажљиво одлагање електронике, а Србија на одлагање бомби. За само 15 дана колико траје легализација, полицији је предато 70 бомби, 7.500 комада муниције, 150 комада оружја које не сме да се поседује. Стигло је и 250 захтева за регистрацију.


Апел који је пре неколико дана упутило Министарство унутрашњих послова, у коме се моле грађани да не остављају бомбе и друга експлозивна средства по контејнерима, заинтересовао је домаћу јавност, а пренели су га и бројни светски медији.
Припремила Милица Јевтић


Из МУП-а поручују: апелујемо на грађане јер смо бомбе налазили на необичним местима – од контејнера, преко речних корита до обода шума. Легализација оружја почела је у марту и трајаће до јуна.
Зорица Лончар Касалица из МУП-а каже да се током претходних легализација дешавало да оружје не буде на одговарајући начин одложено, те да је због тога уследио апел.
Упозорава да се оружје мора пажљиво одлагати, јер је врло опасно и неко ко не зна да рукује са оружјем може доћи у контакт с њим.
За илегално поседовање оружја и бомби запрећене су казне и до пет година. До јуна, практично, траје амнестија.
"Нема одговорности онога ко је поседовао нелегално оружје, неће одговарати за поседовање и није у обавези да доказује порекло оружја", објашњава Зорица Лончар Касалица.
У Србији је регистровано милион комада оружја, а процењује се да је у илегалном поседу до 900.000 комада.
"Године 1995. и 1996, када су избеглице из Крајине дошле у Србију, 'калашњиков' си могао да купиш за 100 марака, пиштоље за 50 до 100 марака, ручне бомбе 'кашикаре' су се продавале по пет до десет марака, тог оружја је било на црном тржишту колико год желите", прича уредник недељника Време Филип Шварм.
По комаду оружја по становнику, регион је практично изједначен. Слично се и односе према том оружју – пре неколико дана пронађена је бомба поред контејнера у центру Подгорице. Такође, све државе су у процесу разоружавања становништва.
Ива Савић из Центра за контролу стрељачког и лаког наоружања у источној и југоисточној Европи каже да у Хрватској кампања постоји од 2007, а амнестија траје седам година – у просеку они скупе четири комада оружја дневно.
"У БиХ, амнестија је била у току целе прошле године и сакупљено је више од 11.000 комада оружја", истиче Савићева.
Више пута Србија је позивала да јој се преда оружје – последњи пут 2007. године, када је предато 8.500 комада. Четири године раније, 2003. држава је прикупила 48.000 комада.




 
МУП: Предато 619 комада оружуја, 139 бомби и мина ...



Грађани су, од почетка легализације оружја - 4. марта предали полицији 619 комада оружја међу којима и један ракетни бачац "зоља" и 137 бомби и минско експлозивних средства,




саопштило је данас Министарство унутрашњих послова.
До јуче, по подацима МУП-а предато је и 15.879 метака раyних калибара док су грађани поднели и 385 захтева за легализацију оружја. Начелник Управе МУП-а за управне послове генерал полиције Зорица Лончар Касалица изразила је задовљство досасадшњи одзивом грађана у акцији легализације наоружања.
Она је навела ове године за само 22 дана предато 15.879 комада метака "што је значајно више него током целе акције легализације 2007. када је прикупљено 11.566 комада муниције.

Касалица је напоменула и да је легализација и предаја оружја најефикаснија мера смањења количине оружја у илегеланом поседу додавши да је од 1992. било је пет легализација оружја које су окончане са различитим успехом."Предност новог Закон о оружју и муницији је да омогућава ефикаснију контролу поседовања и промета оружја чиме ће се спречити злоупотребе и повећати безбедност свих", рекла је она, наводи се у саопштењу.
Према њеним рецима, власници оружја могу да предају све врсте оружја и муниције најближој полицијској управи, односно полицијској станици без доказивања порекла оружја и муниције, при чему неће одговрати за кршење закона.Како је она навела у саопштењу, према досадашњем искуству, прерано је за процене колико ће бити предато оружја.
(Танјуг)

 
Naravno kad su legalizacije oruzja prvo panduri razgrabe sve ono sto valja a izdrndane vazdusne i zardjale lovacke puske idu na unistavanje. Posedujem 4 komada oruzja
3 je trofejno nasledjeno a na jedno placam porez oko 2700 din. godisnje cist lopovluk. Nije cudo sto ima toliko oruzja na crno kad deru sa porezom,da ne pricam sto
municija nasih proizvodjaca kosta skoro duplo manje u inostranstvu. Nov CZ-99 u americi kosta manje nego u Srbiji::jako_besan::.
Jedina stvar koja mi se svidja u americkom sistemu ako nisi osudjivan mozes da kupujes oruzja koliko god imas para, kupovina municije u neogranicenim kolicinama samo licna karta da si punoletan , posebna dozvola treba za prigusivace i automatsko oruzje na to se ceka 6-8 meseci zbog provera ali moze i to da se nabavi legalno.
Kod njih zakoni variraju od drzave do drzave
 
Порески дуг, наступа апсолутна застарелост после 5 година не плаћања, уколико није поднета тужба код надлежног суда. Позови се на апсолутну застарелост.

Послато са Леново К6 Ноте уз помоћ плуга
 
Тако је. Само прочитати закон, све лепо пише, само ко има времена за.
Јел то за једно оружје или више?

Послато са Леново К6 Ноте уз помоћ плуга
 
Немора га платити Матићу.
Где му нестаде порука

Послато са Леново К6 Ноте уз помоћ плуга
 
Nazad
Vrh