15 godina je minimum.Možeš da prekineš sa plaćanjem i čekaš 65 godinu a da bi izašao iz sistema neko drugi iz kuće mora da uđe.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Napomena: This feature currently requires accessing the site using the built-in Safari browser.
Retorički odgovor :Jedno retoričko pitanje: da li oni mene mogu naterati da plaćam PiO i zdravstveno osiguranje ako ne želim penziju ni lečenje?
Samim vlasništvom više od 0,5 ha postaješ obavezan po zakonu da plaćaš PIO na osnovu poljoprivrede. Naravno ako nisi osiguran po drugom osnovu,nisi u školi,niko još sa iste adrese ne plaća....
Mislim da jasnije i ne moze se reci, evo u par postova je sve receno kako bi svima bilo jasna poenta price!Nije stvar da li te mogu naterati ,nije dobrovoljno pa kao želiš možeš ako ne želiš ne moraš.Ako ispunjavaš uslov npr imaš zemlju ti si u zakonskoj obavezi(ako nisi na školovanju ili ako neko drugi u domačinstvu ne plaća po tom osnovu).
Bas tako! Ukoliko to lice zeli ostvariti penziju!@talianu znači, ako si postao vlasnik zemlje, moraš plaćati PIO ako ni jedan član gazdinstva nije prijavljen na PIO, ali baš za poljoprivredu, ne kao zaposlen?
Jos jedan jasan post da ne moze jasniji biti!15 godina je minimum.Možeš da prekineš sa plaćanjem i čekaš 65 godinu a da bi izašao iz sistema neko drugi iz kuće mora da uđe.
Nikad nije imao registrovano gazdinstvo pa je zato uspeo.
Naravno da nemogu , ali ako si imao registrovano gazdinstvo samim tim si pristao da uplacujes sam sebi za penziju i zdrastvo.
Nije tačno da poljoprivrednici ne mogu u prevremenu penziju i žene idu sa 64 god u penziju ove godine u redovnuPoljoprivredne penzije se za sada stiču samo po godinama života, jer je obavezno poljoprivredno osiguranje počelo 1.1.1986. godine, podseća Saša Drčelić, direktorka filijale PIO fonda u Pančevu.
To znači da još nismo stigli dotle da bi neko imao pravo na penziju samo na osnovu poljoprivrednog osiguranja, čak ni na prevremenu starosnu penziju.
Kako Saša Drčelić, iz PIO fonda u Pančevu, kaže, većinom, oni koji imaju osiguranje samo po osnovu poljoprivrede, i muškarci i žene, stiču pravo na odlazak sa 65 odnosno sa 61 godinom života, pod uslovom da imaju uplaćeno minimum 15 godina staža.
Uslov je da se dostavi poresko uverenje iz kojeg će se utvrditi da su plaćeni doprinosi za minimum 15 godina. Bez obzira da li su platili ili ne, njima prestaje obaveza plaćanja penzijskog osiguranja po osnovu poljoprivrede kada napune žene 61, a muškarci 65 godina života, kaže Drčelić.
Imao je gazdinstvo, uzimao subvencije na zemlju i stoku...
Niko ništa o visini penzije, da nije možda moje pitanje nekulturno postalo u zadnje vreme.A kolko je sad ta poljoprivredna penzija?
Četvoro je prijavljeno sa te adrese, ali svi preko firme.Samim vlasništvom više od 0,5 ha postaješ obavezan po zakonu da plaćaš PIO na osnovu poljoprivrede. Naravno ako nisi osiguran po drugom osnovu,nisi u školi,niko još sa iste adrese ne plaća....
Od januara 2026. minimalna penzija za poljoprivrednike je 24443 din. Zaposleni i samostalne delatnosti je 31092 din. Naknada za tuđu negu i pomoć je 37218 din. Naknada za pogrebne troškove preminulog penzionera je 85686 dinNiko ništa o visini penzije, da nije možda moje pitanje nekulturno postalo u zadnje vreme.![]()




