Pasulj

Verovatno da moze. Pitacu ljude koji rade tamo oko toga. Znam samo da cena te opreme pa i polovne je vrtoglava i nema racuna za nekog manjeg proizvodjaca ni u kom slucaju. Inace prebiranje su prosle godine radili rucno, jer usled viska padavina imali su dosta budjavog pasulja, sto navedene masine nisu mogle da separisu.
 
Oko 1. ce vrsenje pasulja, ako ne i ranije:
dsc0054.jpg
[/IMG]
dsc0053.jpg
[/IMG]
 
Verovatno da moze. Pitacu ljude koji rade tamo oko toga. Znam samo da cena te opreme pa i polovne je vrtoglava i nema racuna za nekog manjeg proizvodjaca ni u kom slucaju. Inace prebiranje su prosle godine radili rucno, jer usled viska padavina imali su dosta budjavog pasulja, sto navedene masine nisu mogle da separisu.
Znam da su rucno prebirali, cini mi se da su placali 3000din za 100kg ljudima iz sela koji su hteli da rade.

Mene interesuje nesto manje naravno, sto ide na kardan od traktora. Hteo bih da pogledam ako neko ima u blizini, pa bih da pravim. Najvise me interesuje sam 'bubanj' kako izgleda, imamo i sami nekih ideja ali bih ipak voleo da vidim. A za ovu godinu bih platio nekome da odradi.

Koliko sam cuo u Prigrevici ljudi koji rade pasulj nose kod nekog sto ima masinu pravljenu od komusackih valjaka sa beraca, pa provlace masu kroz valjke i rucno odvajaju slamu.

Ako nista neuspem bice gazenje i rucno prebiranje...
 
Kako se zove ta zadruga iz Stapara? Vršalice za pasulj su izuzetno skupe. Npr. 2 godine stara mašina iz Holandije košta 41 000 evra bez prevoza, carine i troškova.Kapacitet je oko 20 ha na dan. Inače Holanđani imaju različitu tehnologiju žetve od nas. Oni vrše pasulj sa 20-25% vlage u zrnu i potom ga suše na vlagu pogodnu za skladištenje. Tako imaju veoma malo loma (do 1 %) a veoma veliki učinak. Mašine pošto su skupe u Holandiji ih kupuje par proizvođača zajedno, dok u Francuskoj ih uglavnom kupuje svaki proizvođač za sebe. Pre dve ili tri godine su imali subvencije od 60% na vršalice za pasulj tako da su prošli veoma povoljno. Svi delovi se prave u Holandiji osim bubnja koji se uvozi iz Brazila. A cena pasulja u maloprodaji je izuzetno niska, oko 70 evrocenti, a prosečni prinosi su im između 2-3 t/ha. Kolike su subvencije po ha nisam pitao. Osim vršalice firma pravi i podrezače za pasulj i ostale mašine za žetvu u povrtarstvu( kombajne za kupus, brokoli, papriku, itd...). Sve ovo sam saznao od čoveka koji je vlasnik firme što pravi navedene mašine, a bio je i 20 godina ovlašćeni uvoznik traktora Fendt za Holandiju. Ako nekome bude trebao kontakt Holanđanina neka mi se javi u inboks.
Nikt, na koliko procenjuješ prinos pasulja s obzirom da smo u polu Sahari i da je bilo veoma malo padavina?
 
kod mene vršidba počinje oko 25.7. pa koliko će trajati, to ćemo vidjeti......listovi su počeli žutjeti još prije par dana, tako da za 20tak dana bi trebalo početi.....baš me zanima kako će ići, i prinos naravno......
 
Ja na peskovitoj zemlji gde nisam mogao da zalivam (oko pola jutra) mislim da će biti između 20-25. vršidba. Na ostalim oko 1. avgusta.
 
Још је рано са сигурношћу проценити принос,година је много,много лошија од прошле.
Ја се надам за боранију(паланачка рана) око 600-700кг/кј.
Сремац ако догура близу 500кг/кј има капу да на кривим.
Галебу се још ништа не зна,пун је цвета ако падне нека добра киша и захлади ако не биће балиран за овце.
 
kod mene je opet bolja godina od prošle, nisam zaštitio na vrijeme, i tu je nastao problem, jer je bilo puno kiše......a sada je puno bolje posijeno nego prethodnih godina, a nadam se da će slavonca biti barem 600-700kg po jutru, i ja bi bio zadovoljan......al ima razlike od njive do njive, i svaka je različita......
 
