Pašnjaci

  • Začetnik teme brundalo
  • Datum pokretanja
Zovnete institut za krmno bilje u Krusevcu kazete za sta zelite i oni vam naprave po njihovoj preporuci smesu trava zavisno da li je za ovce krave ili je za pasnjak i posalju vam na kucnu adresu. Pre mesec dana sam razgovarao sa njima na tu temu.
 
objasni sarbanac malo ovo da stizu u ralicito vreme,znaci popasu pet iz smese,a pet u drugom krugu,neznam da trave imaju vecu razliku u vegetaciji od deset dana a da su za ovce,a bela detelina kod mene ubija sve ostale trave,dal je takva biljka il njoj odgovara zemljiste vise nego drugima ni to neznam,ja samse baziro na to da imam dobar pasnjak i da ovce ne obriju do zemlje,negoih izvedem ranije da bi se trava pre povratila u isto vreme,obavezno bacim i djubre pred kisu,vido sam doduse da su trave razlicite visine,ali sam mislioda je to zbog same genetike,a ne zbog perioda u kom imaju vegetaciju,ako nije problem da napises imena tih trava da malo proucim to
 
Milose u pravu si razlicite su visine jer je genetika u pitanju neke rastu vece neke vrste budu manje znas i sam. Pretpostavljam da je sarbanac mislio na period stizanja na kosenje odnosno da imaju sve priblizno istu fazu butonizacije kad je i najbolje kositi da se nedesi da neke precvetaju a neke jos nisu ni stigle do pupoljaka samim tim se gubi na kvalitetu sena. E sad za pasnjake iskljucivo verovatno je bolje imati izbor trava koje stizu etapno jer ce pasa biti bolje i duze iskoriscena.
 
Pozdrav kolege kad sam vec vidio ovu temu htio bih da pitam jel neko mozda imao iskustva u krcenju biljke vrisak koja ima jako dug korijen i jako brzo se siri pasnjakom i tu dolaze samo pcele ovce i koze tu ne mogu pasti, zanima me kako bih mogao unistiti taj korov jer u mojoj blizini ima dosta napustene zemlje ali nazalost zarasla je vriskom.
 
kod mene ima biljka vresina ili vrijesak valjda je to to ima roze cvjetove kao zvoncice niska tvrdog korijena samo ona raste kraj sumaraka vise neznam kako ces sa tim izacu i kraj ali stari su mi pricali da su ovce zimi tjerali da jedu vresinu i kleku
 
Pozdrav kolege kad sam vec vidio ovu temu htio bih da pitam jel neko mozda imao iskustva u krcenju biljke vrisak koja ima jako dug korijen i jako brzo se siri pasnjakom i tu dolaze samo pcele ovce i koze tu ne mogu pasti, zanima me kako bih mogao unistiti taj korov jer u mojoj blizini ima dosta napustene zemlje ali nazalost zarasla je vriskom.
Totalni herbicid jedne sezone i miran si posle
 
Meni ovo deluje kao neka univerzalna smeša za razne terene. Ima svega pa šta upali.
 
bato neznam koliko je ova smesa za tvoj teren,javi mi obavezno kako si prosao,a ja cu ti saznati kako se zovu sve trave koje sam ja kupovao ali kao smesu za pasnjake za ovce,cini mi se da pored ovih trava ima u ovoj sto sam ja kupio i francuski ljulj i livadarica,kazu strucnjaci da ova livadarica je bitna zato sto raste nisko ali bujno,pa posle godine ovca nema sanse da je opase a da cupa koren,a zadrzava svojom gustinom preko 30 % vlage koja bi inace otisla u nebo zbog sunca i vreline,al pogledacu,kesa mi na farmi nije ovde,a da ima i lucerka krusevac tip 26,bio sam pre neki dan da pogledam sejano uprolece ove godine,sad je jos tanka i nezna ali je ko tepih,ako padne kisa,bice perfektna,prosle godine sam sa 90 ari izbaliro 360 bala sena sa slicnog pasnjaka jer se prva kosi pa se tek onda pustaju ovce dok ojaca koren,bolje su mi ovce jele to nego lucerku cistu,a sto niko nezna da mi objasni
 
Samo ovu smesu sam nasao u prodaji navodno proizvodi Semenarna Ljubljana. Koristio sma ovu kombinaciju pre 4 godine pojacavao je sa crvenom detelinom i malo lucerke i bio zadovoljan. Posto rano stize, prvi otkos sam kosio i davao ovcama u jasle, a i da se trava bolje ubokori. Kasnije kada krene sa rastom sam pustao ovce da je pasu.
 
a ovce i koze vise uniste pasnjaka guzicom i kopitom nego ustima he he
Hocu kazat da vise uniste pasnjaka gazeci i kakjuci i pisajuci nego sta pojedcu trave

Kako to mislite? Zar njihova uloga na pasnjaku nije, izmedju ostalog, i da tore zemlju, te poboljsavaju kvalitet pasnjaka? Ne razumijem, zasto bi njihov izmet i mokraca unistili travnjak?
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh