Pasulj

Da nema neko mozda telefon neke firme ili pojedinca koji prodaje seme panonskog gradistanca
 
600 din/kg (1200) je ekstra cena. Realno. Koji Pera,koliki je prinos pasulja u organskoj proizvodnji? Sta od preparata smes da koristis?

- - - - - - - - - -

Vidovac,kod mene u kraju,nazivaju zuti pasulj koji se ovde seje od pamtiveka. A otkud takav naziv niko zivi ne zna... :osmeh:
 
600 din/kg (1200) je ekstra cena. Realno. Koji Pera,koliki je prinos pasulja u organskoj proizvodnji? Sta od preparata smes da koristis?

- - - - - - - - - -

Vidovac,kod mene u kraju,nazivaju zuti pasulj koji se ovde seje od pamtiveka. A otkud takav naziv niko zivi ne zna... :osmeh:

Za bilo sta organsko mora postojati potvrda.Potvrdu se zna ko izdaje i kod njih se mogu dobiti uputstva o organskoj proizvodnji.Od ispitivanja zemljista pa do upotrebe preparata preko porekla semena.Dok bude ovaca bice i sisanja.Komsija oprska pored kukuruz,malo dune vetar i eto organskog.Zagadjenje vode i vazduha ne treba ni spominjati.Hemija natalozena decenijama u zemljistu.Nista se ne koristi protiv ziska a istog nema ni u tragovima.Ma daj bre.A to bez potvrde da je nesto organsko ili ne :haha: Ali nazalost ima ljudi koji to kupuju(mislim pricu).Nebi nikog da uvredim ali ta prica mi je sumljiva.
 
600 din/kg (1200) je ekstra cena. Realno. Koji Pera,koliki je prinos pasulja u organskoj proizvodnji? Sta od preparata smes da koristis?

Ja to sejem za moje potrebe na 2-3ara.
Kad je slaba godina, jedva bude i za moje potrebe..tu negde oko 30tak kg.
Kada je godina kišna, kao ova prošla, bude do 100kg, pa pretekne neko kilo i da se proda..samo, ja to ne prodajem bilo kome, već imam prijatelje koji su zaljubljenici u organsku hranu,kao i ja.

Od preparata koristim jedino motiku i zdravu planinsku vodu za zalevanje.
Protiv pipe se borim tako sto u startu, kada krene da napada sa jednog kraja pasulj,ručno uništim sve,a posle toga ukiselim komprivu, iscedim, i u lednju prskalicu sve to sipam i tako tretiram.To je sve.
Kada sazri, počupam, sve nakitim na borove rozge,koje su mi pobijene na proplanku,da vetar i sunce sve dobro prosuše i na posletku samo omlatim drvenim pritkama.
Imam i ono sito, tako da ne ostavljam da pasulj bude u onoj trini,..ali sam čuo da je puno ukusniji ako se ostavi u dzakovima ,sve zajedno sa trinom..trina je ono sitno što ostane kada se omlati pasulj.

A što se hejtera tiče..rado ći im poslati neko kilo, po ceni od 2000dinara, jer su Neverne Tome :D
Samo za prijatelje je 1200dinara,kilogram.
 
Poslednja izmena:
Ja planiram da ove godine posejem oko 40 ari pasulja, samo se razmisljam da jednu polovinu njive posejem belog (Dvadesetica Ns Seme) a drugu zutog (Zlatko Ns Seme). Prvi put sejemo pasulj na vecoj povrsini od 2-3 ara, sejali smo samo beli ali koliko vidim zuti ima vecu cenu .:ppozdrav: Zanima me da li divlje svinje,zecevi i fazani unistavaju pasulj(kod mene ima bas mnogo divljaci)?::samo bes::
 
Kod mene ga divlje svinje nisu dirale a zečeva i fazana nema.
Ima ko seme jedno 20-30 kg ili da kupujem novosadsko ako ga ima još uvek?
 
imam ja da slavonac zeleni da prodam . apsolutna tezina 1000 zrna 400gr. ovih dana proverena klijavost - tretitrano deset zrna dobre krupnoce sa slovolom i nitraginom posle sedam dana niklo svih deset. takodje probano sa deset izrazito sitnih niklo 9 od 10, mada i deseti krece. prosle godine uzeto seme sa ns semena insituta a klijavost u probnom zasadu i na njivi nije prelazila 75%. takodje sam primetio da je bilo dosta polutki u originalnim pakovanju.