@BokiBole
Pin Agrar Stapar se zove firma. Specijalizovani su za krompir, luk, sargarepu i pasulj.

Kao sto sam napisao te masine su izuzetno skupe ali imaju i dobar ucinak. Sve povrce sto rade imaju mehanizaciju za to, hladnjace itd. Kapital je iz IT sektora ulagan u poljoprivredu. Naravno da niko od cistih poljoprivrednika ne bi ulozio milione u mehanizaciju.
 
Угао ножа у односу на подлогу је 16 степени.Угао ножева у односу на правац кретања односно подсецања је 65 степени.
Хајде кад сам већ ту,ево слика данашњег обиласка пасуља и бораније.
3524c72a6c08ddc396c9bdbf015b595c.jpg
ba44934aa57d5556af5f8f28e3dec3d6.jpg

Паланачка рана
a1ff8e0e1aa1952b1cc587b377b9dfa0.jpg

Сремац

Ja ovih dana treba da napravim motike za za spartac je bi mogao da postavis neku sliku tvojih nozeva ili masine ili da mi nekako objasnis recima,hvala ti unapred.
 
Znam da su rucno prebirali, cini mi se da su placali 3000din za 100kg ljudima iz sela koji su hteli da rade.

Mene interesuje nesto manje naravno, sto ide na kardan od traktora. Hteo bih da pogledam ako neko ima u blizini, pa bih da pravim. Najvise me interesuje sam 'bubanj' kako izgleda, imamo i sami nekih ideja ali bih ipak voleo da vidim. A za ovu godinu bih platio nekome da odradi.

Koliko sam cuo u Prigrevici ljudi koji rade pasulj nose kod nekog sto ima masinu pravljenu od komusackih valjaka sa beraca, pa provlace masu kroz valjke i rucno odvajaju slamu.

Ako nista neuspem bice gazenje i rucno prebiranje...
Komšo nema niko u prigrevici vec se grebemo od kolega iz apatina.

Masina je prosta ko pasulj dva beračka valjka i drveni koš iznad njih el motor poteruje i masa zajedno sa zrnom ispada ispod valjaka.Moraš cimu neki put i dvaput ubacivati jel ostaje u mahuni zrna..
Al naprednije nego tući vilama i vozati se traktorom..
 
Hvala za tu informaciju, da li se ti beracki valjci odnose na valjke od komusaljke? I ako mi mozes odokativno reci koliki je razmak izmedju valjaka?

Za jedno nedelju dana mi stize pasulj iz ranije setve (blize 1/4 jutra u basti sto imam sarenog pasulja), pokusacu do tada da izmudrujem neku masinu i da probam kako ce raditi. Pokusavam sve samo da izbegnem vile i lupanje...
 
Ok ja sam moslio slicno nesto od gibnjeva, kad si rekao ugao 65° mislio si na ugao noza kako ulazi u zemlju pod tim uglom ili ugao na u stranu kako klasicna motika na spartacu?
 
Hvala za tu informaciju, da li se ti beracki valjci odnose na valjke od komusaljke? I ako mi mozes odokativno reci koliki je razmak izmedju valjaka?

Za jedno nedelju dana mi stize pasulj iz ranije setve (blize 1/4 jutra u basti sto imam sarenog pasulja), pokusacu do tada da izmudrujem neku masinu i da probam kako ce raditi. Pokusavam sve samo da izbegnem vile i lupanje...
odokativno 3-4 cm ali je jedan valjak pomerljiv.Inače mašina je odignuta od zemlje oko 1 m i ima četiri noge podseća na kozu:haha::haha:

- - - - - - - - - -

65 Угао у страну као мотика на шпартачу!
16 Под којим улази у земљу!
nikt a jel gazis izmedju reda pasulja ili masinka ide postrani..
Sta se desava kad pasulj polegne..
 
Nazad
Vrh