Pioneer hibridi

Ja se recimo uvek kockam,na 70% površina sejem u zadnji čas na 30% zbog plodoreda.Prošle sam izbacio suncokret,ove kukuruz,midlim da ću ove i sunc. i kukuuruz izbaciti. A možda i pojacam obe.
 
Jel imao neko u ogledu neki od ova dva nova hibrida ?? Volim da probam uvek te nove kad izadju, jer bi trebali prve godine da se dokazu.
 
Soje sam imao i debalk prinose i kao Vajska. Zakljucak je da mislim da znam da je proizvedem deo koji je do mene, ali drugi deo zvani "klimatski uslovi" ne mogu da uticem. Nemamo vlaznost vazduha kao sela uz reku, i tu prinos staje. Zato je kod mene kukuruz 50% i bio bi i vise da diabrotika ove 2017 nije eksplodirala.
 
Da li ima neko raspored grupa za pionir hibride?
Cuo sam da cene ostaju iste kao lane, stim da ima odredjenih pomeranja hibrida iz grupe u grupu, naravno akvamaksi najskuplji, za kupovinu vise od 5 vreca popust 150din po vreci uz zeleni list
 
Prvi put u zadnjih nekoliko godina da je neko spustio cene semena, njihovi konkurenti, a prvo pitanje njihovog promotera je bilo "Koliko ćeš sejati kukuruza".
Mislim da su i oni svesni da će nadolazeca godina za njih biti vrlo losa.
 
Bice posejano 80% povrsina pod kukuruzom u odnosu na proslu. Pitanje je kome ce se skinuti ti procenti, pretpostavljam da NS, AS, ZP i Agrimax imaju fiksne povrsine, sto znaci da ce se manjak odraziti na DKC i P najvise. Zato se i raspituju. Kod mene kao i lane 50% povrsine kuruz.
 
Mislim da će se najviše sejati hibridi do fao grupe 500 a koja semenska kuća isključivo će zavisiti od cene s.j tj.ići će se na najjeftinije varijante jer je oskudacija vrlo primetna.
 
Ja bih se kladio u pad setvene povrsine od 30 do 50 %. Oni su jako uplaseni za ovu proizvodnu godinu, naprosto se oseti. Ja znam dosta njih koji ce drasticno smanjiti povrsine pod kukuruzom. Verovatno da ce se velika vecina preliti na soju, a vec se prelilo na psenicu i repicu. Naprosto ljudi ne nalaze racunici u skupoj proizvodnji i jos pride ocajnoj ceni.
Ja jos uvek razmisljam da li cu ga uopste sejati, mada imam spremne povrsine za njega.
 
Dosta ce smanjiti kukuruz povecana je psenica a povecace I suncokret koji je sve popularniji kod nas, ali cuo sam od par ljudi da ce povecati kukuruz. Kazu koliko pamte bilo je susnih godina ali ne secaju se da su bile 2 uzastopne ekstremno susne. Videcemo koliko su u upravu. Ali generalno je ovde kukuruz najzastupljenija kultura narocito u selima koja imaju najvise zemlje u blizini Morave.
 
I kod nas se posejalo vise psenice nego lane a i sa repicom ima dosta parcela. Kukuruza ce sigurno biti posejanog najmanje u zadnjih ko zna koliko god. dok ce soje i suncokteta sigurno biti dosta vise.
 
I kod nas su ljudi odlucili da seju vise jecma i ostalih kultura jer par godina je kukuruz podbacio,sto od suse sto od crvenila koje nam unistava najbolje delove atara,takom da nesto moramo menjati.
 
Ovde je više posejano žita i repice,nego lane,a na proleće malo manje kukuruza i soje,a dosta više suncokreta.
 
Prvi put u zadnjih nekoliko godina da je neko spustio cene semena, njihovi konkurenti, a prvo pitanje njihovog promotera je bilo "Koliko ćeš sejati kukuruza".
Mislim da su i oni svesni da će nadolazeca godina za njih biti vrlo losa.


Malo bi se trebalo udubiti u te cenovnike a narocito uslove , jer nije bas sve tako kako izgleda. Svo seme a i hemija su poskupeli!
 
Nazad
Vrh