- - - - - - - - - -

najbolji lek za zastitu pasulja od zeca jeste prskanje oboda zasada rastvorom kalijum sapuna. traje bar 5-7 dana pa ponoviti. nije stetan za pasulj.
 
Hoce zekan ,iz nekih razloga meni nepoznatih, da obrsti pasulj.
Nije dirao vec nekoliko godina unazad..ali jedne godine mi je napadao.
Sad, sto jedne godine hoce..a sledecih 3-4 ne dira,ne znam.


@bobanvbr: Ima ko seme jedno 20-30 kg
Imam ja seme za prodaju, ali je u pitanju organski pasulj, ne znam koliko bi ti se cena isplatila.
To je pasulj sa 800+metara nadmorske visine.

uzgred, a ovom 'pasuljarskom puritancu' što je nasvirao 13 poruka, pa krenuo da zavodi red :svinja: preporučujem da u avgustu mesecu dodje kod mene, imam odličnu preventivu za njegovo stanje :cvetic: ..motiku u šake..i udri :ppozdrav:
 
još uvijek trebam informaciju u vezi sijanja sa pneumatskom sijačicom, na koliko sijete i sa kojim pločama, sa olt psk ili nodetkom?

ja sam uzeo sa 72 rupe promjera 4,5mm.......nekako mi puno rupa, možda bi bilo bolje uzeti sa 60 rupa u jednom redu?
 
još uvijek trebam informaciju u vezi sijanja sa pneumatskom sijačicom, na koliko sijete i sa kojim pločama, sa olt psk ili nodetkom?

ja sam uzeo sa 72 rupe promjera 4,5mm.......nekako mi puno rupa, možda bi bilo bolje uzeti sa 60 rupa u jednom redu?

Mislim da sam vec pisao na ovu temu,ali ajde da ponovim,ja imam pasulj slican ns dvadesetici i nisam mogao posejati sa nodetom,jednostavno nece da uhvati zrno,ono sto malo i uhvati,pada,ploca sa 72 rupa promer neznam(al mogu izmeriti ako bas treba). Oltova masina moze da seje bez problema zato sto ima siri kanal,pa predpostavljam da pravi i jaci vakum,tako sejem godinama,moze ploca sa 72 rupa a moze i dupla sa 120 rupa,masina se steluje na najgusti sklop.
 
planiram posijati na 5-6 cm, imam olt psk, i suzio bi redove na 45cm, i od 4 reda bi napravio 3 reda, koja bi išla između zadnjih tragova traktora, i tjerao bi trag u trag kod okretanja, kao kad se kukuruz sije sa 2 reda........jer na 70cm nekako nema smisla sijati, jer ostaje puno prazne zemlje, na kojoj samo raste trava, a sa 45cm bi se sklop zatvorio i nebi trava toliko mogla rasti i više bi vlage ostalo ispod........
 
Koju sortu mi preporucujete?
Mogu da nabavim sorte Balkan, Dvadesetica, Slavonski zutozeleni i sve su od NS seme, mada se kod nas najvise trazi sareni pasulj cucavac.
 
Poslednja izmena:
Ako ga vec gajis zbog prodaje,svakako ces prvo ispitati trziste i posejati onu sortu koju ces najlakse i za najvise novca prodati. Kod mene najbolje ide zuti Vidovac i taj sareni.
 
Da li je neko raspolozen da se menjamo za Tetovac seme?
Dao bih seme Vidovca i jos jedan beli (ne znam koja je sorta),te dve uzgajam za svoje potrebe.
U pitanju je organsko seme..tako da se i to mora uzeti u obzir.
Uzeo bih maximalno 5kg.

btw, eto šanse da se 'pasuljarski puritanac' uveri da je seme organsko :ppozdrav:
 
Poslednja izmena:
Druze, kako moze da se uveri da je seme organsko?

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Nazad
Vrh